1. Reklam


  1. r-silkroad
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   boşalan

AMD'den Maliyet Odaklı 45nm Phenom Ailesi: Propus


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-
  - Resim Silinmiş.​

  Yeni üretim sürecine geçiş ile birlikte AMD'nin gerçekleştirmeyi planladığı hedeflerinden biri de mevcut pozisyonuna göre ürün gamını genişletebilmek. Zira hem yüksek performans segmentinde hem fiyat/performans odaklı çözümlerde rakibi Intel'in sahip olduğu çeşitliliği an itibariyle kullanıcılarına sağlayamkta sıkıntı çeken firma 45nm ile birlikte bunu aşmayı hedefliyor.

  AMD yıl sonu ile birlikte duyurmaya başlayacağı 45nm Phenom ailesine önümüzdeki yıl ile birlikte pek çok yeni model ekleyecek. Genel anlamda firmanın 4 çekirdekli doğal tasarıma sahip mdeol portföyü 3 temel seriden oluşacak gibi görünüyor ki bunlar, Deneb, Deneb FX ve Propus olacak. Deneb ve Deneb FX'e zaten uzun uzadıya değinmiştik. Bu haberimiz ise Propus üzerine.

  Mevcut Phenom modellerinin yerini alacak Deneb ve Phenom FX ailesine güç veren Deneb FX modelleriniyle karşılaştırıldığında Propus serisi çok daha ekonomik çözümlerden oluşacak. Zira AMD'nin K10 mimarisiyle masaüstü işlemci modellerinde kullanmaya başladığı L3 bellek birimi Propus serisi işlemcilerde olmayacak.

  İşlemci üretiminde maliyetleri arttıran önemli etkenlerden biri de bellek birimleridir. AMD, Propus ile L3 bellek birimi olmayan dört çekirdekli işlemciler hazırlayarak kullanıcılarına dört çekirdekli ekonomik işlemciler sunmayı hedefliyor. Tabi seviye 3 belleklerin kullanılmaması, maliyetlerin yanında ısıl güç tasarımda ve yüksek saat hızlarına ulaşma noktasında da muhtemelen etkili olacaktır.

  Maliyet, TDP ve yüksek saat hızı noktasında avantaj sağlaması beklenen Propus serisi işlemcilerin aynı saat hızında ve özellikle bellek gereksinimi duyan uygulamalarda ise Deneb ve Deneb FX serisinin gerisinde kalması beklenebilir. fakat bu işlemciler dört çekirdeğin gücünü uygun fiyatla isteyen ve bu tür uygulamalara ihtiyaç duymayan kullanıcıları hedef alacak.

  Soket AM3 formunda hazırlanacak olan ve DDR2/DDR3 desteğiyle gelecek Propus serisi dört çekirdekli işlemcilerin diğer detayları, hangi saat hızlarından başlayacakları ve ön-fiyat bilgileri hakkında henüz çok fazla detay bulunmuyor. Son bir not olarak Propus serisinin tasarım aşamasında L3 bellek birimi olmadan hazırlandığını da hatırlatalım.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017