1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

AMD Phenom II'ler testte!


 1. Hyperion

  Hyperion rank8

  Kayıt:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.482
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrencilik
  Şehir:
  bütün dünya :D
  Sonunda AMD de 45 nm'lik üretime geçti. Bu esnada işlemci mimarisini de değiştirerek ikinci nesil Phenom'ları hazırlamaya başladı. Elimizdeki ilk örneklerden olan Phenom II X3 720 ve X4 810'u eski nesil ile karşılaştırdık. Test sonuçlarına geçmeden önce, teknik özelliklere göz atalım.

  AM3 terfisi zorunlu değil
  2008'in Aralık ayında çıkan ilk Phenom II işlemciler AM2+ işlemci yuvasında da çalıştırılabiliyordu. AMD bunların AM3 yuvasında çalışacağını duyurmuştu, ancak hoş bir sürprizle bunların AM2+ yuvasına da uyumlu olacağını öğrenmiştik. Elimizdeki X4 810 ve X3 720, AM3 destekli ürünler. Fakat testte de görebileceğiniz gibi bunları AM2+ yuvasına sahip ve BIOS ile bu işlemcileri destekleyen anakartlarda çalıştırabilirsiniz.

  AMD, yalnızca işlemciyi değil, platformu da güncelledi. Phenom ile duyurulan Spider platformu, işlemcinin yanı sıra, ATI Radeon HD 3800 serisi ekran kartı ve AMD 7 serisi anakarttan oluşuyordu. AMD, bu sistemi sistem yönetim ve Overclock yazılımıyla desteklemişti.
  [​IMG]
  Phenom II işlemcilerle oluşturulabilen platformun ismi ise Dragon. Burada AMD 700 serisi anakartlar ve Radeon HD 4800 serisi ekran kartları kullanılıyor.

  Phenom II'nin değişiklikleri platform, mikromimari ya da işlemci yuvasıyla sınırlı değil. Ciddi bir değişim söz konusu.

  Paylaşımlı ön bellek miktarı yükseltilmiş. Üçüncü seviye ön bellek 4 ve 6 MB'a çıkartılmış. Bir diğer değişiklik ise sistem yoğun kullanılmadığında fan hızını, voltajı düşüren, çekirdekleri kapatan ve çalışma frekansını azaltan Cool'n'Quiet teknolojisinin artık çekirdeklere özel uygulanmaması. Bu teknoloji artık tüm işlemciye etki edebiliyor.

  AM2 ve AM3 işlemci yuvalarında pin uyumluluğu bulunuyor. Ancak AM2+ anakartlar DDR2, AM3 anakartlar ise DDR3 kullanıyor. Önceden bahsettiğimiz işlemci yuvası değişiminde sorun yaşanmamasının sebebi, AMD'nin iki farklı bellek tipini destekleyen bellek yöneticisini Phenom II'ye entegre etmiş olması.

  Bunun bir avantajı da AM3 anakartlarda DDR2 kullanılabilecek olması. Böylece hem bellek değiştirmeden sistem terfisi yapılabilecek, hem de daha düşük fiyatlı anakartlar piyasaya çıkacak.

  Phenom II X3 720 Black Edition ve X4 810
  Test merkezimize gönderilen iki yeni işlemci de 9 Şubat'ta AMD tarafından duyuruldu. Her ikisi de AM3 yuva kullanan ürünlerden X4 810 modeli dört adet çekirdeğe sahip. 2,6 GHz hızındaki bu işlemci, çekirdek başına 512 KB ikinci seviye ve tüm çekirdeklerce paylaşımlı 4 MB üçüncü seviye ön bellek taşıyor. Deneb kod adlı seriye ait ürün 13 x 200 çarpan hızıyla çalışıyor ve termal tasarım gücü önceki nesile göre düşmemiş ve 95 Watt'ta tutulmuş.
  [​IMG]
   
 2. Hyperion

  Hyperion rank8

  Kayıt:
  17 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.482
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrencilik
  Şehir:
  bütün dünya :D
  X3 720 ise biraz daha farklı bir ürün. İlk nesil Phenom'lardan da aşina olduğumuz üzere, üretimde dört çekirdekten biri iptal edilerek satışa çıkarılan üç çekirdekli işlemcilerden birisi olma özelliğine sahip. X3 720'nin farklılığı bununla sınırlı değil, o bir Black Edition işlemci. Yani çarpan kilidi bulunmuyor. Dolayısıyla 14 x 200 olarak gelen işlemciyi kolayca Overclock yapabilirsiniz. Çekirdek başı 512 KB ikinci seviye, paylaşımlı olarak da 6 MB üçüncü seviye ön bellek taşıyan X3 720 BE, dört çekirdekli modelden daha yüksek çalışma hızına sahip. 2,8 GHz hızındaki model de 95 Watt termal tasarım gücü kullanıyor.
  [​IMG]

  Nesil karşılaştırması
  Bu ürünleri karşılaştırmak amacıyla eski nesil Phenom X4 9750'yi kullandık. İlk nesil Phenom'un en üst seviye dört çekirdekli üyelerinden birisi olan X4 9750, 2,4 GHz çalışma hızına sahip. AM2+ yuvasında çalışan ürün ikinci seviye ön bellekte yeni modellerden geri kalmıyor. 95 Watt'lık termal tasarım gücüyle de ikinci nesile benzeyen ürünün paylaşımlı üçüncü seviye ön belleği yalnızca 2 MB. Ayrıca 1,8 GHz HyperTransport hızına sahip olmasıyla da, 2 GHz HT kullanan ikinci nesilden geride kalıyor.

  # Kullandığımız test sistemi: AMD Phenom X4 9750 işlemci
  # AMD Phenom II X4 810 işlemci
  # AMD Phenom II X3 720 Black Edition işlemci

  # GIGABYTE MA790X-UD4 anakart (AMD 790X yonga seti)
  # 2 x Kingston 1 GB DDR2 800 bellek
  # Seagate ST3250410AS sabit disk (250 GB, SATA 3 Gbps)
  # Sapphire Radeon HD 3870 ekran kartı (512 MB GDDR3)
  # Tagan TG600-U35 güç kaynağı (600 Watt)

  3DMark Vantage
  - Resim Silinmiş.

  PCMark Vantage
  - Resim Silinmiş.

  CineBench
  - Resim Silinmiş.

  SiSoft Sandra Engineer
  - Resim Silinmiş.

  - Resim Silinmiş.

  http://img7.imageshack.us/img7/631/sisoft3.jpg

  Far Cry 2
  - Resim Silinmiş.

  Yeni Phenom'lar performans olarak beklediğimizi vermeyi başardılar. Üstelik, 45 nm'lik üretim sayesinde daha düşük ısıda çalıştıklarını ve sessiz olduklarını da gördük. Yeni bir anakart almadan BIOS güncellemesi ile kullanılabilmeleri de oldukça önemli. Belki Intel, Nehalem ile yeni bir performans çıtası belirledi, ancak hem işlemci, hem de anakart fiyatları oldukça yüksek. Buna ek olarak, bellekleri de DDR3'e terfi ettirmek gerekiyor.

  Masaüstü kullanım ve oyunlar için Phenom II'lerin yeterli olduğunu söylemeliyiz. Radeon 4 serisi bir ekran kartıyla ve 2 GB bellekle yüksek çözünürlükte rahatça oyun oynayabilirsiniz.

  Overclock yapmak istiyorsanız, 135 dolara satılan Phenom II X3 720 Black Edition gayet uygun görünüyor. Bunlarla uğraşmadan dört çekirdekli ve performanslı bir işlemci arayanlar da 190 dolar fiyatlı X4 810'u tercih edebilirler.

  Phenom II'ler bilgisayar dünyasına büyük bir hareket getirecekler. Bu sebeple, yakın zamanda yapacağımız AM3 anakart ve DDR3'lü test, Black Edition Overclock testi ve Intel ile kıyaslamayı da bekleyin.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017