1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

AMD Netbook platformu Yukon HP ile geliyor!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.453
  Beğenilen Mesajlar:
  361
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  AMD Netbook platformu Yukon HP ile geliyor!

  [​IMG]

  Bir senedir süren Netbook çılgınlığı bu seneki CES fuarında da devam edecek gibi duruyor. Netbooklar, düşük fiyatları ve çok yüksek taşınabilirlikleriyle kullanıcıların gönlünü kazanmayı bilmişti. Atom platformunun çok daha fazlasını sunabileceğini düşünen bir kitle dışında Netbooklar, piyasayı tatmin etmeyi başardı.

  Atom işlemcili platformdan fazlasını görmek isteyenler ise, ASUS'un N10J serisi ile, tam HD içerik hızlandırması gibi isteklerine 1 sene gecikmeli olsa da kavuştular. Diğer markalar henüz bu tam Yüksek Çözünürlük desteğine sahip platformda ürünlerini piyasaya sürmüş değil. Intel Netbook piyasasını domine ede dursun, diğer işlemci üreticileri VIA ve AMD, Netbook pazarına iştahla bakmaya devam ediyor. VIA biraz gecikmeli ve sıkıntılı da olsa, Nano ile pazarda ki yerini aldı. AMD ise, bir süre önce duyurduğu yeni mobil cihaz platformu Yukon'u özellikle bu segment için düşünüyor.

  [​IMG]

  İşte bu platformu kullanan ilk ürün, TechConnect Magazine sitesinde yer alan habere göre, Nisan ayında bizlerle buluşacak. 4 GB'a kadar bellek, 500 GB'a kadar sabit disk kapasitesi gibi iddialı özelliklerle müşterilerin beğenisine sunalacak HP Pavillion dv2, 12.1" 1280x800 çözünürlüğe sahip bir ekrana sahip olacak. Daha önce belirttiğimiz gibi AMD'nin Yukon platformu üzerine kurulan, AMD Neo (Kod ismi Heron) işlemci ve ATI tarafından üretilecek grafik yongasına sahip olacak ürün, bir Netbook olmaktan çok, yüksek taşınabilirliğe sahip ufak bir dizüstü olma yolunu seçmiş. Fiyat olarak günümüz benzer özelliklere sahip Netbook'larını yakalamış gibi duruyor; Nisan ayında Amerika fiyatının 699 dolar olması planlanıyor. ATI'nin ekran kartının, HD içeriğin hızlandırılmasına tam destek vereceği düşünülürse, 2 Kg civarında olmasını beklediğimiz bu ürün Intel Atom Netbook'lara ciddi rakip olabilir. Özellikle 10" ve 9" modelleri çıkarsa piyasadan pazar payı kapması işten bile değil.