1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

AMD 45nm Phenom İşlemcileriyle Sürpriz Yapmayı Planlıyor


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  - Resim Silinmiş.​

  Hatırlanacağı üzere ATi'nin Radeon HD 4800 serisi ekran kartlarında 480x paralel işlem birimi olacağı uzun süre konuşulmuş, firma da son ana kadar açıklama yapmaktan kaçınmış ve kartlar piyasaya 800x paralel işlem birimiyle giriş yaparak ciddi anlamda ses getirmeyi başarmışlardı.

  790FX, 780G ve geçtiğimiz günlerde anons edilen 790GX ile yonga seti arenasında zaten başarılı olan firma Radeon HD 4800 serisi fiyat/performans anlamında son modeli olan çift grafik işlemcili Radeon HD 4870 X2 modeliyle de performans anlamında liderliği Nvidia'dan almayı başarmıştı. Şimdi gözler firmanın duyuracağı Deneb kod adlı 45nm Phenom işlemcilerinde.

  AMD'nin Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Black Experience adı altında düzenlediği HD 4870 X2 lansmanında konusma fırsarı bulduğumuz firma yetkililerinden 45nm Phenom işlemcileriyle ilgili bazı önemli ipuçları da almayı başardık. Bazılarını NDA gereği şu an paylaşamayacak olsak ta dikkat çeken bir iki temel bilgi firmanın iddiasını ortaya koyabilir.

  Öncelikle AMD, Phenom işlemcilerini beklenenden daha önce kullanıma sunacak. Bilindiği üzere yeni işlemciler için yol haritası yılın son çeyreğini işaret ediyor ve genellikle Kasım sonu veya Aralık ayı üzeride duruluyor. Fakat edindiğimiz bilgilere göre firma planandan çok daha önce 45nm Phenom işlemcilerini pazara sunmuş olacak.

  Bir diğer dikkat çekici detay ise isimlendirme. Bilindiği üzere K10 mimarisini esas alan işlemciler Phenom adı altında kullanıma sunulmuş ve malesef ilk etapta çok fazla rekabetçi olamamışlardı. Tabi B2-B3 revizyon sorununun da gündeme gelmesi sonucu AMD'nin 45nm ile birlikte isim değişikliğine gidebileceği de iddia edilmişti ama elde ettiğimiz bilgilere göre Phenom ismi kullanılmaya devam edeilecek.

  Peki 45nm Phenom işlemcileri hangi saat hızından başlayacak. Bu konuda bir rakama sahibiz ama şu an açıklamamız söz konusu değil. Fakat 45nm Phenom işlemcilerininin beklenenden çok daha yüksek saat hızlarıyla kullanıma sunulacağını ve bu açıdan bakıldığında "MHz" savaşlarının yeniden başlaması söz konusu olabilir.

  Öte yandan daha önce gün ışığına çıkan bazı görseller de doğrulanmış oldu. Zira 45nm Phenom işlemcilerinin hava soğutma ile 4GHz ve üzerine çıkabileceği de duyduklarımız arasındaydı.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. drotalion

  drotalion rank8

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  5.015
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  bunun bir sürpriz olacağından hiç kuşkum yok ama nasıl bir sürpriz.

  4 çekirdek sürprizi gibi olursa hiç şaşırmam.