1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

'Altıncı his' varmış!


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Sydney'de 'altıncı his' üzerinde beş yıldır çalışan araştırma ekibi, sık dillendirilen ama bilimsel olarak kanıtlanmamış bu fenomenin gerçekten var olduğunu öne sürüyor.

  [​IMG]

  ‘Altıncı his’ gerçek çıktı! Avustralya’daki Sydney Teknoloji Üniversitesi’nde uzun süredir yürütülen bir araştırmanın sonuçlarına göre, çok yakın ilişki içinde olan insanların, özellikle de birbirine âşık çiftlerin beyinleri birlikte ‘işliyor’.

  Araştırma ekibi bu bilgiden yola çıkarak, ‘altıncı hissin’ gerçekten var olduğunu öne sürüyor. Beynin davranışları üzerine çalışan Dr. Trisha Stratford, beş sene boyunca çiftlerin beyinlerini inceleyerek nasıl tepki verdiklerini araştırdı. Dr. Stratford’un verdiği bilgiye göre, çiftler eğer birbirlerine zihinsel olarak çok yakınsa, özellikle de birbirlerine âşıklarsa, beyinleri birlikte çalışıyor.

  Radikal gazetesinin The Daily Mail'den aktardığı habere göre Dr. Stratford, aralarında fiziksel bir iletişim durumu olmasa dahi, iki insanın sinir sistemlerinin uyum içinde işleyebileceğini öne sürüyor ve ekliyor: “Bu çalışma, bize iki insan karşılıklı olarak etkileşime geçtiği zaman neler olup bittiğine dair derinlikli bir bilgi vermiş oldu.” Dr. Trisha Stratford, çalışmasının toplumda sık dillendirilen ama bilimsel olarak daha önce hiç tanımlanmamış olan ‘altıncı hisse’ dair ipucu geliştirdiği kanısında.

  “Bu çok heyecan verici. Birisiyle çok yakınlaşınca, beynin çeper kemiği (parietal lob) aktif hale geliyor. Bu zamanlarda karşılıklı olarak birbirimizin zihninden geçeni okuyabiliyoruz” diye konuşan Dr. Trisha Stratford çalışma için 21 ile 65 yaşları arasındaki 30 gönüllünün davranışlarını beyne ve gövdeye yerleştirilen elektrotlar aracılığıyla incelemiş. Sonuçta, psikolojik olarak birbirine yakınlaşan insanların sinir sistemlerinin de uyum içinde çalıştığı fark edilmiş.

  :think: :think:
   
 2. mrtcnt

  mrtcnt rank8

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konum
  Hitlerin 2. Dünya Savaşı sırasında yaptığı gizli deneylerden biri de 6. his üzerineydi. Lakin pek bir gelişme gösteremedi.

  Kendi fikrime gelince 6. his vardır ve açıklaması günümüz teknolojisiyle zordur. 6. hissin beynin yaydığı elektromanyetik dalgaların( sinir iletimi sırasında ) dış dünyaya yansıması olduğunu düşünüyorum. Bu dalga miktarı çok azdır ve günümüz teknolojisiyle yorumlanamaz. Gelecekte göreceğiz bakalım haklı mıyım.