1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Alo sesi duyulmayan 150 bin kart


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Alo sesi duyulmayan 150 bin kart
  Sadece data aktarımında kullanılan SIM kartlar için vergi uygulanması gözden geçiriliyor


  [​IMG]

  Bireysel kullanım, sesli görüşme için kullanılmayan sadece data aktarımında makinaların makinalarla iletişimini sağlayan SIM kartlara da sesli görüşme yapılıyormuş gibi vergi uygulanmasına ilişkin sektör yeni çözüm beklentisi içinde. Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, SIM kart denilince akla hep müşterilerin geldiğini ancak Türkiye'de artık 60 milyonun üzerinde SIM kart, müşteri olduğunu, penetrasyonun yüzde 90'lara yaklaştığını anlattı.

  Aslında 3G ile birlikte yeni Turkcell'li yaşama bakıldığında sadece insanları insanlara ya da insanları hayatlarındaki önemli noktalara değil, tüm makineleri makinelere de bağlayacak bir dünyadan bahsedildiğini, bir çok şirketin önümüzdeki bir kaç yıl içinde otomobillerin, televizyonların, evdeki tüm makinaların internete bağlı olduğu bir vizyon çizdiklerini dile getiren Develioğlu, böyle bakıldığı zaman sadece nüfusla kısıtlı kalmayan, aslında nüfusu onlarca kez katlayan bir SIM kart sayısından bahsedilebileceğini söyledi. Turkcell'de bu kapsamda yaklaşık 150 bin SIM kart kullanıldığını bildiren Lale Saral Develioğlu, şunları kaydetti: ''Fakat Türkiye'de her yeni abonelik belirli bir vergiyle hayatımıza giriyor.

  Bu, müşteri bazında olduğu zaman belki anlamlıydı, herkesin bir hat almak için bir bedel ödemesi önemliydi ama şimdi böyle etrafımızda bir çok makinenin birleşmesi söz konusu olduğunda aslında önemli bir engel olmaya başladı. Örneğin; Kıbrıs'ta yeni başlayan bir uygulamamız var. Orada bütün sayaçlara SIM kart takılıyor olacak. Böylelikle uzaktan, çok daha net bir şekilde doğru bilgiye çok daha az emekle, maliyetle, eforla, ulaşılabiliyor olacak. Aynı şeyi Türkiye'ye yaptığımızı düşünürseniz, Türkiye'deki hanelerdeki bir çok sayacı, ya da bir çok bilgiyi bu şekilde merkezi toplamanın aslında belediyecilikle ve iş yapış şeklimize çok büyük verimlilikler getirebileceğini görüyoruz.'' Ancak bu gibi hatların da aynı vergiye tabi olmasının o hatlardan elde edilebilecek gelir ya da işten, çok daha büyük bir vergi gelirinden faydalanılamadığını dile getiren Develioğlu, bu yüzden bu hatlardaki ilk abonelik vergilerine, diğer ses hatlarındaki abonelik vergilerinden farklı bakılması gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi.