1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Almanya Bilişim partnerimiz oluyor


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Almanya Bilişim partnerimiz oluyor

  TÜBİSAD Almanya’daki muadil kuruluşu BİTKOM ile “2011 Partner Ülke İşbirliği Anlaşması”nı imzalıyor

  [​IMG]

  Almanya’nın bilgi, iletişim ve yeni medya sektörlerini temsil eden sivil toplum kuruluşu BITKOM (Federal Association for Information Technology, Telecommunications and New Media) ile Türkiye’de bilişim alanında yaratılan değerin, yüzde 95’ini temsil eden Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) arasında 7 Ekim 2010 Perşembe akşamı “2011 Partner Ülke İşbirliği Anlaşması” imzalanıyor.

  7 Ekim’de yapılacak anlaşma ile bir yıl boyunca her iki ülkede düzenlenecek önemli etkinlik, zirve ve toplantılarda Alman ve Türk konuşmacılar birlikte yer alacak, ortak sergiler, resepsiyonlar düzenlenerek iki ülkenin bilişim sektörlerinin bir birini daha yakından tanıması, diğer AB ülkelerinin bilişim sektörlerinin temsilcileri ile daha yakın ilişkiler geliştirilmesi sağlanacak.

  TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, BITKOM’un 135 milyar Avro ile Avrupa’nın en büyük IT pazarı olan Almanya’yı temsil ettiğini, TÜBİSAD’ın ise Türkiye’de 30 milyar dolar yıllık ciroya sahip olan şirketleri temsil ettiğini, bu özelliği ile pazarın yüzde 95’ine hitap ettiğini söyledi.

  Gürsoy, Almanya’nın Türkiye’nin en büyük ticari partneri olduğuna dikkat çekerek “İki ülke arasındaki bilişim ticareti hacmi 2009 yılında sadece 852 milyon Avro olarak gerçekleşti. Takdir edersiniz ki bu rakam, iki ülkenin 36.5 milyar dolarlık ticaret hacmi içinde çok küçük bir yer tutuyor. Almanya, Türkiye’nin 50 yıldır bir numaralı ticari partneridir. Almanya ile otomotiv, kimya, makine, tekstil alanlarında yakalanan ticari başarıyı bilişim alanında da yakalamak, elimizde bulunan potansiyeli harekete geçirmek istiyoruz” dedi.

  TÜBİSAD Başkanı Turgut Gürsoy, “Bilgi ve İletişim sektörlerinde iki ülke arasında büyük bir işbirliği potansiyeli var. İmzalanacak anlaşmayı, özellikle Türk bilişim sektörünün Avrupa’ya tanıtımı açısından da önemli bir fırsat olarak görüyor ve bu fırsatı en etkili şekilde kullanmak istiyoruz” dedi. Gürsoy, yapılacak işbirliklerinde Türk girişimcisinin, eğitimli, uzman işgücü ve çevre ülkelerle olan sıkı bağlarının önemli avantajlar yaratacağını söyledi.

  Anlaşma çerçevesinde, Dünyanın en büyük ve önemli bilişim sektörü organizasyonlarından birisi olarak kabul edilen Almanya Cebit 2011’in ilk günü olan 1 Mart 2011’de Türk- Alman ICT zirvesi yapılacak. Bu zirveye Türk ve Alman hükümet yetkilileri ve Bilişim sektörü temsilcileri katılacak.

  Yine TÜBİSAD-BİTKOM anlaşması çerçevesinde 2011 yılı içinde ortak workshoplar, konferanslar, şirket görüşmelerinin yanı sıra bir de Türk Gecesi düzenlenecek. Ekim 2011’de Almanya’nın Nurnberg şehrinde düzenlenecek “Bilgi Teknolojileri Güvenliği” zirvesi ve yine Ekim ayında Stutgart’da düzenlenecek “Bilgi Teknolojileri ve Ticaret Fuarı ve Konferansları’na TÜBİSAD da partner olarak katılacak.

  Cebit Euraisa 2011 Fuar ve Zirvesi’nde de ortak etkinlikler gerçekleştirilecek. Bir yıl boyunca yapılacak diğer BITKOM ve TÜBİSAD etkinliklerinde her iki kurum ve üye şirketleri temsilcileri de yer alacak.Bu anlaşma ve kurulacak işbirlikleri ile Almanya ve Türkiye arasındaki bilişim ticaret hacmini ikiye katlanması hedefleniyor.