1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Alman hükümetine iklim eleştirisi


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  Alman hükümeti, muhalefet ve çevre örgütleri tarafından iklim koruma konusundaki taahhütlerini yerine getirmemekle suçlanıyor. Hükümet ise eleştirileri geri çeviriyor.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Kopenhag’daki Dünya İklim Zirvesi’nde, Almanya’nın 2012 yılına kadar gelişmekte olan yoksul ülkelere küresel ısınmayla daha iyi mücadele edebilmelerine destek amacıyla yıllık 420 milyon euro yardım yapacağını açıklamıştı. Çevre örgütleri de zirve öncesi, BM'yi sadece bütçeden kaydırılan ödenekler değil başka ek yardımlar konusunda da müzakere edilmesi yönünde uyarmıştı.

  Alman Yeşiller Partisi ve Sosyal Demokrat Parti, Almanya'nın taahhüt ettiği paranın sadece 70 milyon eurosunun ek kaynak olduğunu iddia ediyor. Federal Alman hükümeti Sözcüsü Ulrich Wilhelm ise Almanya’nın Kopenhag’da iklim koruma konusunda verdiği sözleri tutmayacağı yönündeki iddiaları reddetti.

  Wilhelm, “Benim bilgime ve federal hükümetin kanaatine göre, Başbakan’ın Kopenhag’da, Dünya İklim Zirvesi’ndeki mali taahhütleri yerine getiriliyor. Almanya, 2010’dan 2012’ye kadar gelişmekte olan ülkelere, iklim koruma önlemleri ile ilgili yatırımların finansmanı için yılda ortalama 420 milyon euro katkıda bulunacak“ diye konuştu.

  Merkel’in söz verdiği 420 milyon euroluk taahhüdün sadece 70 milyonu yeni bir ödenek. Bu taze kaynağın yarısı Çevre, yarısı da Kalkınma Bakanlığı bütçesinden geliyor. Hükümet verilerine göre, geriye kalan büyük miktar ise özellikle doğa koruma ve iklime zararlı sera gazıyla mücadele programlarından geliyor. İki program da 2009 yılı sonunda düzenlenen Dünya İklim Zirvesi’nden çok önce, 2008 yılında yürürlüğe girmişti.

  Ek kaynak oranı yetersiz bulunuyor

  Muhalefet ve çevre örgütleri ise yeni kaynak oranının yüzde 30'da kalması nedeniyle bu uygulamayı göz boyama olarak nitelendiriyor. Geri kalan miktar ise daha önce verilen sözler kapsamındaki ödenekler.

  Yeşiller Partisi’nin bütçe uzmanı Alexander Bonde ise Başbakan Angela Merkel’i, Kopenhag’daki İklim Zirvesi'nde üstlendiği yükümlülükten kaçmakla suçladı.

  Bonde, “Başbakan’ın Kopenhag’da, bütçede yeri bulunmayan bir iklim parası sözü vermesini skandal olarak değerlendiriyoruz. Bu başta iklim koruma konusunda sanayi ülkeleriyle işbirliğine hazır olan özellikle de yoksul ve kalkınmakta olan ülkelere karşı büyük bir güven suistimalidir” dedi.

  Eski koalisyon ortağından Merkel'e suçlama

  Sosyal Demokratlar da aynı görüşleri paylaşıyor. Merkel'in eski koalisyon ortağı olan Sosyal Demokratlar hükümeti başka sözleri de tutmamakla suçluyor. Özellikle de kalkınma politikaları bütçesinin aşamalı olarak 2015 yılına kadar, gayri safi yurtiçi hâsılanın yüzde 0,7’sine çıkarılması gibi.

  Bu oranın bu yıl, yüzde 0,51 olması gerekiyordu. Ancak mevcut durum, bu oranın yüzde 0,4'te kaldığını gösteriyor. Bu da yaklaşık 5 milyar 900 milyon euro anlamına geliyor.

  Sosyal Demokrat Parti'nin bütçe politikaları sözcüsü Carsten Schneider de Merkel'i vaatlerini yerine getirmemekle eleştirdi ve “Merkel, uluslararası alanda üstlendiği sorumluluğu sadece kalkınma yardımları konusunda bırakmadı. Başlangıçta belirlenen hedef, verilen söz, kalkınma yardımlarının gayri safi yurt içi hâsılanın yüzde 0,51'ini bulması yönündeydi. Ancak Başbakan, Kopenhag’da verdiği 420 milyon euroluk kaynak taahhüdünden de vazgeçmiş oldu, ki zaten bu kaynağın bütçede yeri bulunmuyordu“ dedi.

  Kopenhag Zirvesi'ne atıf

  Alman kalkınma politikasını eleştirenler özellikle, Kopenhag’daki zirvede varılan anlaşmaya atıfta bulunuyor. Kalkınma Bakanlığı'nın internet sayfasında da yer alan anlaşma metninde, “Sanayi devletlerinin 2010 ve 2012 yılları arasında, kalkınmakta olan devletlere, iklim değişimi ve emisyon oranlarının azaltılması ile ilgili önlemlerde kullanılmak üzere 30 milyar dolarlık yeni ek kaynak temin edeceği” ifadeleri yer alıyor.