1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Allah Tartışması Malezya'da Bölünmeye Yol Açtı


 1. SkyFallOnline

  SkyFallOnline rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  425
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  SkyFall Online

  Birçok farklı etnik grubun bir arada yaşadığı ve zengin bir tarihe sahip olan Malezya, “Allah” kelimesinin kullanımıyla ilgili yaşanan bir tartışma nedeniyle kutuplaşıyor.
  Malezya’da Malaylar, Çinliler ve Hintliler olmak üzere ana olarak üç etnik grup bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde 'Allah' kelimesinin kullanımı, hem Müslüman toplumun kendi içinde hem de ülkenin genelinde ciddi tartışmalara neden oldu.
  Bu tartışmaların iyice alevlendiği bir dönemde yangının körükleyen başka gelişmeler de yaşandı. İktidar partisinin en önemli isimlerinden Nesir Sefer’in, Hintli ve Çinli Malezyalıları “pendatang” yani göçmen olarak tanımlaması da gerilim yaratan bir başka olay oldu.
  Sefer, bu açıklamadan 12 saat sonra Başbakan Necib Razak’ın danışmanlığı görevinden alındı.
  Bu arada, ABD’li şarkıcı Beyonce’nin konserinin iptal edilmesi, evli olmayan genç çiftlerin “fazla yakın” oldukları gerekçesiyle tutuklanmaları ve genç bir anneye bira içtiği için değnekle dövülme cezası verilmesi uluslararası kamuoyunda dikkat çekti.
  BBC’de yayımlanan analizinde Vaudine England, bu tartışmalar dolayısıyla Malezya’nın farklı ırklardan ve inançlardan gelen insanların barış içinde bir arada yaşadıkları bir yer mi yoksa İslami muhafazakârlığın yükseldiği bir ülke mi olduğu konusunda akıllarda soru işaretleri doğduğunu ifade etti.Ülkede 2008’de yapılan seçimler gerginliği bir nebze daha artırdı. Hükümet, seçimleri bir kez daha kazandı ancak son 50 yıldaki en düşük oy oranını aldı.​


  MALAYCI POLİTİKALAR YAYGINLAŞTI
  Malezya Kebangsaan Üniversitesi, Malezya Çalışmaları ve Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü (IKMAS) profesörü Nurani Osman, ülkede bağımsızlıktan sonra eşitlik ve toplumsal uzlaşma konularına vurgu yapıldığını ancak 1969’daki ırkçı ayaklanmalardan sonra bunun yerini Malay yanlısı politikalar aldığını söyledi.Dünyadaki Müslüman ülkeler, modernleşme yönünde sıkıntılı süreçler atarken, gelenekleriyle bağlarını koparamamış olmaları İslamcı partilerin etkisi artırmasına yol açtı.Malezya’da iktidardaki Birleşik Ulusal Malaylar Örgütü’nün (UMNO) Malezya İslam Partisi’ne karşı seçimleri kaybederken, 1980’lerde bilinçli olarak İslamlaştırma politikaları uygulanmaya başladı. Bir dönem Malayları diğer Malezyalıların seviyesine çıkarmak için uygulanan pozitif ayrımcı politikalar, bir yerden sonra Malayların egemen olmasına neden oldu.
  Malay olmanın Müslüman olmak anlamına geldiği ülkede açılan İslami bankalar, sigorta şirketleri ve üniversitelerle bu egemenlik kurumsal bir kimlik kazandı.
  Hatta bir dönem “bilginin İslamlaşması” tartışmaları yaşandı. İslam hukukunun kapsamındaki meselelerin sayısı günden güne artırıldı.
  GÜÇ MÜCADELESİ
  Ülkede uygulamaya konan ulusal vatandaşlık eğitimi geçtiğimiz günlerde tartışmalara sebep oldu. Uygulamayı eleştirenler eğitimin, belli bir ırk ve dinin diğerlerinden ayrı tutulduğu bir yapıyı beslediğini söyledi.Eğitim programında Malayların ellerindeki gücü kaybetmemeleri gerektiği mesajı veriliyor. Bu söylem, her zaman için diğerinin yani Malay olmayanın gücü ele geçirmek için komplolar kurduğu varsayımı üzerine kuruluyor.Bu kuşatma mantığı Müslüman olmayanların “Allah” kelimesini kullanmasının Müslümanları başka dinlere döndürebileceği iddiasının da altında yatıyor.Malezya’da kurulan Perkasa (güçlendir) isimli grup, Malay yanlısı olduğunu ilan etti ancak grubu eleştirenler Perkasa’yı şovenist olmakla suçluyor. Grubun kurucusu İbrahim Ali “Eğer Malaylar hayatlarından memnun değillerse bu bir sorun olabilir” diyor. Melaka Partisi milletvekili İdris Haron gibi yükselen yıldızlar Malay olmayanları “göçmen” olarak tanımlayan Razak’a destek veriyor. Haron, ülkenin sisteminin iskeletinin ırk temeli üzerine oturduğunu kabul ederken, “Bu Malezya’nın yaşam tarzı ve bir Malay’ın Müslüman olması gerekir” diyor.
  YÖNETİCİLER DE TEDİRGİN
  Ancak bireylerin haklarının ırklarına ve dinlerine göre belirlenmesi sadece Malezya’nın liberallerini değil, iktidardaki koalisyonun beyin takımını da rahatsız ediyor.Çünkü artık Malay olmayanlar, yöneticileri Malezya hayatının çoğulcu merkezinin temsilcileri olarak göremiyor.
  Ülkede 2008’de yapılan seçimler aynı zamanda Malayların UMNO’yu ve dolayısıyla Başbakan Razak’ın gündeme getirdiği “Tek Malezya” fikrini terk ettiklerini gösterdi. Tek Malezya karşılıklı saygı çerçevesinde çeşitliliğin içindeki birliğin savunulması anlamına geliyor.
  Bağımsız Tek Malezya Vakfı’nın başkanı Chandra Muzaffer sorunların acilen çözümlenmesi gerektiğini çünkü ülkedeki farklı toplumların arasındaki iletişimin kaybolduğunu dile getirdi.​
   
 2. MeraclituS

  MeraclituS rank8

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  576
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ögrenci
  Şehir:
  Kocaeli

  Malezya nin sonu kotu