1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Aleviler Öymen'e Tepkili


 1. MrCrossover

  MrCrossover rank8

  Kayıt:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  5.192
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Staples Center @ Los Angeles

  [​IMG]


  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, CHP'li Onur Öymen'in Açıklamalarına Tepki Gösterdi.


  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in açıklamalarına tepki göstererek Alevi toplumunun kendisine yönelik hiçbir saldırıyı unutmadığını ve bunu da unutmayacağını söyledi.Konuya ilişkin bir açıklama yapan Balkız, sert ifadelerle Öymen ve CHP'yi eleştirdi. "Evlad-ı Kerbelayık, Bihatayık, ayıptır, zulümdür, günahtır. Ülkenin iç sorunları, devletlerarası savaş usulleri ile çözülemez. CHP demokrasinin mi, yoksa katliamların mı yanındadır? Bilmek İstiyoruz." diyen Balkız, Öymen'in söylediklerinin CHP'nin demokrasiden ne kadar uzaklaştığını kendilerine bir kez daha gösterdiğini vurguladı. 1937-1938'de Dersim'de yapılan katliamının yaşanan vahşeti hala yaşayan canların anlattığını ifade eden Balkız, "Bellekler hala tazedir. Laç deresinin nasıl cesetlerle doldurulduğunu, Munzur suyunun günlerce kan kırmızı aktığını, kurşuna dizilenleri, kurşunla ölmeyenlerin süngülerle nasıl vahşice katledildiklerini anlatır dururlar. Dersim katliamının üzerinden 72 yıl geçmesine ve yaşanan acıların, sürgünlerin, trajedilerin varlığına rağmen, bu gün bu çağda dahi CHP'yi temsilen söz alan Onur Öymen'in; sanki başkaca hiçbir çözüm yokmuşçasına dolaylı olarak da olsa hala katliamı önermesi ve savunması tüylerimizi diken diken etmiştir. Ülkemizin doğusunda 25 yıldır yaşanan 'düşük yoğunluklu savaş'ta; yitirdiklerimiz yetmedi mi? Ekmeğimize, aşımıza, kardeşliğimize göz koyanlar! Bunca acı yetmedi mi? Dersim katliamını 'demokratik açılım'ın tartışıldığı bir ortamda, çözüm diye önerenler! Çözüm için emsal gösterenler! Size sesleniyoruz! Ülkemizin sınırları içinde yaşanan sorunları; Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşı ile devletlerarası savaş konumunda olan Kıbrıs çıkartması ile kıyaslayanlar! Ey çağın gerisinde kalanlar! Size sesleniyoruz; Dersim'de bırakın bizim analarımızın ağlamasını, ölülerinin yasını tutmasını, çıplak bedenleri sarmalarına dahi izin verilmemiştir! Ey anaların ağlamasını normal görenler! Size sesleniyoruz! Alevilerin oylarıyla yıllardır o meclis kürsüsünde oturanlar!" dedi.

  Öymen'in 1938'de Dersimde yaşananları anımsatmasının katliam önermekten başka bir şey olmadığını savunan Balkız, bunun karşısında CHP'nin suskunluğunun ne anlama geldiğini sordu.

  Demokrasiden, cumhuriyetten, hukuk devletinden yana olması gereken ana muhalefet partisinin, Alevilerin katledildiği bir katliamı örnek göstermesinin hatta önermesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Balkız, "Onur Öymen sözlerini geri almalı ve Alevi toplumundan derhal özür dilemelidir. Daha dört gün önce İstanbul Kadıköy Meydanında 500.000 kişinin 'Ayırımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı' talep ettiği bir eylemlilik sürecinden sonra, CHP sözcüsünden gelen bu sözler manidardır. Alevi toplumu, kendisine yönelik hiçbir saldırıyı unutmamıştır, bunu da unutmayacaktır." diye konuştu.

  SHP: ÖYMEN'İ KINIYORUZ

  SHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Çakır ise Öymen'in açıklamalarını kınadıklarını belirterek çözümün adresi olarak ölüm ve öldürülmenin gösterildiğini savundu.

  Öymen'in son derece talihsiz ve düşmanca açıklamalar yaptığını dile getiren Çakır, Kürt meselesinin siyasal ve sosyal boyutlarının göz ardı edilerek sadece bir asayiş ve terör sorunu olarak görüldüğünü belirtti.

  "Bu açıklama yıllardır kanayan bir yaraya karşı aslında CHP'nin söyleyecek sözü, yapacak bir şeyi olmadığının ve acz içerisinde olduğunun göstergesidir." diyen Çakır, bu andan itibaren CHP içinde siyaset yapan, görev alan, oy veren Alevi-Sünni, Türk-Kürt bütün halk için sorunun bir siyaset sorunu değil vicdan ve ahlak sorunu olduğunu vurguladı