AK Parti ve MHP milletvekilleri 4 yeni il kurulması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdiler.

Kanun teklifleri ile Diyarbakır’ın Ergani, Mersin’in Silifke ve Anamur, Konya’nın da Akşehir ilçesinin il yapılması isteniyor.

AK Parti Diyarbakır milletvekili Osman Aslan, Ergani ilçesinin il yapılmasını istedi ve halen Diyarbakır’a bağlı olan Çermik, Çüngüş, Dicle ve Eğil ilçeleri ile Elazığ’a bağlı bulunan Maden ilçesinin yeni kurulacak Ergani iline bağlanmasını istedi.Halen Ergani ilçesinin köyleri ile birlikte 109 bin nüfusu bulunuyor.

MHP Mersin milletvekilleri Kadir Ural ve Behiç Çelik de halen Mersin’e bağlı bulunan Silifke ve Anamur ilçelerinin il yapılmasını istediler. 400 bin nüfuslu Silifke’ye Mersin’in Gülnar ve Mut ilçeleri ile yeni kurulacak Uzuncaburç ilçesinin bağlanması önerildi. Mersin’e 230 kilometre uzaklıkta bulunan Anamur ilçesine ise Mersin’in Aydıncık ve Bozyazı ilçeleri ile yeni ilçe yapılacak Kazancı ve Kalediren’in bağlanması istendi.

MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı da, 200 bin nüfuslu Akşehir ilçesinin il yapılıp, halen Konya’ya bağlı olan Çeltik, Doğanhisar, Tuzlukçu, Yunak ve Sultandağı ilçelerinin bağlanması öneriliyor. Kanun teklifleri TBMM İçişleri ve Plan Bütçe Komisyonlarında ele alınacak.

Extacy demiş ki:
KB24 demiş ki:
İlgisi olan yok mu bu yeni llerimizle :P
ben liseyi kadınhanında okumustum ve aksehire oralı bir arkadasımla kiraz yemege gidiyorduk guzel bir yerdir yesili boldur umarım sehir olursunuz.

teşekkürler paylaşımın için :beer:
eyvalah hacım bizim oralarda cok iyi kiraz yetişir yeşillik degildir pek fazla gol bile kurudu cole bataklıga dondu :!!&%&!

valla benim dediğim 1999-2001 aralarıydı girişte seni bah bahceler karşılıyodu. ondan yeşilliklti dedim, şimdiki durumuna üzüldüm ama belki il olduktan sonra bazı seyler düzelir

Extacy demiş ki:
valla benim dediğim 1999-2001 aralarıydı girişte seni bah bahceler karşılıyodu. ondan yeşilliklti dedim, şimdiki durumuna üzüldüm ama belki il olduktan sonra bazı seyler düzelir
Mesela Kirazlıbahce denen bir yer var acayip kiraz var orada kilosu 6 milyondan Belcikaya gidiyor Tırlarla. Koyluler paraya para demiyor ^^

Yukarı Alt