1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Ajanlara Taş Çıkartan Windows


 1. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.

  Bilindiği üzere internet dünyasının en yaygın işletim sistemi Windows ailesi. Pek çoğumuz evimizde, iş yerimizde, seyahatte, her yerde bu işletim sistemini kullanıyoruz. Peki hiç merak etmiyor muyuz bu işletim sisteminin kara deliklerini?
  Birçok kullanıcı, Windows'un gizli işler çevirdiğinin farkında. Daha da çoğu Windows'un göz ardı edilen sorunlarının (bazı programlarda hata vermesi, donanım uyuşmazlıkları vs.) nelere mal olduğunun farkında. Ancak Windows sadece size basit sorunlar çıkarmıyor. Ne yazık ki her adımınızı izliyor.

  Şimdi Windows hakkında kısa bir bilgi verelim. İlk Windows 1981 yılında piyasaya çıkmıştır. 2002 yılına gelindiğinde Dünya'nın %97.46'lık kısmı bu işletim sistemini kullanıyordu. 2006 yılının Nisan ayında bu oran %89, 2007 yılının Aralık ayında ise %87.8'di ve bu payın %6.5'i Vista işletim sisteminindi. Vista 30 Ocak 2007'de piyasaya çıktı. Çıktığı tarihten bu yana büyük tartışmalara yol açan bu sistem, XP'de alıştığımız birçok programı çalıştırmaması, çok fazla sistem gereksinimi istemesinden dolayı birçok bilgisayarı "kastırması" ve XP'yi tamamen kaldırmayı amaçladığı için XP severlerin tepkilerini üzerine çekmesi ile fazlasıyla ünlü oldu.
  Bu aşamadan sonra, bütün internet kafeler tekrar XP'ye döndü, büyük tartışmalar sonucu Microsoft XP desteğini 2014'e kadar uzattığını açıkladı. Bu arada Vista için başlatılan "iyileştirme çalışmaları" sonuç verdi ve "Windows Vista® Black Edition™ 2009 SP1" yayınlandı. Makaleyi kendim okumuştum ve gerçekten sorunlar giderilmiş gibi görünüyor. Ancak giderilmeyen tek bir sorun var. O da Windows'un casusluğu.


  Belki birçoğumuzun bildiği bir şey olan Windows casusluğu aslında çoğumuzun (benim bile) önemsemediğimiz bir ayrıntı. Microsoft'tan bir yetkilinin günün istediği bir saattinde, ne yaptığımızı tam olarak görebilmesi. Ancak bunun sadece bu kadarla kalmadığı da bir gerçek. Belki birçoğunuz biliyorsunuzdur. Devlet ve askeriyenin bilgisayarları Windows İşletim Sistemi'ni kullanmakta.. Sadece bu cümle bile karşı karşıya olduğumuz tehlikeleri anlatmaya yetiyor sanırım. Peki biz mi fazla paranoyağız yoksa Microsoft bunu kullan(dır)ıyor mu?


  Geçenlerde okuduğum bir makalede geçen bir hikayeyi anlatacağım şimdi. Ne kadar doğru bilemem. Ancak uydurma bile olsa benim üzerimde iyi bir etki bıraktı ki en kısa zamanda Linux'a geçmeyi düşünüyorum.


  Türk bir bilgisayar tutkunu, mühendis olma yolunda çok başarılı olunca Amerika'da okumaya gider. Tabi ki oradaki her öğrenci gibi paraya ihtiyacı vardır, bu yüzden şirketlere program yazarak para kazanmaya başlar. Bu işte çok başarılı olduğunu fark eden bir şirket, ondan basit bir program yazmasını ister. Şirket Windows için dışarıdan fason yazılım hazırlayan bir şirkettir. Dosyayı inceleyen genç, bunun basit bir casus yazılım olduğunu görür ve önemsemez. Ancak birgün şirketin dosyalarına göz atmak ister ve bazı dosyaların şifresini kırmayı başarır.
  Dosyaların içinde kodlar vardır ve bu kodları internette araştırdığında bunların işlemci kodları olduğunu görür. Biraz daha araştırır ve bunların aslında Windows kodları olduğunu anlar. Ve bunu bir arkadaşına şöyle anlatır: "Microsoft hangi işlemcide hangi Windows yazılımının olduğunu biliyor. Güncelleme adı altında bilgisayarına girip bilgilerini alabiliyor. Aslında Windows senin yatak odanda. Hayatını resmen izliyor ! Düşünsene; devlet dairelerine, askeriyeye (!) satılan bilgisayarları. Senin günün herhangi bir saatinde nerede kaç askerin var bilebiliyor. Kaç denizaltın, savaş uçağın var, bunların hangileri çalışır hangileri hasarlı durumda, hasarlı olanların hangi parçalara ihtiyacı var, savaş stratejilerini, herşeyi ama herşeyi biliyor. Onlar da aynı sistemi kullanıyorlar. Onların yazılımıyla o bilgisayarlara girdim. Adamlar 2050 yılını bile planlamışlar ! Ama önce Türkiye'yi vuracaklar. Irak filan bahane."


  Bu sözleri söyleyen kişi, şu an o kişilerden kaçıyormuş. Dosyalara girdiğini öğrenmişler falan filan.. Ama benim size asıl göstermek istediğim şey burası. Yani Windows'un böyle bir şeyi yapabileceği gerçeği. Bunu yapmıyorsa bile temelini iyi hazırlamış. Kaçımız bilgisayarındaki tek adminin kendisi olduğunu düşünüyor? Kaçımız bilmiyorum ama ben kesinlikle onlardan biri değilim. Bilgisayarınızda 2 admin var. Biri siz, diğeri Microsoft. Kanıtı ise şöyle:


  Başlat/Çalıştır'a girdikten sonra çıkan pencerede "cmd" yazın. Daha sonra çıkan siyah dos ekranına "net user" yazın. Listenen kullanıcı adlarında Support_388945a0 çıktıysa bilin ki o Microsoft'tur.

  Bunu silmek için yine Başlat/Çalıştır'a girip "cmd" yazıp çıkan ekrana "net user SUPPORT_388945a0 /delete" yazın. Enter'a bastıktan sonra tekrar "net user" yazarak silinip silinmediğini kontrol edin.

  Çok fazla konuştum ama zaten bu seviyeye sustuğumuz için geldik. Bu ülkede bu kadar beyin varken, herşeyde olduğumuz gibi internet alanında da dışa bağımlı yaşıyoruz yazık.. Düşünsenize Windows 1981'den beri bizi izliyorsa? Dahası Dünya'nın %90'ını izliyorsa? Kendimize ait bir işletim sistemi oluşturmamız gerekmiyor mu sizce? Evlerimizde olması o kadar önemli olmasa bile, devletin ve askeriyenin kurumlarında kullanılan işletim sisteminin bile "gavur ajan" olması ne acı. Devletimiz izleniyor, bilgilerimiz çalınıyor, ve biz türbanı tartışırken onlar bizim kuyumuzu kazıyor.