1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Ağaç İçindeki Mezarlık


 1. Hayta35

  Hayta35 Bilgiliyim

  Kayıt:
  27 Aralık 2010
  Mesajlar:
  1.872
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  3 Bank
  Baobab ağaçları Afrika'nın simgesidir adeta. Daha çok tropikal ülkelerde rastlanan, çınar ağacına benzeyen asırlık ağaçlardır. Dalları ağaç köküne benzeyen, gölgesinin dahi olmadığı bu ağaçlar, katman katman olduğundan ağaç sanayisi için de uygun değildir. Afrika'da kutsal olduğuna inanıldığı için, dokunulmayan bu ağaçların ilginç bir hikayesi var.

  Kara kıta Afrika'nın batısında bulunan Senegal'de, ülkenin yüzde 1'ini oluşturan ve animist kültürünü devam ettiren Serer kabilesinin mensupları, bir zamanlar halk ozanlarını heybetli Baobab ağaçlarına gömmüşler. Senegal'in Bandia köyünde bulunan, Baobab ağaçlarının gövdesinde, insanı adeta ürküten kafatası ve kemikler görenleri hayrette bırakır. 1960 yılına kadar devam eden bu adetin hikayesi de bir hayli ilginç.

  Gelecek nesillere sözlü kültürü anlatan halk ozanları yani 'Giriyotlar', tarım ile uğraşmadıkları için cesetlerinin toprağı hak etmediği düşünülür ve kabile mensupları tarafından Baobab ağacının koğuklarına gömülür. 1960 yılına kadar resmi olarak ağaç koğuklarına gömme adeti yasaklanmasa da, o tarihten sonra ise yavaş yavaş terk edilir. Senegal'de eski adeti gelecek nesillere göstermek için de birkaç ağaç mezar muhafaza edilmişti. Bugün ise Senegal'e gelen turistlerin uğrak yeri konumunda.
  [​IMG]