1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Afrika ve Dünya Kupasında Prezervatif Gündemi


 1. Avasin

  Avasin  

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.440
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  İnşaat Mühendisi
  Şehir:
  Santa Clara/Küba
  Dünya Kupası sırasında HıV'ın yayılmasından endişe eden Güney Afrikalı AıDS ile mücadele örgütleri, FıFA'yı prezervatif ve eğitici materyal dağıtım çalışmalarını engellemekle suçladı.

  Güney Afrika'da gelecek hafta başlayacak 2010 Dünya Futbol Şampiyonası öncesi AıDS hastalığıyla mücadele eden örgütler ile FıFA arasında gerginlik yaşanıyor. AıDS ile mücadele eden örgütler, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği FıFA'yı, stadyum ve taraftarların katıldığı etkinliklerde, AıDS konusunda eğitim materyalleri ile prezervatif dağıtımını yasaklamakla suçluyor.

  [​IMG]

  Güney Afrika'nın önde gelen 10 örgütü, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin sivil toplum örgütlerine, FıFA'nın kontrolündeki yerlerde stant kurma izni vermediğini iddia etti. Örgütler adına açıklama yapan Mark Heywood, turnuvanın milyonlarca insanı bilinçlendirme konusunda bir fırsat olduğunu belirtti. FıFA'dan konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi.

  Güney Afrika'da 5,7 milyon HıV taşıyıcısı var

  48 milyonluk nüfusa sahip Güney Afrika'da 5 milyon 700 bin kişinin HıV taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. 11 Haziran ile 11 Temmuz arasında düzenlenecek olan Dünya Kupası sırasında hastalığın yayılmasından endişe ediliyor.

  Güney Afrika, nisan ayında dünyanın en geniş kapsamlı HıV testi ve tedavisi programını başlatmıştı. Program kapsamında HıV pozitif hastaların yüzde 80'ine ilaç dağıtılması ve 2011 haziran ayına dek 15 milyon kişiye test yapılması hedefleniyor