1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Adobe Photoshop CS5 GELİYOR!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.456
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Adobe Photoshop CS5 GELİYOR!


  Popüler grafik işleme yazılımlarından biri olan ve (her ne kadar bu tür bir kullanımı tasvip etmesek de) günlük konuşma dilimize üzerinde oynanmış resimleri nitelemek için kullandığımız bir sıfat olarak yerleşen Adobe Photoshop uygulaması, 12 Nisan 2010 tarihinde yeni sürümüyle piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Adobe Photoshop CS5 adını taşıyacak bu yeni sürümde uygulamaya birçok yeni özellik ekleyen Adobe, söz konusu özelliklerden bazılarını yayınladığı tanıtım videolarıyla tüketicilere göstermeye başlamış durumda. Firmanın bundan iki gün önce YouTube'a yerleştirdiği bir tanıtım videosu ise, Photoshop CS5'in belki de en fazla ses getirecek özelliğini açığa çıkarıyor: İçeriğe duyarlı doldurma (Content-aware fill)

  DailyTech'te konuyla ilgili çıkan habere göre, Adobe'un "Content-aware fill" olarak adlandırdığı ve dilimize "İçeriğe duyarlı doldurma" olarak tercüme edebileceğimiz Photoshop CS5 özelliği sayesinde, bir resim dosyasındaki istenmeyen bölümler kolaylıkla temizlenebiliyor. İçeriğe duyarlı doldurma aracı, resim üzerinde temizlenmek istenen nesnelerin çevresinde yer alan bölgenin niteliklerini hesaba katıp, seçili alanı bu niteliklere uygun olarak dolduruyor. Aşağıda izleyebileceğiniz YouTube videosunda da görülebileceği üzere, örnek resim üzerindeki gölgeler, gökyüzündeki "lens-flare" etkisi ve hatta resmin arkaplanında yer alan ağaçlar bile, resmin orijinalliğine zarar vermeden yokedilebiliyor.

  Adobe Photoshop CS5 uygulamasının, haberimize konu olan içeriğe duyarlı doldurma özelliğinin yanı sıra 3 boyutlu fırçalar ve nesnelerin biçimlerini değiştirmeye yarayan araçlar gibi daha başka yenilikler içereceği belirtiliyor. Adobe'un ilk olarak Photoshop CS4 ile birlikte kullanıma sunduğu ve bazı grafik işlemleri ile filtrelerin kullanımında NVIDIA'nın CUDA paralel işlem yeteneklerinden faydalanan teknolojinin daha gelişmiş bir sürümü de, Photoshop CS5'e entegre edilmiş durumda.


   
  Son düzenleme: 28 Ekim 2015
 2. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Gelsin bakalım kesinlikle bir tane edineceğim. :twisted: