Başkan Adnan Polat, Basın Toplantısı Düzenledi

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat, İstanbul Swissotel Bosphorus Asuka Salonu'nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Polat, yönetime yönelik çıkan haberlerden Türk Telekom Arena'ya, şubelerden Galatasaray'ın transfer politikasına birçok konuda bilgi verdi.

"Galatasaray'da yönetim kurulunda görev yapan arkadaşlarımız, sevgileri ve tutkularından bu göreve talip oluyorlar. Ciddi ölçüde zamanlarını, ekonomik güçlerini, nüfuzlarını ortaya koyarak Galatasaray Kulübü'nü en iyi şekilde yönetmeye çalışıyorlar. Türkiye'nin 1 numaralı markası Galatasaray'da çalışmanın sıkıntıları olabiliyor. Ancak bunların olacağını hepimiz biliyoruz. Neticede medyanın yaklaşımını iyi biliyoruz. Toplantının amacı biz neler yapıyoruz" sözleriyle öncelikle toplantının içeriği hakkında bilgi veren Başkan Polat, daha sonra son günlerde haklarında spekülasyonlar yürütülen iki yönetici Haldun Üstünel ve Cemal Özgörkey'in özel nedenlerle toplantıya katılamadıklarını söyledi ve toplantıda bulunmamalarının yanlış anlaşılmaması gerektiğinin altını çizdi.

"Yiğit Şardan ile ilgili bazı ithamlar gazetelerde yer aldı. Biz Yönetim Kurulu olarak, Yiğit Şardan'ın tüm yaptıklarının arkasındayız ve ona kefiliz. Galatasaray'a bağlı şirketlere Yiğit Şardan'ın sağlamış olduğu kazanç 6.3 milyon TL'nin üzerindedir. Şardan'ın şirketlerinden hiçbirine komisyon faturası kesilmemiştir" diye konuşan Adnan Polat, basın mensuplarına yönelik olarak ise "İnsanları itham ederken araştırma ve haysiyet, onur düşünülmeli. Bizim beklentilerimiz basından, sizin göreviniz kamuoyunu bilgilendirmek. Biz böyle bir kurumu yönetiyoruz ve bizi eleştirirebilirsiniz. Fakat ieriye karıştırıp, çamur atmaya kalkarsanız biz de ayağa kalkarız" dedi.

"Haldun Üstünel'in Futbol A.Ş.'den istifası gündemde büyük yankı buldu. Bu istifa şekil olarak da içerik olarak da yanlıştı. Galatasaray'ın içinde yanlışlar yapan çok insan var. Başkan olarak kavga edenlere mani olmak, herkesi kucaklamak gerekiyor. Ben Üstünel ile 4 yıl omuz omuza çalıştım, sevdiğim kardeşimdir. İş stresinden ve etrafındaki insanların yanlış yönlendirmelerinden insanın zihni yorulabiliyor. Bana göre Haldun da böyle bir yorgunluk içerisindeydi. Haldun Üstünel'i tatil sonrası tekrar kucaklayıp onun aktif olarak çalışmasını sağlayacağız. Herhangi bir şekilde tepki koyan yöneticiye güle güle demek ilk tercihimiz değil."

"Medyanın içerisinde birkaç art niyetli insan Galatasaray'ın içinde kavga çıkarmaya çalışıyor" diyen Adnan Polat, Galatasaray Kulübü'nde tartışmaların genel kurulda yaşandığını, kulübün son 6 aylık süreçte ciddi işlerin içine girdiğini ve devrimsel nitelikli işler yapıldığını söyleyerek sözlerine devam etti. "Bu tüzüğün değişmesi gerekiyor ama herkesi tatmin etmek mümkün değil. Artık bazı şirketler yenilenecek, yeni yapıya kendimizi 1.5 yıldır hazırlıyoruz. Birleşmiş Sportif AŞ'nin bütçesini ve nakit akışını kendimiz yapıyoruz. Nakit açığı çıkmadan işimizi yapmak istiyoruz. Nakit akışıyla transferler olacak" diyen Polat, Temmuz ayı itibariyle profesyonel sporcular haricinde hiçbir personele bir kuruş borcun olmadığını belirtti.

"Mecidiyeköy'deki yerimizden çıkıp hep beraber aynı yere taşınacağız. Tüm şirketler, tüm kurumlar aynı çatı altında olacak. Galatasaray'ın başka işleri de var. Türk Telekom Arena'nın inşaatı sürüyor. Ortak karardır. Stadın üstünün açılıp kapanmasını beklersek Ocak ayında orada oynamayamıyoruz. TOKİ'ye söyledik ve biz bunu üstlenmek istedik. "Stat bittikten sonra yapılabilir mi?" diye önemli mühendisleri çağırdık. Bunun uygulanmasının 15 Mayıs'ın ardından 2.5 aylık montajla mümkün olduğunu söylediler. Biz stadı daha fazla geciktirmeyelim, ilk maçı orada oynayalım, Ocak'ta stat bitmiş olsun, yaz döneminde de montajı yapar üstünü kapatırız diye düşündük. Oraya bizim yarım sezon geç gitmemiz, 25 milyon dolar gelir kaybı demek oluyor. Metroyu bize gösterdiler. Açılan tünelleri gördük. Metronun bünyesinde 2500 araçlık otopark var."

"Florya yenileniyor. 5 yıldızlı otel şekline getiriliyor. Voleybol için salonun her şeyi hazır. Takipteyiz. Küçükçekmece projelerinin de takibindeyiz. Basketbol kadın takımında 'Dream Team' kurduk neredeyse. WNBA'i tanıtan 5 sporcudan 3'ü Galatasaray'da şu an. Işın Bey'in takibiyle Riva'nin ruhsatının alınması için tam 120 bin imza atılmış. Düşünün, 120 bin imza. Biz bunlarla da uğraşıyoruz. Florya'nın geçmişe yönelik 1 lira borcu kalmamıştır. Hepsi ödenmiştir. Temizlik yapıyoruz geçmişe yönelik. Çadır Mecidiyeköy'den kalkacak. Oraya çok güzel bir kompelks gelecek. Kıbrıs'ta arazi satın aldık. 2 sene evvel hiç olmayan 200 bini geçtiğimiz Mobil Telefon, 100 binden fazla bonus card, sponsorluk anlaşmaları 180 milyon dolara kadar geldi. Amatör sporlarda tesis yoksa, önem vermiyorsanız başarılı olamazsınız. Temel atıyoruz biz burada."

"Futbolda bir hayal kırıklığı yaşadım. En önemli antrenörlerden biri geldi takımımıza. Dünyanın 5 elit teknik direktöründen biri. Arkada çalışan ciddi bir grup var. Biz futbolda nasıl hareket ediyoruz? Oturup toplantı yapıyoruz, kim gitmeli kim kalmalı diye. Bunları isme döndürüyoruz. Her futbolcu ilk önce teknik heyetin onayından geçer. Bu dönemde ihtiyacımız futbolcuları alacağız. Belki 1-2 tanesi bitmiştir bile... İlk önce SPK'ya bildirmek zorundayız. Günü geldiğinde bildireceğiz. Keita'yı o şekilde bildirdik. 5 yerli futbolcu aldık. Kimse onları görmüyor. 5 de yabancı futbolcu almayı düşünüyoruz."

Başkan'ın bu konuşmalarının ardından, basın toplantısı basın mensuplarının Adnan Polat'a yönelik sorularıyla soru-cevap şeklinde devam etti.

Bu bölümde, transferlerin medya mensupları ile yapılmadan paylaşılamayacağını ifade eden Başkan Adnan Polat, “Transferler kapalı kapılar ardında gizli yapılmak zorunda. Aksi durumda fiyatı artıyor ya da olmuyor. Transfer bitmeden Galatasaray Kulübü’nden bilgi alamazsınız. Satılacak hiçbir futbolcumuz yok ama dünyada da satılmayacak futbolcu yoktur. 5 yabancı alabilmemiz için kontenjanı ona göre ayarlamamız lazım. Ben medya ve taraftar baskısıyla futbolcu transferi yapmam. İhtiyacımıza göre transfer yaparız” dedi.

Basında çıkan doğru olmayan haberlerle ilgili olarak konuşan Polat, Galatasaray Kulübü’nde denetlenmeyen hiçbir şey olmadığını söyledi. Medyayla ortaklaşa, iyi bir çalışma ortamı kurmak istediklerini de belirten Başkan Adnan Polat, Galatasaray İletişim Koordinatörlüğü ile medyanın bir planlama yaparak hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Stoch transferinin gerçekleşip gerçekleşmemesinin çok önemli olmadığını dile getiren Başkan, “Biz rakiplerimizin transfer işlerini bozmaya çalışmadık, böyle bir olayla karşılaşınca da olgun bir davranış sergiledik. Umarım rakiplerimiz de böyle bir durumla karşılaşınca aynı olgunluğu sergiler" dedi.

Basının ve taraftarın baskısı ile hiçbir zaman hareket etmediklerini söyleyen Başkan Adnan Polat, transferin teknik ve ekonomik yönleri olduğunu ifade ederek, beş yabancı alabilmeleri için teknik ve ekonomik şartların yerine gelmesi gerektiği belirtti. Adnan Polat, Galatasaray’ın ihtiyacı doğrultusunda transfer yapacağını da sözlerine ekledi.

Cemal Özgörkey’in basın toplantısına neden katılmadığını konuşmasının başında açıkladığını ifade eden Başkan Adnan Polat, “Basın mensupları olarak, söylediklerimize itibar edebilirsiniz. Eğer inanmazsanız; ‘küskün yönetime katılmadı derseniz’ biz de bunu yalanlarız. Söylenenlere itibar göstermek gerekir. Esas olan Galatasaray Kulübü. Biz hepimiz buraya kendi isteğimizle geldik. Her türlü gayreti gösteriyoruz. Buna saygı göstermek lazım” dedi.

Başkan Yardımcısı Yiğit Şardan ise sorulan bir soru üzerine, ilerisi için Galatasaray Kulübü’nde herhangi bir başkanlık hesabı yapmadığını ifade etti. Galatasaray Başkanı’nın kendisine verdiği görevi yapmaya çalıştığını söyleyen Yiğit Şardan, tek planının bu yönetimin başarılı olması olduğunu belirtti.

Başkan Adnan Polat, önümüzdeki dönemde Sportif AŞ ile Futbol AŞ’nin ve İletişim AŞ ile Pazarlama AŞ şirketlerinin birleşeceğini ifade ederek, “Futbol AŞ’de ve Sportif AŞ’de 7 tane yönetim kurulu üyesi var ve toplamda 14 yönetim kurulu üyesi oluyor. Bu iki şirket birleştiğinde bu 14 yönetim kurulu üyesi sayısı 7’ye düşecek ve 7 arkadaşımız o şirkette görev alamayacak. Aynı şey Yiğit Bey’in başkanı olduğu İletişim AŞ ve Cemal Bey’in başkanı olduğu Pazarlama AŞ’de de söz konusu. Orada da 14 tane yönetim kurlu üyesi var. Orada da yönetim kurulu üyesi sayısı 7’ye belki de 5’e düşecek. Bu durum, 7 ya da 9 arkadaşımızın devre dışı kaldığı, pasifize edildiği anlamına gelmiyor. Esas olan Galatasaray Spor Kulübü’nün yönetim kurulu üyesi olmak. Diğerleri bir noktada şekil şartını yerine getirmek için yapılan yönetim kurulu üyelikleridir. Olayı hep negatif tarafından almamak gerekir” dedi.

Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yalçındağ ise bir soru üzerine, iki ya da üç transferin kampın ilk bölümüne yetişeceğini ifade etti.

Yönetim Kurulu Üyesi Selim Sayılgan ise futbol takımını yeni sezon formalarının çok yakında internet ortamında yapılacak bir lansmanda açıklanacağını söyledi.

Son olarak Başkan Adnan Polat, Harry Kewell ile ilgili gelen bir soruyu, “Kewell'ın takımda olmasını istiyoruz ama kronik sakatlığı ciddi bir sorun. Kendisine cüzi bir garanti para, maç başına para teklif ettik, sakatlık konusunu düşünerek. Yanıtını bekliyoruz. Galatasaray’a gelmesinden mutluluk duyarız” sözleriyle yanıtladı.

Yukarı Alt