joysro

game12
Kayıt
8 Eylül 2009
Mesajlar
2.255
Beğeniler
0
Şehir
Tokyo
jado
Romanın yazarı:Knut Hamsun
Çevireni:Esat Nermi
Basıldığı yer ve tarih:İstanbul/Temmuz 2000
Yayın evi:Cem Yayınevi
Sayfa sayısı:208
Kitabın Özeti:
Kahramanımız Kristiania’da yaşayan çoğu zaman aç gezen ve tek geçimkaynağı makaleler olan bir kişidir.Kahramanımız romanın büyük birbölümünde aç ve yorgun gezer.Genellikle bu açlığının nedeni gururu veahlakıdır.Bazen bu açlık öyle düzeylere ulaşmaktadır ki kahramanımızAllah’a isyan eder.Bazı zamanlarda da açlığını gidermek için yolkenarlarında bulduğu taş ve ağaçları kemirir,bazen de kasaplara yalansöyleyerek bir parça kemik alır fakat kahramanımız bu kemiği yerkenküçük et parçalarını pişmanlığıyla geri kusar.Parasızlık nedeniyleoturduğu harabe evden de atılır ve bir süre dışarılarda yatar.Banklardauyur.Kahramanımız bazen yazdığı makalelerinden para kazanır fakat bupara kahramanımıza çok kısa bir süre yeter.Parası bittikten sonrakahramanımız yeniden aç dolaşmaya başlar.Kahramanımız öyle uzun süreleraç kalmaktadır ki yemek bulduğu zaman bile yiyemez.Çünkü midesi artıkyemekleri kabul edemez.Yediği şeyleri kusar.Kısacası kahramanımızhayatı pembe bir toz bulutu şeklinde değil de daha çok bir hayaldünyası içinde geçirir.Bazı zamanlarda kahramanımız öyle zor durumlaradüşer ki gururundan taviz verip sahtekarlık yapar fakat bunu hazmedemezve hemen yaptığı sahtekarlık yüzünden ağlamaya başlar.İlerdeki günlerdebir gemide ne iş olursa yapacağını söyler ve Kristiani’dan ayrılır.


Karakterler:
Kahramanımız:Kısa ve sıska görünümlü,gözlüklü,çoğu zaman paçavradenebilecek görünümlü kıyafetlerle gezen ,saçları genç yaşta dökülmüşbir kişidir.Ruhsal yönden ise kahramanımız aşırı derecede ahlaklı vegururlu bir kişidir.İyi bir kelime kapasitesine sahiptir.Çoğu zaman açgezmektedir.
Kahramanımızın sevgilisi:Üniversitenin yakınlarındayaşamaktadır.Kahramanımızla yolda karşılaşmıştır.Kahramanımızsevgilisine Ylajali demektedir.
Kahramanımızın yattığı pansiyonun sahibi:Gebedir .Kahramanımıza bir çokgün iyi niyetli davranmıştır fakat kahramanımız kirayı ödemeyincepansiyonun sahibinin tavırları değişmiştir.Daha çok kötü davranmayabaşlamıştır.
Olayın meydana geldiği zaman:
Olay 1800lü yıllarda geçiyor ve kahramanımızın olayı aylarca sürüyor.Bunu da mevsimlerin değişikliğinden anlıyoruz.
Romanın dil ve anlatım özellikleri:
Roman birinci kişi ağzından anlatılmıştır.Yazar tasvirleri çok güzelyerlerde ve oldukça detaylı bir şekilde yapmıştır.Yazar açlığın birinsanın üzerindeki etkileri çok başarılı bir şekilde anlatmıştır.Ayrıcadilindeki durulukta romanın artılarından biri.
Romanın türü:
Romanın ana fikri:
İnsanın zorluklara karşı mücadele etmesi gerektiği ve hiçbir zaman ahlak dışı davranışlarda bulunmaması gerektiği.

YAZAR HAKKINDA BİLGİ:
1859-1952(Norveç)
Knut Hamsun, yoksul bir ailenin oğludur. Bu nedenle iyi bir öğrenim göremedi.
Buna karşılık edebiyata tutku denebilecek bir biçimde bağlıydı. Henüz 19 yaşındayken bir şiir kitabı ve bir roman çıkardı.
Bu eserler ona parasal kazanç sağlamadı. Kendisini geçindirecek bir iş tutmadı ve bu nedenle iki kez ABDye gitti.
Açlık adlı eseri 1888 yılında bir Danimarka dergisinde dizi olarakyayımlanırken büyük ilgi topladı. Bu ilgi ona 1920 yılında NobelEdebiyat Ödülünü kazandırdı. Ancak kazandığı bu ödül neniyle hiçsevinmedi. Çünkü o daha çok yalnızlığı seviyordu. Kutlamalardan,ödüllerden nefret ediyordu.
Bütün hayatı boyunca günlük uğraşlardan kaçındı ve kendi ruhunu dinleyebileceği sessiz ortamları tercih etti.
 
Yukarı Alt