1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Açlığa karşı böcekle besleneceğiz


 1. Mirage

  Mirage rank8

  Kayıt:
  30 Haziran 2007
  Mesajlar:
  5.453
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36

  Bir kişi 20 yıl önce yılda ortalama 20 kilogram et tüketirken şu anda 50 kilogram tüketiyor. İki yıl içinde bu oran 80 kilograma çıkacak. Bilim insanları açlığa karşı çözüm olarak 1700 çeşit böcek türü belirledi.

  [​IMG]

  Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), değişen çevre şartları ve dünya nüfusunun hızla artması sonucu ortaya çıkan açlıkla mücadele için, birçok ülkede var olan ve yine birçok ülkede yadırganan bir beslenme modeli üzerinde duruyor.

  Dünyanın kurtuluşunun etten vazgeçmekte değil böceklere dayalı yeni bir beslenme modeli geliştirmekte olabileceğinin savunulduğu yeni bir araştırmada, bilimadamları, tarım arazilerinin üçte ikisini kaplayan hayvan çiftliklerinin sera gazı salımının yüzde 20'sinin de kaynağı olduğunu ortaya koydu.

  BM araştırmasının yazarı olan ve Belçika'daki Wageningen Üniversitesinde görevli entomolojist Arnold Van Huis, artan dünya nüfusuyla birlikte et tüketiminin de yükseldiğini belirterek, 20 yıl önce ortalama 20 kilogram olan et tüketiminin bugün 50 kilogram olduğunu, önümüzdeki 2 yıl için de de 80 kilograma kadar yükselmesinin beklendiğini söyledi.

  BÖCEKLERE DAYALI BESLENME MODELİ

  Dünyada bir et krizi olduğuna dikkati çeken Arnold Van Huis, "Böyle giderse ikinci bir gezegene ihtiyacımız olacak" ifadesini kullandı.
  Van Huis, böceklere dayalı bir beslenme modelinin, protein, vitamin ve mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra, sera gazı salımını da oldukça düşüreceğini kaydetti.

  İngiltere'deki Kraliyet Entomoloji Derneğinin kongresinde ele alınan bu yeni beslenme modeline göre, dünyada 1700 tane yenilebilir böcek türü bulunuyor.