1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Acıya dayanıklı insanların sırrı


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Acıya dayanıklı insanların sırrı ortaya çıktı...

  İngiliz bilim adamları, bazı insanların diğerlerine göre daha fazla ağrı ve acı hissetmesinin sahip oldukları "acı geniyle" bağlantılı olduğunu açıkladı.

  The Telegraph'ta yayınlanan haberde, Cambridge Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre, "SCN9A" isimli geni taşıyanlar, acıya karşı dayanıksız. Mevcut ağrı tedavilerinin sınırlı etkinliğe sahip olduğunu belirten araştırmacılar, keşfedilen acı geniyle daha iyi tedaviler geliştirilebileceğini kaydettiler.

  Dünya çapında yaralanma ya da eklem iltihabı sonucu kronik ağrı çeken çok sayıda insanın hayatı etkileniyor ve bu kişiler çoğunlukla depresyona giriyor. Bilim adamları, osteoartrit hastası 578 kişi üzerinde yaptıkları çalışmada bu geni keşfettiler.

  Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan çalışmada, bu geni taşıyan 186 sağlıklı kadının analizi, bu genin acı hissini artırdığını gösterdi. Araştırmacılar, genin ağrı hissi üreten sinir aktivasyonunu artırdığına inanıyorlar.

  SCN9A isimli genin etkisini hafifletecek ilaçların osteoartrit ve sırt ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde faydalı olabileceği belirtiliyor.

  Çalışma sonuçlarının, hastaların farklı ağrı kesicilere farklı cevaplar vermesinin arkasında yatan genetik nedenlerin açıklanmasına yardımcı olacağı ifade edildi. Bulguların, gelecekte şiddetli kronik ağrı çeken hastalar için tedavi alternatifi olabileceği düşünülüyor.