1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

AB'yi nargile korkusu sardı!


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Almanya ve İngiltere'de nargile tiryakiliği korkutuyor.

  [​IMG]

  Almanya’nın Heidelberg kentindeki Thoraxklinikum adlı klinik tarafından yapılan araştırmada, 12-15 yaşlarındaki her 4 çocuktan 1’inin nargile içtiği belirlendi. Araştırmaya katılan bazı çocuklar haftada en az 3 kez nargile içtiklerini söyledi. Uzmanlar sigaradan yüksek nikotin içeren nargile içmenin sigara gibi bağımlılık yaratma ve hastalığa neden olma tehlikesi bulunduğunu krom, kobalt, kurşun, nikel ve hücreler için zehirli olan acrolein maddesinin, sigaradakinden çok daha fazla olduğu vurgulandı.

  Benzer araştırma, İngiltere’deki Leicester Sağlık Hizmetleri biriminde yapıldı. Sigara bıraktırma uzmanı Kasim Çovdari, nargilenin özellikle 15-24 yaş grubunda giderek yaygınlaştığını açıkladı. Çovdari, 1 saat nargile tüttürmenin 200 sigara tüketmeye eşdeğer olduğunu vurguladı. Kasim Çovdari birkaç yıl öncesine kadar fazla bilinmeyen nargilenin, her kültür ve etnik gruptan gençler arasında inanılmaz hızla yayıldığını, bu alışkanlığın solunum ve kalp rahatsızlıklarına neden olduğunu vurguladı. Sigaranın bilinen zararlarına ek olarak nargile kullanımı uçuk ve verem gibi virüsleri kapma risikini de artırıyor.

  Leicester Belediyesi'nden Govind Mandora kentte 4 yıl önce sadece 1 nargile kafe olduğu halde bu sayının 10'u geçtiğini, gençlerin bazen yer bulabilmek için bazen yarım saat beklediğini söyledi. Mandora, sürekli nargile cafe açılması için yeni izin başvuruları aldıklarını belirterek, "nargilenin sigara gibi kabul görmesini istemiyoruz" diye konuştu.
   
 2. djfko

  djfko rank8

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.772
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  En son bıraktığın yerde...
  hahahaaa ben napıcamı biliyorum artık.Memlekette nargile kafe açıcam dehşet para kazanıcam :starving: :mrgreen: bizimkiler derdi osmanlı kültürü o gavurları pek sarmaz falan.şuraya bak almanya duman altında :mrgreen: