1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

AB'den 4G araştırmalarına büyük yatırım


 1. E.Cartman

  E.Cartman Bilgiliyim

  Kayıt:
  9 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.122
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Pc / extraloob.com

  3G'den 10 kata daha hızlı olan 4G araştırmalarına 18 milyon Euro bütçe

  [​IMG]

  Avrupa Komisyonu, mevcut 3G ağlarından yaklaşık 10 kat daha hızlı olan 4G araştırmalarını desteklemek için 18 milyon avro bütçe ayırdı.

  AA muhabirinin, http://www.europa.eu internet adresinden derlediği bilgiye göre, AB, 4G ya da bilinen adıyla LTE mobil ağlarına yönelik araştırmalar için 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren kullanılmak üzere 18 milyon avro yatırım yapacak.

  Saniyede 100 megabite varan mobil internet hızları sunan Uzun Vadeli Dönüşüm (LTE) için dünyanın dört bir yanında firmalar test çalışmaları sürdürüyor. 4G'nin, 2010 yılının birinci yarısında İsveç ve Norveç'te ticari olarak piyasaya sunulması bekleniyor.

  LTE ile bağlantı hızındaki sağlanacak yüksek hızla birlikte bir çok kolaylıkların da yaşanacağı belirtiliyor.

  LTE'nin sağlayacağı bazı kolaylıklar şöyle:

  -LTE, ağ operatörlerinin kapasitelerini arttırarak ve operatörlerin daha düşük fiyatlardan, daha fazla kullanıcıya, daha hızlı mobil geniş bant bağlantısı sunmasına olanak verecek.

  -''LTE Advanced'', mobil geniş bant hızlarını gelecekte saniyede 1 gigabite (bin megabit) çıkararak kullanıcıların yüksek kaliteli TV veya isteğe bağlı video gibi çevrimiçi hizmetlerden tam olarak yararlanma olanağı sunacak.

  -LTE'nin radyo tayfını çok daha verimli bir şekilde kullanmasından dolayı, mobil ağların ''dijital paydan yararlanabilmesi'' ve analog TV;den dijital TV;ye geçişin bir sonucu olarak serbest kalan frekansları kullanması mümkün olacak.

  -LTE teknolojisinde sinyaller mevcut GSM teknolojilerine kıyasla çok daha uzun mesafeye erişebilmesinden dolayı, aynı ağ kapsama alanını elde etmek için gerekli anten sayısı daha az olacak, bu da Avrupa'nın doğal manzarasının korunmasına ve enerji tüketiminin azaltılmasına olanak sağlayacak.

  -LTE, mobil geniş bant bağlantısının daha az nüfuslu bölgelere getirilmesini sağlayarak kentsel ve kırsal bölgeler arasında var olan bilgi teknolojilerine erişimdeki eşitsizliğin azaltılmasına da katkıda bulunacak.

  Dünyanın önde gelen mobil operatör ve üreticilerinden Orange, TeliaSonera, T-Mobile, AT&T, NTT-DoCoMo, Verizon, Alcatel-Lucent, Ericsson, Huawei ve Nokia Siemens Networks, LTE üzerine çalışmalarını sürdürürken 2013 yılında, dünya genelindeki operatörlerin LTE ekipmanlarına yaklaşık 6 milyar avro yatırım yapmış olacağı tahmin ediliyor.

  Türkiye'de de Turkcell, bu yıl içinde yaptığı testte, saniyede 170 Mbps üzerinde bir hıza ulaşmıştı.

  Genel olarak mobil iletişim hızı, bulunulan mekana, hava koşullarına, laboratuvar ortamlarına göre değişse de hızın zaman içerisindeki değişim çizelgesi yaklaşık olarak şöyle:


  İLETİŞİM TÜRÜ HIZ (Kilobit/Megabit)

  GSM 9,6 kbit

  GPRS 100,0 kbit

  EDGE 384,0 kbit

  3G 1,8-14,4 mbit

  4G 50-100,0 mbit
   
 2. Intensify

  Intensify  

  Kayıt:
  4 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  5.292
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38

  18 milyon euro OMG 8O
   
 3. Expectance

  Expectance rank8

  Kayıt:
  18 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.664
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci

  3G li olsun diye telefona onca para verdim şimdi 4G çıkacak benim telefonun papucu dama atılcak :mrgreen: