1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

ABD Kıbrıs'ta Petrol Buldu !


 1. SuN_sTaFF

  SuN_sTaFF rank8

  Kayıt:
  3 Ocak 2011
  Mesajlar:
  270
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  AYDIN-MİSİCAFE
  ABD, Kıbrıs'ın batısında önümüzdeki 30 yıl Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılayabilecek rezerv buldu.
  [​IMG]

  Kıbrıs açıklarında uzun süredir doğalgaz ve petrol arayan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), doğalgaz yataklarıyla ilgili araştırma sonuçlarını yayımladı.

  Haberi Rum Fileleftheros gazetesi, ''Kıbrıs'ın batısında da doğalgaz yatakları... ABD Jeolojik Araştırma Merkezi'nin yeni bulguları...'' başlığıyla verdi.

  Nil (Nile Basin) ve Doğu (Levant Basin) leğenlerinde yapılan araştırmalar Doğu Akdeniz'in dünya çapında keşfedilmemiş yeni doğalgaz kaynakları bölgesi olduğunu gösteriyor.

  Gazete, Yunan Petrolleri Hidrokarbon Araştırma ve Üretim eski genel müdürü ve hidrokarbon araştırmaları uzmanı Dr. İlias Konofagos'un dün Yunanistan'da düzenlenen bir konferansta anlattıklarına ve gösterdiği haritaya yer verdi.

  Denizaltında çıkartılabilir yatakların 345 trilyon cubicfoot doğalgaz ve 8 milyar varil sıvılaştırılmış doğalgaz ve petrol bulunuyor.

  Konofagos, AB üyesi 25 ülkenin yıllık doğalgaz ihtiyacının 500 milyar metreküp olduğu düşünüldüğünde, toplamda 15 trilyon metreküp rezerve sahip Kıbrıs-İsrail-Mısır-Girit bölgesindeki yatakların önümüzdeki 30 yıl Avrupa’nın doğalgaz ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi.

  http://www.sonsayfa.com/Haberler/Ekonomi/Amerika-Kibrista-petrol-buldu-176311.html

  CNN Türk Haberi
  Türkiye ile Kıbrıs arasına Rumlar mı giriyor? Almanya, Rusya, Fransa devlet başkanları neden Kıbrıs'ı ziyaret ediyor? Aslında bu soruların yanıtı ekonomi. İsrail'in Doğu Akdeniz'de yaptığı sondajlar bölgede yüzlerce milyar dolarlık doğalgaz rezervi olduğunu gösterince Kıbrıs dünya siyasetinde öne çıktı. İlk belirlemelere göre sadece Kıbrıs karasularında en az 95 milyar dolarlık doğalgaz bulunuyor.
  Video: http://video.cnnturk.com/video/arama/?t=1474

  Hürriyet Haberi:

  Kıbrıs’ta petrol savaşı

  Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecinin en hassas konusu toprak başlığının görüşülmeye başlamasıyla Rumların Karpaz yarımadası talebi yeniden gündeme geldi. Görüşmeleri yürüten Türk yetkililer ve uzmanlar, Rumların Karpaz ısrarının altında, Türkiye’nin de tespit ettiği KKTC-Türkiye-Suriye üçgeninde petrol ve doğalgaz rezervlerinin yattığını iddia etti.

  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/11861921.asp
   
 2. The47

  The47 Bilgiliyim

  Kayıt:
  14 Kasım 2008
  Mesajlar:
  2.457
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  öööö bilmem ki
  Şehir:
  Haşırt
 3. Buzzz

  Buzzz rank8

  Kayıt:
  27 Eylül 2008
  Mesajlar:
  5.587
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Londra
  bilinen bişey