1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

ABD, füze kalkanından vaz mı geçiyor?


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  AVRUPA'YA FÜZE KALKANI PROJESİ RAFA KALDIRILIYOR

  Wall Street Journal, Beyaz Saray'ın, eski başkan George Bush yönetiminin Avrupa'ya füze kalkanı kurulması planlarını rafa kaldıracağını yazdı.

  Gazete, adını açıklamadığı eski ve şimdiki Amerikalı yetkililere dayanarak yayımladığı haberde, bu kararın, ABD'nin "İran'ın uzun menzilli füze programında tahmin edildiği gibi hızlı ilerleme kaydedilmemesinin ABD ve Avrupa başkentlerine yönelik tehdidin derecesini azalttığı" hükmüne dayandırılacağını kaydetti.

  Haberde, bu konudaki çalışmaların en erken gelecek hafta tamamlanmasının beklendiği belirtildi.

  Obama yönetiminin bu çalışmalarının, bölgesel ve Avrupa için daha az tartışmalı füze kalkanlarının geliştirilmesine yönelik bir değişikliği getirebileceği ifade edilen haberde, yönetimin, İran gelecekte uzun menzilli füzelerde gelişme kaydettiği takdirde Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde füze savunma sistemi planlarının yeniden başlatılması seçeneğini açık bırakmasının beklendiği ifade edildi.

  Gazete, füze kalkanı planlarının rafa kaldırılması kararının, ABD'nin Rusya ile ilişkilerini geliştirme çabalarıyla ilgili endişelerin dile getirildiği Doğu Avrupa'da rahatsızlık yaratabileceğini de yazdı.

  Polonya'da yayımlanan Wyborcza gazetesi, Washington'da bazı kaynaklara dayanarak yayımladığı haberde, Barack Obama yönetiminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde füze kalkanı sistemi kurmaktan vazgeçtiğini, bunun yerine Türkiye veya İsrail'i düşündüğünü iddia etmişti. ABD ise bu haberi yalanlamıştı.

  ABD ve Polonya, füze kalkanı öngören anlaşmayı 2008 yılında imzalamışlardı. Rusya, ABD'nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da füze kalkanı kurmasına karşı çıkıyor. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, ABD ve Rusya'nın füze kalkanı konusunda anlaşmadıkları takdirde, Moskova'nın İskender füzelerini Kaliningrad bölgesine konuşlandıracağı yönünde tehditte bulunmuştu.

  OBAMA ÇEK BAŞBAKANI FISCHER'I TELEFONLA ARADI

  ABD Başkanı Baracak Obama'nın, ''füze kalkanı'' planını görüşmek üzere Çek Cumhuriyeti Başbakanı Jan Fischer'i telefonla aradığı bildirildi.

  Çek hükümeti sözcüsü Roman Prorok, yaptığı açıklamada, Obama ve Fischer'ın dün gece telefonla görüştüğünü söyledi, ancak görüşmenin ayrıntılarını açıklamadı.

  Sözcü, Fischer'ın görüşme konusunda Devlet Başkanı Vaclav Klaus'u bilgilendirdiğini belirtti.

  Çek yetkililer, Amerikalı yetkililerin bugün kendilerini bilgilendireceklerini söylediler.

  ABD'nin ''füze kalkanı'' planında Polonya'ya 10 füze avcısı ve Çek Cumhuriyeti'ne bir radar sistemi kurulması bulunuyor.

  ÜST DÜZEY POLONYALI YETKİLİ: "PLANIN UYGULANMAYACAĞINA DAİR CİDDİ İHTİMALLER VAR"

  Bu arada, üst düzey bir Polonyalı yetkili, ABD'nin ''füze kalkanı'' planı uyarınca Polonya'ya füze avcı sistemleri kurmayacağına dair ciddi ihtimallerin bulunduğunu söyledi.

  Bu plandan sorumlu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Andrzej Kremer, Reuters'a yaptığı açıklamada, planın gözden geçirilmesi çalışmalarının henüz tamamlanmadığını bildiklerini belirtti.

  Kremer, Savunma Bakanı Yardımcısı Stanislaw Komorowski ve kendisinin 10 gün içinde ''ne olduğunu öğrenmek için'' Washington'a gideceklerini kaydetti.