1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

90 yıllık sır ortaya çıktı


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  Son padişah Sultan Vahdettin ile ilgili yeni bir sır perdesi aralandı. Son padişah Sultan Vahdettin ile ilgili yeni bir sır perdesi aralandı.

  [​IMG]

  Son padişah Sultan Vahdettin’in Kurtuluş Savaşı öncesi milli mücadeleye yardım edip etmediği tartışması ortaya çıkan 90 yıllık bir belgeyle yeni bir boyut kazandı.

  Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr Ali Satan’ın yazdığı “İngiliz Yıllık Raporlarında Türkiye: 1921” adlı kitapta yayınlanan İngiliz raporu Sultan Vahdettin yönetimindeki İstanbul Hükümeti milli mücadeleyi silah ve cephane göndererek desteklediğini ortaya koydu.

  1921’de Türkiye’de bulunan İngiliz Yüksek Komiseri Sir Horace Rumbold’un yazdığı rapora göre İstanbul hükümeti ve nazırlardan biri milli mücadele sırasında cepheye silah ve cephane tedarik ediyor. Bir başka konu ise İstanbul hükümetinin Yunanlılarla yürütülen mücadele de Ankara’dan yana tavır koyması.

  Raporu yazan Sir Rumbold, Sadrazam Tevfik Paşa ve Hariciye Nazırı İzzet Paşa’nın aksini iddia etmesine rağmen Ankara Hükümeti’yle doğrudan ilişkileri olduğunu da belirtiyor. Raporla birlikte ortaya çıkan bir diğer gerçek ise Türk-Yunan mücadelesinde tarafsız olduğunu söyleyen İngilizler’in aslında gizliden gizliye Yunanlıları desteklediğinin itiraf edilmesi.

  Ayrıca rapor 1921’de özellikle Güney Marmara’daki Müslüman nüfusu Anadolu’dan temizlemeye yönelik sistematik bir planın uygulandığını ve bunun Yunan Ordusu kontrolü altında bulunan Rum ve Ermeni çeteleri tarafından yapıldığını da dile getiriyor.  [​IMG]
   
 2. SeljukEmpire

  SeljukEmpire rank8

  Kayıt:
  10 Ocak 2011
  Mesajlar:
  748
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Bursa/Heykel
  Tarihi sorgulamayı severim. Belki bizden biriside Vahdettin'in yerinde olsa aynı şeyi yapardı gibi düşünürdüm. Lakin söz konusu Vatan ise hiç bir şey göz ardı edilemez.
   
 3. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  haklısın, o zamanın tarihi onu gerektiriyordu.