1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

90 yıl sonra çürümeye başladı


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Dünya’nın en güzel mumyası olarak kabul edilen Rosalia Lombardo, tam 90 yıldır tek bir saç telinde bile bozulma olmadan korunduktan sonra çürümeye başladı. Bilim insanları mumyayı kurtarmak için seferber oldu.

  İtalya’nın Sicilya Adası’ndaki Palermo kentinde camdan bir tabutta tutulan iki yaşında ölen kızın suratında kararmalar ortaya çıkarken, yanak, dudak ve burnunda lekeler belirmeye başladı.

  İtalyan General Mario Lombardo’nun kızı olarak dünyaya gelen Rosalia, iki yaşında İspanyol gribi adıyla bilinen hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Kızını kaybetmenin acısını kaldıramayan General Lombardo, Sicilya’da mumya ustası Alfredo Salafia’ya kızını mumyalattı ve camdan bir tabuta yerleştirdi.

  Salafia küçük kızı mumyaladı ancak mumyalama yöntemini kimseye açıklamadı. On yıllar sonra, Palermo Üniversitesi antropoloğu Dr. Piombino Mascali ve Profesör Albert Zink, Rosalia’nın mumyasını araştırma iznini elde etti.

  SIRRI ÇÖZÜLÜYOR
  [​IMG]
  Bilim insanları Rosalia’nın görünümünü nasıl koruduğunu yıllarca anlayamazken, Salafia'nın kızın kanını kimyasal bir madde ile değiştirdiğini düşündüler. Uzun süre bu esrar çözülemedi ancak, Mascali bir gün tesadüf eseri Salafia’nın el yazmalarından birini buldu. El yazmasına göre Salafia, Rosalia’nın damarlarına alkol, gliserol, formalin ve salisil karışımı bir sıvı enjekte etmişti.

  Mascali, ortaya çıkarılan yöntemin bilim dünyası için büyük bir atılım olabileceğini ifade etti. Gliserolün suyu bir arada tutma özelliği olduğunu belirten Mascali, bu şekilde Rosalia’nın vücudunda halen su bulunabileceğini belirtti. Ancak Rosalia’nın vücudunu 90 yıldır çürümeye karşı koruyan bu yöntem, yavaş yavaş etkisini yitirmeye başladı.

  Bilim insanları mumyanın çürümesini engellemek için Rosalia’nın kanını çinko sülfat ve klorür ile zenginleştirirken, çürüyen yanaklara eterde çözülen parafin enjekte etti.


   
 2. Avasin

  Avasin  

  Kayıt:
  12 Ocak 2009
  Mesajlar:
  6.440
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  İnşaat Mühendisi
  Şehir:
  Santa Clara/Küba

  vayyyy