Youtube kanalım "ölüm freni" son yüklediğim videolarda bu sistemi açıkladım. tık es tık tekniği.
yani önce gaz komple hızlıca kapatılacak peşine hemen arka frene basılacak ancak üç esasla
1- yumuşak değil hızlı basılsın 2- kitlemesin ama kitlemeye yakın basılsın
(hatalı olarak arka fren kitlenirse hemen ayak çekilsin ve tekrar hızlıca kitlemeye yakın basılmaya
devam edilsin) 3- durana kadar arka frenden ayak çekilmesin, scooterde el çekilmesin. Arka frene
bu şekilde 3 esasla basıldıktan sonra, ön fren sonuna kadar basılacak. Ön fren çok sert sıkılırsa
"ölüm freni" olur. Daha yumuşak basılırsa tekniğin adı "arka limon" olur. Ben ölüm frenini uzun
zamandır kullanmıyorum. Burada en önemli nokta ise "tık es tık" meselesidir. Bunu 2022
ortalarında keşfettim. Eskiden arka frenin peşine, ön fren olayında saniyenin üçte biri zaman
aralığında kullanırdım . Yani peşi peşine olarak kullanırdım, pek ara vermezdim. Meğerse bu hata
imiş. "tık es tık" yani iki tık arasında es verilecek. Yani ara verilecek, birinci tık arka fren,
ikinci tık ön frendir. Yani arka fren kullanıldıktan sonra bir buçuk saniye ile bir saniye
arasında beklenecek, ön fren o şekilde kullanılacak. Ön fren biraz ertelenecek. Bu sistem ön
tekerin kitlenmesini önleyen bir tekniktir. Ama çok ani durumlarda, ön fren kullanımı
geciktirilemeyecek durumlarda, arka fren peşine ön fren peşi peşine kullanılabilir. Saniyenin üçte
biri zaman farkıyla. Ama bu durumda ön tekerlerde kitlenme yaşanabilir. İşin detay noktası arka
frenden sonra, ön fren kullanımının geciktirilmesidir. Buna "tık es tık" diyorum. Bisiklette de
yapılabilir. Önce kitlemeden arka fren yap, arka frenden elini çekme durana kadar ve yumuşak değil
hızlı bas. Arka frenin peşinden bir ile bir buçuk saniye arası bekle ve ön freni sonuna kadar sık.

Takımı
Besiktas
Dediğiniz teknikte çok fazla zaman kaybı var. Ani fren yapılması gereken durumlarda gazı kesip arka ve ön fren kombine kullanılmalı veya kaçacak bir yol aranmalı.

Yukarı Alt