1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

7 ürün GDO limitine takıldı, kapıda kaldı


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  7 ürün GDO limitine takıldı, kapıda kaldı


  Genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) yönetmeliğinin ardından yapılan ilk denetimlerde yüzde 0.9’luk limiti aşan ürünler olduğu belirlendi. Aralarında mısırın da bulunduğu bu ürünler ülkeye giremezken 20 numuneden 13’ünün limite uygun olduğu öğrenildi

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın yaptığı genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) içeren ürün denetimlerinde ilk sonuçlar alınmaya başlandı. Analizlerde, belirlenen limitin üstünde GDO içeren ürünlere de rastlandı. Pirinç, muz, mercimek ve bebek mamasında GDO limitinin geçilmediği, limiti geçenler arasında mısır ürünlerinin olabileceği belirtildi. Denetim gerekçesiyle malları gümrükte bekletilen ihracatçılar süre istemek için Ankara’ya geldi.
  GDO’lu ürünlerin ithalat, kontrol ve denetimiyle ilgili yönetmeliğin 26 Ekim’de yürürlüğe girmesinin hemen ardından gümrüklerde denetimlere başlandı. Limanlar ve karayolu gümrüklerinde beyan edilen ürünlerden ilk etapta alınan 100’ün üstündeki numune incelemeye alındı. Mevzuat gereği 2 ile 5 gün arasında süren analizler devam ederken, gemi ve TIR’ların gümrüklerde bekletildiği öğrenildi. İlk numunelerden 20’ye yakınının sonuçları da alındı. 13 ürünün numunesinden negatif (limite uygun) sonuç çıktı. Bu ürünlerin, yönetmelikle izin verilen yüzde 0.9 oranından daha az genetiği değiştirilmiş organizma içerdiği belirlendi. Bu ürünlerin Türkiye’ye girişine izin verildi. Diğer numuneler ise pozitif sonuçlandı ve giriş izni alamadı. GDO denetimi, ilan edilen listedeki 27 ürünün tamamına uygulanıyor.

  Pirinç, muz, mercimek temiz
  Milliyet’e konuşan Tüm Gıda Dış Ticaret Derneği Genel Sekreteri Melahat Özkan, pirinç, muz, mercimek ve bebek mamasında yüzde 0.9’luk limiti aşan GDO olmadığını bildiklerini söyledi. Özkan, limit üstü GDO’ya sahip 7 ürün olduğunu, ancak bu ürünlerin tümünün farklı kalemlerden oluşmadığını anlattı. Özkan, mısır ürünlerinde GDO limitlerinin üstüne çıkıldığını sandığını belirtti.
  Özkan, Tarım Bakanlığı’nın GDO’lu ürünleri analiz eden Adana, Ankara ve Bursa’daki laboratuarlarından yalnızca Ankara’dakinin çalıştığını belirterek, bu nedenle gümrüklerde yığılma olduğunu kaydetti. Özkan, gemilerin limanlarda sıra olduğunu söyledi. İthalatçıya, sisteme uyum sağlaması için süre tanınmadığını savunan Özkan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileriyle bu konuyu görüşmek için Ankara’ya geldiklerini söyledi.

  Bakanlık sessiz
  Tarım Bakanlığı ise iddialarla ilgili sessiz kalmayı tercih etti. Dün gündüz saatlerinde konuyla ilgili bilgi vereceği bildirilen bakanlık, bir açıklama yapmadı.  Pamukçular ‘GDO’suz damgası’ istiyor
  Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, genetiği değiştirilen pamuk üreten ender ülkelerden biri olan Türkiye’nin balyalara ‘GDO içermez’ damgasını vurmak istediklerini ancak kamuoyunda tartışmalara neden olan yeni yönetmeliğin bunu engellediğini söyledi.
  Kocagöz, dünyadaki pamuğun yüzde 60’ının GDO’lu olduğuna dikkat çekerek, bilinçlenme arttıkça GDO’suz Türk pamuğuna da dünya çapında ilgi olduğunu dile getirdi. Türkiye’de üretilen pamuğa ‘GDO içermez’ damgasını basmak için Tarım Bakanlığı’na öneride bulunduklarını aktaran Kocagöz şunları kaydetti:
  “Yeni yasa GDO’lu ürünleri kimliklendiriyor ancak GDO’suz ürünlere damga basılmasını öngörmüyor. Dünya pamuk piyasasında Türk pamuğunun değerini anlatabilmemiz için bu uygulama gerekli. Bunun için Tarım ve Sanayi bakanlıklarıyla temasa geçtik.”
  BURCU TANER İzmir DHA

  27 ürün analiz ediliyor
  Tarım Bakanlığı 81 ildeki müdürlüklerine 30 Ekim 2009’da gönderdiği yazıda, 27 adet ürünün ve bunları içeren gıda ve yem maddeleri için GDO analizi yaptırılmasını, analiz sonucunda GDO tespit edilen ürünlerin ithalatına izin verilmemesi gerektiğini kaydetmişti. Yazıda şöyle denilmişti:
  “Yönetmelik gereğince gıda ve yemlerin ithalatında GDO analiz sıklığı listesi hazırlanması gerekmektedir. Bu liste belirleninceye kadar söz konusu ürünlerle ilgili önceden yapılan analizlere ilave olarak ekteki listede yer alan ürünler veya bileşiminde listede belirtilen ürünler bulunan, bu ürünlerden üretilen gıda ve yem maddeleri için GDO analizi yaptırılması, GDO teşpit edilen ürünlerin ithalatına izin verilmemesi gerekmektedir.”  Analiz listesi
  - Mısır
  - Soya
  - Kolza (kanola)
  - Patates
  - Pamuk ürünleri
  - Çeltik-pirinç
  - Buğday
  - Ayçiçeği
  - Nohut
  - Mercimek
  - Tatlı patates
  - Manyok (tapyoka)
  - Muz
  - Elma
  - Papaya
  - Radika (karahindiba)
  - Balkabağı
  - Erik
  - Domates
  - Şeker kamışı
  - Bebe havucu
  - Tatlı biber
  - Şeker pancarı
  - Yonca
  - Marul
  - Sakız kabağı
  - Bakteri veya maya.