Devam edelim..

7 Milyar Dünya..Evet.. Kim demiş demiş hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz diye ? Bir evin var, bir ailen var, bir sevgilin ve arkadaşların var. Sorunun olunca ailene koşuyorşun veya arkadaşına, sevgiline. Tatile gidiyorsun, sanki güneş senin için doğmuşcasına, otele gidiyorsun, tüm otel sana çalışırcısına.. Ünlü sanatcılar sen dinleyesin diye şarkılarını yapıyorlar, Hollywood sen olmasan ne yapardı ? Facebook'u sen açamadın diye açtılar, hepsi senin hatan! Mercedes, sen yokken yapıldı, aslında sana borçlular varlıklarını. Obama sen öldürmedin diye yaşıyor, veya komşun.. Biliyor musun bu gün canlı yayının ortasında kendini sahneye atmadığın için o yayın sağlıklı bitti. Sevgilin sen varsın diye başka biriyle değil, ona o duyguları yaşatan sensin!, Annen sana sahip olduğu için anne sıfatında, Baban bu gün senin için çalışıyor. Kim bilir kaç kişi gece yatağa yattığında seni düşlüyor ama senin haberin bile yok! Belki sen olmasan temiz bir uyku çekeceklerdi.. Senin otobüse koşarak geldiğini gören otobüs şoförü senin için durdu, 4 saniye bekledi, trafiği 4 saniye karıştırdığını biliyor musun ? Diğer insanların kaderleriyle 4 saniye oynadığını ? Sen birine şişmansın dedin diye onun psikolojisini alt üst ettiğini ve ya bugün çok güzel görünüyorsun dediğinde onun neler hissettiğini ? Farkında değilmisin hâla..?

Bu senin dünyan, 7 milyardan 1 tanesi, Hayal edebiliyor musun ? 7 milyar dünyadan 1 dünya senin. O aile senin, arkadaşlar senin, ev senin evin. Amerika'daki ve Afrika'daki bir insanın dünyasıyla kendi dünyan aynı mı sanıyorsun? Bu dünyanın tanrısı sensin.
Evet sen, 7 milyar dünyanın 1 tanesi olan sen. Acaba hiç çevrene bakıyor musun ? Sence 7 milyar dünya dan bir farkın var mı ? Evine ekmek getirmek ile hükümlü babadan, çocuklarına bakıp, yemek yapmak, çamaşır yıkamak ile hükümlü olan bir anneden? Neden hayvanlar gibi yaşıyoruz? Evet hayvanlar gibi.. Bir çıkıp doğaya bakmanı öneririm. Doğa da genellikle böyledir. Baba avlanır, yavrularına yiyecek birşeyler getirir, anne başlarında durur.. Senin onlardan muazzam bir farkın var. Beynin.. konuşabiliyorsun, istediğin gibi hareket edebiliyorsun, ezberleyebiliyorsun, öğrenebiliyorsun, öğretebiliyorsun. Ne yani şimdi bir maymundan farklı olarak iş yerine otobüsle gittin, girişte iş yeri arkadaşlarına günaydın dedin, çıkışta iyi akşamlar dedin çıktın geldin, evine ekmek getirdin diye maymun ile aranda uçurumlar kadar fark mı oldu sanıyorsun ? Merak ediyorum acaba bir gün işe giderken bir durup kendi kendine ben niye işe gidiyorum, niye bu işteyim? diye sordunmu.. Ve ya sen, sen öğrenci olan.. okula niye gidiyorsun sordun mu hiç kendine? Neden haftada 5 gün oradasın? Neden başında bir öğretmen var ve sana birşeyler öğretmeye çalışıyor? İstediğin iş için mi okuldasın acaba? Gerçekten okula bunun için mi gidiyorsun, gerçekten o işe sahip olmak için mi her sabah yatağından kalkıyorsun? Gerçekten matematik sınavına 3 gün aralıksız bunun için mi çalıştın? Yoksa bir şekilde kodlanmış gibi mi gidiyorsun, okula gidiyorum işte demek için mi.. Robot gibi mi yaşıyoruz desem yoksa maymunsumu desem.. Otobüs durağa yaklaştığında hiç boş koltuk olmadığını görürüz ancak yine de durakta herkesin önüne geçip otobüse ilk binme çabasına gireriz. Neden? Zaten boş hiç bir koltuk yok, ayakta gideceksin ve o duraktaki son adam o otobüse binene kadar bekleyeceksin. Bence sende merak ediyorsun o otobüse niye ilk binmeye çalıştığını. Ve ya herhangi bir sırada neden hep öne geçme içgüdün vardır? Neden sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığın fotoğrafı diğerlerinin beğenmesi için onlara bi teklif sunarsın, fotoğraflarını onların gözlerine sokarsın, beğeniye sunarsın..Pazarda elma, armut satan bir pazarcının elma, armudunu satmak için sarfettiği çabadan bir farkın oluyor mu ? Niye bir maymundan farksız olmak sana hiç koymaz? Sen insansın! Senin beyninin saniyedeki işlem hızı 20 bin trilyon. Evine ekmek getirip, çocuklarına bakmaktan, okula gitmekden çok dahasını yapabilmek senin ellerinde. Bunu kullan diye var o yapı kafanın içinde.

Malesef ki Türkiye'de bu böyle.Sistem var.Bana göre yaşam;doğuyorsun okula gidiyorsun.O kadar emekler çekiyorsun mastr,süper,yüksek lisans vs.Milyonlarla yarışıp sınava giriyorsun.Sonuç belli.Sonra askerliği bari elden çıkarayım diyorsun.Geliyorsun onca sene kafa patlatmışsın ,arkadaşların defterinin arasına ot koymus ,şaka ya bu!Boşluktasın.İş bulabilmek tek amacın.Sonra yaş baktın ki ilerliyor.Evlenmek gibi düşünceler kuruyorsun.Nerde!Neyle evleneceksin ki?İyi kötü evleniyorsun.Sonra asıl hayat bu dakikadan sonra başlıyor.Çocuğun oluyor vs.Hergünlerin çalışmak ile geçiyor.Sonra hayatında tek bir amacım olsun diyorsun içinden!Tek bir ev.Başımızı sokalım yeter diyorsun.Alıyorsun evi,daha sonra emeklilik için uğraşıyorsun.Senelerce didiniyorsun.Bu arada çocukların üniversite düzeyine geliyor.Dişinden tırnağından arttırıyorsun.Evladın ne yapıyor?Sonra emekli oluyorsun.Evladın evlenecek.O yaşta o yılların verdiği yılgınlıkla evlendiriyorsun ene çalışıyorsun ek iş vs.Sonra nemi oluyor.Evladın evleniyor bir daha arayıp sormuyor.Bayramlarda yanıan gelmiyor.Sonra bir kenarda köşede kimselre muhtaç olmama adına hayatını sürdürüyorsun.Sonra ruhunu teslim ediyorsun.Şimdi düşün bakalım evlatların ne kadar seni ziyarete gelecek.
Ps:Cihan ilham verin bana ...

@ NiNCaSu

dediklerim doğru hacım, hepsine katılıyorum ama hayat bu böyleydi böylede gidecek. Leetnock'un dedikleri sonuna kadar doğru 21.yy da bunu herkez söyleyebilir o da eminim ki söyledikleri gibi herkez öyle. yapabilecek neymi dersin? aslında pekte birşey yok yapabileceğim tek şey zaman yaratmak. bu dünyada zaman yaratıp yani planlı yaşayanlar kurtuluyor ve zekiler. zekilikten kastım plan kurabilen aslında başarılı kelimesini hakedebilmek önemli. başarılı olmakta planlı yaşamaktan geçiyor. planlı yaşayan sevdikleriyle de yapacaklarıyla da mutludur bence. ve en önemlisi sahip oldukların. nelere sahipsin ve nelere sahip olmak istiyorsun. nelere sahip olmalısın. mesela paran varsa mutlusundur belki o zaman o adama maymun diyemezsin çünkü mutlu. ama parası olupta mutsuz olanlarda var onlar maymun. çünkü Leetnock un dediği gibi o insan. kısacası benim sevdiklerim yanımdaysa ve ben olması gerekenleri yaratabiliyorsam ben maymun değilimdir ama bilmeliyim ki " Ben Bir Dünyayım. "

soluksuz okudum gerçekden süper ama yani sistem böyle gidiyoruz mesela yemek hanede bile protokol denen bi yer var bende açım sende açsın aynı yemeği yiyiyoruz nedir bu öncelik sevdası patron işçiyle yemek yemez filan gibisinden yani ne biliyim @ninacasu sana ilham olabilcek bi konudur belki :)

gerçekten süper.bu aralar kafam karışık kendim düşünmeye başlamıştım neyim ne olacam diye..şuan lise son sınıftaym üniversiteyi kazanıp hayallerime(pilotaj) devam edemessem kendime şans vermiyecem diğer insanlar gbi maymun olmayacam

Takımı
Besiktas
OMG. Hayatın gerçekleri ve muazzam yazmışsın hacım, ellerine, yüreğine sağlık.

Cladren

Tanınıyorum
Haline şükür etmeli insan bende bu neden yok diye isyan etmemeli, o kişi bilmelidir ki çoğu kişinin sahip olamadığı şeyde onda var. Belki maddi belki de manevi değerlere sahipsin ama değerini bilmelisin başkasının hayatını kendine uyarlamamalısın çünkü yaşadığın dünyanın tanrısı sensin. Kafana göre yarat dünya'nı başkaları bunu giyersem ne düşünür böyle yaparsam ne derler diye düşünme onlar çokmu farklı senden ? onlar çokmu muhteşem insanlar ? Hayır.. Onun üzerinde kaliteli bir kıyafet varsa ne olmuş yani ? O daha lüks arabaya biniyorsa ? Onlar senin yaşadığın manevi duyguları yaşayamadı.. İnsanlar onu lüksü için sevdi seni sen olduğun için.. Bir zengin tanıyorum ben okumuşluğu yok ama her ay bir araba değiştirir BMW, Mercedes, Land Rover.. Ama konu iki çift lafa geldimi iki kelimeyi bir araya getiremez. Dışardan görseniz adamı vay be dersiniz bu ne güzel bir hayat ama bana sorsanız kalsın öyle hayat istemem.. Bir tane daha adam tanıyorum İzmirde parası yok ama adam gidip dilenmiyor el işi ile bir kaç şey yapmış Türkiye'de gezmediği şehir yok otostop çekiyor her gideceği yere, çok da kültürlüdür muhabbetine doyum olmaz. İki bin ile üç bin Fan sayfası bile var adamın, parası yok ama o zengin kişiden daha olgun, daha bilgili, daha kültürlü bana sorucak olursanız işte hayat bu kafasına göre yaşamış, dünyasını kendisi yaratmış ve bunları az biraz para ile yapmış. Başkasının parasına puluna elindeki on numara telefona, bindiği arabaya, oturduğu eve özenmeyin.. Onun hayalini kurmak yerine yaşamak istediğiniz hayata doğru yürün.

Kısacası başkasına hayran kalıcağınıza kendiniz olun bırakın o ne istiyorsa onu yapsın sizde ne istiyorsanız onu yapın. Neye meğillenirsen ona doğru yol alırsın. Herkezin dünyası kendisinedir başkasının sizin hakkınızda ne düşüneceğini takmayın kafanıza. Taklit olucağınıza taklitleriniz olsun.

Leetnock demiş ki:
Devam edelim..

7 Milyar Dünya..Evet.. Kim demiş demiş hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz diye ? Bir evin var, bir ailen var, bir sevgilin ve arkadaşların var. Sorunun olunca ailene koşuyorşun veya arkadaşına, sevgiline. Tatile gidiyorsun, sanki güneş senin için doğmuşcasına, otele gidiyorsun, tüm otel sana çalışırcısına.. Ünlü sanatcılar sen dinleyesin diye şarkılarını yapıyorlar, Hollywood sen olmasan ne yapardı ? Facebook'u sen açamadın diye açtılar, hepsi senin hatan! Mercedes, sen yokken yapıldı, aslında sana borçlular varlıklarını. Obama sen öldürmedin diye yaşıyor, veya komşun.. Biliyor musun bu gün canlı yayının ortasında kendini sahneye atmadığın için o yayın sağlıklı bitti. Sevgilin sen varsın diye başka biriyle değil, ona o duyguları yaşatan sensin!, Annen sana sahip olduğu için anne sıfatında, Baban bu gün senin için çalışıyor. Kim bilir kaç kişi gece yatağa yattığında seni düşlüyor ama senin haberin bile yok! Belki sen olmasan temiz bir uyku çekeceklerdi.. Senin otobüse koşarak geldiğini gören otobüs şoförü senin için durdu, 4 saniye bekledi, trafiği 4 saniye karıştırdığını biliyor musun ? Diğer insanların kaderleriyle 4 saniye oynadığını ? Sen birine şişmansın dedin diye onun psikolojisini alt üst ettiğini ve ya bugün çok güzel görünüyorsun dediğinde onun neler hissettiğini ? Farkında değilmisin hâla..?

Bu senin dünyan, 7 milyardan 1 tanesi, Hayal edebiliyor musun ? 7 milyar dünyadan 1 dünya senin. O aile senin, arkadaşlar senin, ev senin evin. Amerika'daki ve Afrika'daki bir insanın dünyasıyla kendi dünyan aynı mı sanıyorsun? Bu dünyanın tanrısı sensin.
Evet sen, 7 milyar dünyanın 1 tanesi olan sen. Acaba hiç çevrene bakıyor musun ? Sence 7 milyar dünya dan bir farkın var mı ? Evine ekmek getirmek ile hükümlü babadan, çocuklarına bakıp, yemek yapmak, çamaşır yıkamak ile hükümlü olan bir anneden? Neden hayvanlar gibi yaşıyoruz? Evet hayvanlar gibi.. Bir çıkıp doğaya bakmanı öneririm. Doğa da genellikle böyledir. Baba avlanır, yavrularına yiyecek birşeyler getirir, anne başlarında durur.. Senin onlardan muazzam bir farkın var. Beynin.. konuşabiliyorsun, istediğin gibi hareket edebiliyorsun, ezberleyebiliyorsun, öğrenebiliyorsun, öğretebiliyorsun. Ne yani şimdi bir maymundan farklı olarak iş yerine otobüsle gittin, girişte iş yeri arkadaşlarına günaydın dedin, çıkışta iyi akşamlar dedin çıktın geldin, evine ekmek getirdin diye maymun ile aranda uçurumlar kadar fark mı oldu sanıyorsun ? Merak ediyorum acaba bir gün işe giderken bir durup kendi kendine ben niye işe gidiyorum, niye bu işteyim? diye sordunmu.. Ve ya sen, sen öğrenci olan.. okula niye gidiyorsun sordun mu hiç kendine? Neden haftada 5 gün oradasın? Neden başında bir öğretmen var ve sana birşeyler öğretmeye çalışıyor? İstediğin iş için mi okuldasın acaba? Gerçekten okula bunun için mi gidiyorsun, gerçekten o işe sahip olmak için mi her sabah yatağından kalkıyorsun? Gerçekten matematik sınavına 3 gün aralıksız bunun için mi çalıştın? Yoksa bir şekilde kodlanmış gibi mi gidiyorsun, okula gidiyorum işte demek için mi.. Robot gibi mi yaşıyoruz desem yoksa maymunsumu desem.. Otobüs durağa yaklaştığında hiç boş koltuk olmadığını görürüz ancak yine de durakta herkesin önüne geçip otobüse ilk binme çabasına gireriz. Neden? Zaten boş hiç bir koltuk yok, ayakta gideceksin ve o duraktaki son adam o otobüse binene kadar bekleyeceksin. Bence sende merak ediyorsun o otobüse niye ilk binmeye çalıştığını. Ve ya herhangi bir sırada neden hep öne geçme içgüdün vardır? Neden sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığın fotoğrafı diğerlerinin beğenmesi için onlara bi teklif sunarsın, fotoğraflarını onların gözlerine sokarsın, beğeniye sunarsın..Pazarda elma, armut satan bir pazarcının elma, armudunu satmak için sarfettiği çabadan bir farkın oluyor mu ? Niye bir maymundan farksız olmak sana hiç koymaz? Sen insansın! Senin beyninin saniyedeki işlem hızı 20 bin trilyon. Evine ekmek getirip, çocuklarına bakmaktan, okula gitmekden çok dahasını yapabilmek senin ellerinde. Bunu kullan diye var o yapı kafanın içinde.
:buddha: :buddha: :buddha:

Yukarı Alt