Kayıt
21 Eylül 2007
Mesajlar
865
Beğeniler
0
Şehir
Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru
NASA, 2009 yılı için Astronot Sınıfı açmayı planlıyor. Astronot olabilmek için mühendislik, bilim veya matematik bölümünden mezun olmak gerekiyor. Maaşlar 60-130 bin dolar arası... Jet uçakta uçuş deneyimi tercih sebebi...

Astronot mu olmak istiyorsunuz? Uzun süredir NASA yeni astronot adayları aramıyordu. Ancak yakında astronot, pilot, ögretmen ve bilim adamları için iş imkanı doğacak. Peki 2009 Astronot Sınıfı hangi uzay aracıyla uçacak? Tabii bu araç uzay mekiği olmayacak.

NASA, bir basın toplantısı düzenleyerek astronot olmak isteyenlere sunacakları iş imkanlarının detaylarını anlattı.

Buna göre NASA 2009 Astronot Aday Sınıfı için başvuruları kabul etmeye başladı. Seçilen kişiler Uluslararası Uzay Aracı’na uçacaklar ve ayrıca aya uçuş görevlerini gerçekleştirecek.. NASA yetkilileri, “Binlerce başvuru gelmesini bekliyoruz ve aralarından seçim yapacağız. Astronot olabilmek için mühendislik, bilim veya matematik bölümlerinden mezun olmak gerekiyor. Ayrıca jet uçaklarında uçuş deneyiminiz varsa seçilmek için faydalı olabilir. Öğretmenlik deneyimi artı puan olarak değerlendiriliyor” diyor.

Başvuruları kabul edilen adaylar 6 ay değerlendirme süresine tabi tutlacaklar. NASA başarılı adayların listesini 2009 yılı başında açıklayacak. Seçilen adaylar 2009 yazında eğitim programına başlayacaklar.

NASA 2004 yılında 11 ABD’li ve 3 farklı ülkeden aday seçmişti. Bu kez 10 ile 15 arasında aday seçeceklerini açıkladılar. Astronotların maaşı 59 bin 493 dolar ile 130 bin 257 dolar arasında değişiyor.

NASA başvurları 1 Temmuz 2008 tarihine kadar kabul ediyor. Ayrıntılı bilgiye nasa.gov/astronauts/recruit.html sitesinden ulaşılabiliyor. Başvurular ise http://www.usajobs.gov adresinden gerçekleştiriliyor.
(NTVMSNBC)


insanın astronot olası geliyor canım :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
Yukarı Alt