1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

44.6 milyar dolar


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise
  [​IMG]
  Uzun zamandır Microsoft'un Yahoo'yu satın almak istediği alenen biliniyordu. Google'ın önlenemez yükselişi karşısında Microsoft, internet hizmetleri alanında rekabet edebilmesi için Yahoo gibi güçlü bir şirkete ihtiyaç duyuyordu. Neredeyse bir yıldır konuşulan Microsoft - Yahoo birleşmesi ile ilgili resmi teklif sonunda bugün geldi. PC World Amerika tarafından verilen habere göre Microsoft Yahoo'yu satın almak için 44.6 milyar dolar önerdi.
  Haberin devamı »
  Yahoo'nun çalkalandığı dönem
  Bu teklifin zamanlaması ise oldukça ilginç. Yahoo'nun en zor zamanı diyebileceğimiz bir anda Microsoft'un 44.6 milyar dolar rakamını ortaya atması Microsoft'un bu teklif için uzun zamandır hazır beklediğini gösteriyor. Son bir hafta içerisinde Yahoo, hem başkan Terry Semel'in görevinden istifa ettiğini hem de 1000 kadar çalışanın işine son vermeyi düşündüklerini açıklamıştı. Belli ki Microsoft bu teklifi yapmak için Terry Semel'in durumunun kesinleşmesini beklemiş.

  Terry Semel, 6 yıl boyunca Yahoo'nun CEO'su olarak görev yapmış, bu süre zarfında Yahoo'nun kullanıcı kitlesini 170 milyondan 500 milyona yükseltmişti. Ancak Google'ın arama motoru ve diğer alanlarda liderliği ele geçirmesi ile ilgili bütün eleştiriler Semel üzerinde yoğunlaşmış ve Google yenilgisinin faturası Semel'e kesilmişti. Bu eleştirilerin sonunda dün dördüncü çeyrekte gelirleri 269 milyon dolardan 206 milyon dolara gerileyen Yahoo'nun sözcüleri Terry Semel'in yönetim kurulundan ayrıldığını açıkladılar ve yerine bir diğer yönetim kurulu üyesi Roy Botstock'un geleceği duyurdular.

  İki firmanın da düşmanı Google
  Yani hem Microsoft hem de Yahoo'nun yollarının kesiştiği nokta aynı: Google ile rekabet.

  Bir zamanlar iki kafadar tarafından kurulan şirin bir arama motoru olan Google, inanılmaz bir hızla büyüdü ve satın almalarla birlikte dünyaya hükmeden bir deve dönüştü. Picasa, Adsense, YouTube arama motorundan elde ettiği gücü diğer alanlara da taşıdı ve bir zamanlar bilişim dünyasının rakipsiz firması olan Microsoft'un en büyük rakibi haline geldi. İşte bu yüzden Microsoft, özellikle arama motoru alanında Google ile baş edebilecek yeni bir girişimin arayışı içerisine girdi.

  Yahoo'nun cazibesi
  Microsoft, Yahoo'dan önce AOL ile birleşmek için bazı girişimlerde bulunmuştu fakat bu girişimler başarısız bir şekilde sonuçlanmıştı. AOL olmayınca da Microsoft çıtayı biraz da yükselterek gözünü Yahoo'ya dikmişti. Yahoo hala arama motoru tarafında Google'ın en yakın rakibi durumunda. Ayrıca online reklam altyapısı açısından da yine Google'ı en yakından takip eden firma. En yakından takip eden diyoruz ama Google'ın birinciliğinin "açık ara" olduğunu da söylemeye gerek yok.
   
 2. _CaspeR_

  _CaspeR_ Buralıyım

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.790
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  EXtraloob.com !!
  vayyy be microsoft da gittikçe büyüyo baya
   
 3. V.I.P

  V.I.P Buralıyım

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.563
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  FB
  Hala google ı geçmeye çalışıyorlar microsoftun almadığı şirket kalmıycak bu gidişle :mrgreen:
   
 4. Espio

  Espio rank8

  Kayıt:
  12 Mart 2007
  Mesajlar:
  3.719
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Home
  Boşuna Kürek çekiyorlar
  8yıldır elimiz alışmış
  http://www.google.com
  diye 5sn de yazmaya
  Alışkanlıklar kolay değişmez ama 45milyar dolar da az para değil ^^
   
 5. Wax Whine

  Wax Whine Psikolog

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  17.589
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Taksim/İST.
  44.6 milyar Shocked