1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

40 milyon HIV taşıyıcısı var


 1. TanerUNER

  TanerUNER  

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  3.438
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  İşsiz
  Şehir:
  Bursa

  [​IMG]
  Son verilere göre, dünyada HIV taşıyanların sayısı 40 milyona yaklaşmış durumda. Yoğun bilinçlendirme kampanyalarına rağmen her gün 11 bin kişi AIDS’e yakalanıyor, yılda 3 milyon kişi hayatını kaybediyor.

  İSTANBUL - Türkiye’de 3000’i aşkın AIDS hastası bulunduğunu belirten Kadıköy Şifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut bu rakamın, tespit edilmemiş vakalar nedeniyle buzdağının ancak görünen kısmı olduğunu söyledi.

  AIDS’e yakalanmamanın tek yolunun korunmak olduğunu söyleyen Yakut, HIV/AIDS’in bulaşma yolları hakkında şunları aktardı:

  "Kan yoluyla: Kontrolsüz kan nakli, daha önce kullanılmış şırınga, dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, dövme aletleri, makas, bıçak gibi kesici aletlerle hastalığa yakalanmak mümkün. Ayrıca adet kanı ve HIV taşıyıcısından nakledilen organlar da hastalığı bulaştırabilir.

  Cinsel ilişkiyle: Tüm AIDS vakarının %80 – 85’inin korunmasız cinsel ilişki sonucunda meydana geldiği biliniyor. Cinsel ilişki sırasında vücut salgılarının alışverişi en önemli HIV bulaşma nedeni.

  Anneden bebeğe geçiş: HIV taşıyıcısı annelerin hastalığı bebeklerine geçirme oranları %30’dur. Annenin tedavi gördüğü durumlarda bu oran %8’e inebiliyor. Emzirme sonucunda hastalığın bulaşma olasılığı düşük olsa bile AIDS hastası annelerin bebeklerini emzirmeleri önerilmez."

  KORUNMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

  AIDS’in belirli bir sosyal grubun hastalığı olmadığını vurgulayan Op. Yakut, virüsün cins, ırk, renk, din ve yaş ayırt etmeksiniz herkese bulabileceğini söyledi. Yakut, HIV’e yakalanmamanın mümkün olduğunu ancak bunun için önlem almak gerektiğini vurguladı ve korunmak için şu önerilerde bulundu:

  • Kan nakillerinde AIDS testi yapılmamış kan kesinlikle kullanılmamalı.

  • Daha önce kullanılmış şırınga, dezenfekte edilmemiş cerrahi aletler, dövme aletleri, makas, bıçak gibi kesici aletleri kesinlikle kullanmayın. Bu tarz aletlerle size herhangi uygulama yapılmasına izin vermeyin.

  • Cinsel ilişki sırasında mutlaka korunun.

  Op. Dr. Yasemin Yakut AIDS’in kesinlikle ciddiye alınması gereken bir hastalık olduğuna ancak HIV bulaşı konusunda bilinçli olmanın önemine değindi, “AIDS ölümcül bir hastalık olmasına rağmen çevrenizde hastalığa yakalanmış kişilerden uzak durmanız gerekmez. HIV taşıyıcısı hastalığı elverdiğince normal hayatını sürdürebilir. Aynı şekilde kendisi ile birlikte yaşayan veya çalışan kişilerin de rutinlerini değiştirmesi gerekmez. AIDS, tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı, tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, deniz, sauna, hamam, telefon, el sıkışma, deriye dokunma, okşama, kucaklama, öpüşme, yiyecekler, içecekler veya çatal, kaşık, bardak, tabak gibi araç gereçlerle bulaşmaz. Ayrıca sinek ısırıklarının da hastalığı bulaştırmadığı biliniyor” dedi.


  Kaynak: NTVMSNBC
   
 2. Rewind

  Rewind Admin

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  9.542
  Beğenilen Mesajlar:
  46
  Ödül Puanları:
  58
  Şehir:
  New York

  Korunma şart tabii :twisted:
   
 3. Tweety

  Tweety olduser

  Kayıt:
  24 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  3.724
  Beğenilen Mesajlar:
  23
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Chief Operating Officer
  Şehir:
  İzmir, Bornova

  Türkiye'de kayıtlara geçmemiş yaklaşık 47000 HIV taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor.

  HIV'in en büyük yayılma kaynağı maalesef ama maalesef "hasta değilimdir lan ben diyerek" başkalarını da riske atmaktan çekinmeyen bireyler... HIV'e dur diyebilmek için, prezervatif kullanımını, tek eşliliği ve periyodik olarak rutin kan testleri olunmasını tavsiye ediyorum... Kimseyi hastanede yemiyorlar HIV testi olmak istediğinizi söylediğiniz zaman...

  Herkesin 1Aralık Dünya AIDS günü kutlu olsun, nice HIVsiz ve AIDSsiz günlere summer1: