EliteTurk

Aileden
Kayıt
26 Ekim 2008
Mesajlar
9.661
Beğeniler
0
Şehir
Antalya Beach
3G'de 'En hızlı kim?' tartışması
Türkiye'de Temmuz 2009'da hayata geçen 'Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sistemi'ne (3G) ilgi her geçen gün artıyor




Abonelerin yoğun ilgisi de cep telefonu (GSM) operatörleri arasında 'hız' tartışmasını beraberinde getiriyor. Hem laboratuvar ortamında teorik olarak hem de yerel noktalarda ulaşılan pratik hız konusunda Turkcell ile Vodafone arasındaki rekabet hız kesmiyor. Zaman'ın haberine göre, daha önce Vodafone'un ulaştığı saniyede 28,8 megabitlik hızı, bu ayın başında Turkcell 42,2 Mbps'e ulaşarak aşmıştı. Ancak Vodafone Türkiye, dual carrier HSPA+OTA teknolojisiyle 43,1 Mbps hıza ulaşarak Türkiye 3G hız rekorunu bir kere daha kırdı. Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı John Samarron, "Bugün burada kırdığımız rekor ile dünyadaki teknoloji liderliğimizi Türkiye'ye de yansıtmaya kararlı olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Türkiye'de 3G'de yüzde 70 kapsama alanına sahibiz." diyerek iddialı olduklarını ifade etti.

Ancak tartışmaların en önemli ayağını lokasyon bazında kimin en çok noktada hızlı olduğu tartışmaları oluşturuyor. Vodafone'un, "3G'de Türkiye'de en hızlı biziz" iddiasından sonra Turkcell, bağımsız ölçüm ve denetleme şirketi Alman P3 Solutions'un denetim raporunu açıklamıştı. Rapora göre İstanbul, Ankara ve İzmir'de yapılan testler sonucunda Turkcell'in, 3G internet hızında her 3 ilde de lider çıktığı savunuluyordu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, şirketin 2009 yılı faaliyet sonuçlarını açıkladığı toplantıda "Vodafone, sadece 40'a yakın noktada bizden hızlı. Türkiye'de binden aşkın noktada en hızlı biziz. Vodafone'u haksız rekabete yol açan reklamı için Rekabet Kurulu'na şikâyet edeceğiz." sözlerini sarf etmişti. Buna karşın Vodafone da Hollandalı uluslararası bağımsız ölçümleme kuruluşu LCC International'a yaptırdığı testin sonuçlarını açıkladı. Vodafone, mart ayında yapılan en yeni test sonuçlarına göre hız konusunda bir numaralı operatör unvanını koruduklarını belirtiyor. Genel Müdür Yardımcısı Samarron, "5-16 Mart 2010 tarihleri arasında uluslararası bağımsız kuruluş LCC International'ın, İstanbul (79), Ankara (21) ve İzmir'de (22) toplam 122 ayrı lokasyonda diğer operatörlerle karşılaştırmalı olarak yaptığı hız ölçümlerinde hem veri indirme hem de veri yükleme kategorilerinde ortalama hızda birinciyiz." dedi. Samarron, "Her operatörün kendi ölçümleme şirketi var. Ama umarım bir gün diğer operatörlerle ortak bir kuruluşta anlaşırız. O zaman çıkacak sonuçlar da kafa karıştırmaz." diye konuştu.

REKOR, CANLI ŞEBEKEDE KIRILDI
GSM operatörü Vodafone, Türkiye'de en yüksek 3G veri indirme hızına önce 30 Nisan 2009'da 21,1 Mbps ile, daha sonra 1 Temmuz 2009'da 28,8 megabit ile ulaşmayı başarmıştı. Vodafone Türkiye, dün yaptığı 3G hız rekorlarına bir yenisini ekledi. İstanbul Vodafone Plaza'da gerçekleştirilen veri indirme hız testinde, Dual Carrier HSPA+ OTA teknolojisiyle 43,1 Mbps hızına laboratuvar ortamında değil canlı şebekesi üzerinde ulaştı. Vodafone Portekiz, Dual Carrier HSPA+ OTA teknolojisini kullanarak ilk kez 29 Ocak 2010'da 41,8 Mpbs hızına, ardından GSMA 2010'da 42,6 Mpbs hızına ulaşmayı başarmıştı. Vodafone Türkiye, yaptığı deneme ile Vodafone Maslak Plaza'da saniyede 43,1 megabit hızına ve Taksim Hyatt Regency Oteli'nde saniyede 42,6 megabit olmak üzere iki ayrı noktada ulaşmayı başararak, dünya çapında Vodafone Grubu içerisinde hız rekorunu kıran son ülke oldu. John Samarron da şirketin küresel birikimini kullanarak 3G sonrası teknolojilerin şekillenmesinde kilit bir rol oynayacaklarını aktardı.
 
Yukarı Alt