1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

39 günde Mars'a gidilicek !


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  39 günde Mars

  İnsanlığın 'Kızıl Gezegen'e gitme hayali sonunda gerçek oluyor...

  [​IMG]

  Bilim adamları tarafından son teknoloji kullanılarak geliştirilen nükleer reaktörlü plazma roket saatte 198 bin kilometre hıza çıkacak. Vasimr isimli roket böylece Dünya ile Mars arasındaki 78 milyon kilometrelik mesafeyi 39 günde kat edecek.

  İnsanoğlu yıllardır Mars’a gitmenin planlarını yapıyor. Ancak Dünya ile Mars arasındaki mesafe 78 milyon km olduğundan çağımızın uzay araçlarıyla yolculuk yaklaşık 500 gün sürüyor ve dönmek mümkün olmuyor. Yine de umutlarını yitirmeyen bilim adamları bu soruna da bir çözüm geliştirdi. NASA’dan Franklin Chang Diaz’ın 40 yılda geliştirdiği “plazma roket” Mars’a çok daha kısa sürede gitmenin kapısını aralıyor.

  Dünyaya dönülebilecek

  Popular Science dergisi, yedi kez uzaya giden Diaz’ın (60) hesaplarına göre Mars yolculuğunın sadece 39 gün süreceğini yazdı. Uzay aracı, Plazma motorlar sayesinde Mars yörüngesine gidebilecek. Sonra da astronotları taşıyan küçük mekikle gezegene inilecek. Yapılacak keşiflerden sonra Mars’tan havalanan mekik ana gövdeye yeniden kenetlenerek dünyaya dönecek.

  PLAZMA ROKET NASIL ÇALIŞIYOR?

  [​IMG]


  Vasimr adı verilen roketin nükleer reaktörlü plazma motoru hidrojen gazını 2 milyon dereceye kadar ısıtıyor ve ayrışan gaz roketi iterek aracı muaazam bir hıza ulaştırıyor. Yapılan testlerde her biri bir otobüsten büyük olan hidrojen tanklarla beslenen plazma motorun uzay aracını 198 bin kilometre hıza çıkartabileceği saptandı. Diaz, “80’inci yaşgünümden önce Mars’a gitme hayalimi gerçekleştirmek istiyorum” dedi.
   
 2. AdrianaLima

  AdrianaLima rank8

  Kayıt:
  7 Ekim 2010
  Mesajlar:
  109
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  napacan Gelecenmi?
  güzelmiş marsta geziye gitmek dünyayı bitirdiniz şimdi mars kaldı allah gözünüzü doursun :D
   
 3. TheRage

  TheRage olduser

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.237
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok iyi ya.bundan 10 yıl önce biryerde okumuştum: ''önümüzdeki 20 yıl içerisinde Mars'a gitmek için özel uçak tarzı araçlar yapılacak,meraklılar belirli bir ücret karşılığında bu zevki tadabilecek'' diye...Demekki doğruymuş ^^