TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Sakarya'da bir kişi 29 yılda 6'sı açık öğretim olmak üzere toplam 7 üniversite bitirdi.

- Resim Silinmiş.

Sakarya'nın Arifiye ilçesinde İmar İşleri Müdürlüğü yapan 4 çocuk babası Talip Alyüz (49) 2 lisans, 5 önlisans bölümünü bitirerek herkesin takdirini kazandı. 1980 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mimarlık Bölümü'ne girdiğini ve 4 yıl sonra buradan mezun olduğunu belirten Alyüz, "Daha sonra Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdim.

Yine dışarıdan dış ticaret bölümü, turizm otelcilik, mahalli idareler, sağlık kurumları işletmeciliği ve tarım bölümlerini okudum." dedi. Mimarlık bölümünü bitirip çalışma hayatına başladığını ifade eden Alyüz, sırasıyla Sapanca, İstanbul Bahçelievler, Erenler ve Arifiye Belediyesi'nde çalıştığını söyledi.

Halen Arifiye Belediyesi'nde İmar İşleri Müdürü olarak görev yaptığını kaydeden Alyüz, "Kendi işimle ilgili araştırmalar yapmak, konuları daha yakından incelemek için daha çok okumayı düşündüm. Sınavlara girdim. Çalıştığım için devam etme mecburiyeti olmayan açıköğretimi seçtim. 4 yıllık kamu yönetimi bölümünü bitirdim.

O bitince tekrar sınava girdim. Dış ticaret okudum. Onu bitirdikten sonra tekrar sınava girdim. Turizm ve otelcilik bölümünü okudum. Sonra yeniden sınava girdim. Sağlık kurumları işletmeciliği bölümünü okudum. Arkasından mahalli idarelerde çalışan birisi olarak mahalli idareler bölümünü de okumak gerektiğini düşündüm ve onu da bitirdim. En son tarım bölümünde okudum. Toplam 5'i iki yıllık 2 tanesi dört yıllık toplam 7 bölüm bitirdim." diye konuştu.

Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için Türkiye Temsilcisi Orhan Kurul ile görüştüğünü, rekorlar kitabına bu konunun dâhil edilmediğini öğrendiğini dile getiren Alyüz, Guinness Türkiye Temsilciliği'nden Türkiye'de kendisi gibi başka birinin çıkmadığını söylediklerini aktardı.

Okumayı çok sevdiğini ve okumanın kendisine zor gelmediğini vurgulayan Alyüz, insanın merak edip öğrenmeye çalışınca her türlü zorluğun üstesinden geldiğini kaydetti. Okumaya artık devam etmek istemediğinin altını çizen Alyüz , "Artık birikimlerimi ve tecrübemi çeşitli mevkilerde faydalı olacağım bir yerde değerlendirmeyi istiyorum." şeklinde konuştu.

"ÇEVREM ŞAŞIRIYOR"

Çevresindekilerin 7 bölüm bitirmesine şaşırdığını belirten Alyüz, "Çevremdekiler şaşırıyor, tebrik ediyorlar. 'Biz sınavları kazanamıyoruz sen 7 üniversite bitiriyorsun' diyorlar. Ama çalıştıktan sonra her şey oluyor." ifadesini kullandı. Esas mesleğimiz mimarlık olduğu için sürekli araştırması gerektiğini belirten Alyüz " Mesela bir otel yapacaksın, turizm otelcilik okurken hep onu düşündüm. İşin içine gireceksin, daha verimli oluyor.

Kamu yönetimi bölümünde devlet yönetimindeki uygulamaları daha yakından gördüm. Starın haberine göre, İşleyişleri anlıyorum. En önemli şey mimarlık. Türkiye'de mimarların iş başında olması gerekir.

Tertip, düzen, intizam daha yaşanabilir bir çevre için mimarların etkin olması gerekiyor." açıklamasında bulundu. Çevreyi tanımak için 2008-2009 eğitim ve öğretim yılında açıköğretim tarım bölümünü okuduğunu anlatan Alyüz "İşin içine girince dışarıdan bakıldığı gibi olmadığını gördüm. Canlıları tanıma imkânı buldum. Hayatın bir parçası tarım. Hayata artık daha pozitif bakıyorum." dedi.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt