Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evrenApple'ın 2 yıldır görmezden geldiği açık!

Safari'de, 2008'de ortaya çıkan açık Windows'ta çoktan yamandı, ama bazıları o kadar şanslı değil...

Bundan tam 2 yıl önce Mayıs 2008'de Apple'ın tarayıcısı Safari'nin bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Bu güvenlik açığı internet sitelerinin, Safari yüklü bilgisayarlara kullanıcının bilgisi olmadan istedikleri tüm dosyaları yükleyebilmelerini sağlıyordu. Apple bu açığı çok da önemsemedi ama Microsoft sonunda Windows kullanıcılarına güvenlikleri için Safari kullanmamalarını önerince, Apple da kolları sıvadı ve bu açığı kapatacak bir yama paketi yayınladı. Fakat yama paketi sadece Windows işletim sistemlerini kapsayacak şekilde hazırlanmış, Mac OS'lar da ise açık kapatılmamıştı.

Aradan tam 2 yıl geçti ve Apple'ın tarayıcısı, Apple'ın işletim sisteminde hala aynı güvenlik açığına sahip. Apple muhtemelen indirilen dosyaların zararlı bile olsa, kullanıcını çift tıklayıp çalıştırmadığı sürece zararlı olmayacağını düşünerek bu konuda pek de acele etmiyor. Fakat güvenlik konusunun her geçen gün önemini arttırdığı günümüzde bu açığın hale devam ediyor olmasının Apple adına artı bir puan olduğunu söylemek çok zor.

Apple biraz da, siber suçluların öncelikli olarak Windows'u hedef almasına güveniyor olabilir ama bu tip açıkların doğurduğu en büyük risk, bu ibrenin tam tersine dönebilecek olması...


 
Yukarı Alt