bannedddd

Buralıyım
Arkadaşlar başlıktanda anlayacağınız gibi 2. ram slotum çalışmıyor bu neden kaynaklanıyor olabilir? Ramler birbirinden farklı diye mi acaba? Ama düşünüyorum da eğer öyle olsa baştan sorun çıkarırdı. Rolling Eyes Neyse yorumlarınızı alayım.

Şimdiden teşekkürler. Cool

Dr.Hemlock

Tanınıyorum
Rational demiş ki:
Arkadaşlar başlıktanda anlayacağınız gibi 2. ram slotum çalışmıyor bu neden kaynaklanıyor olabilir? Ramler birbirinden farklı diye mi acaba? Ama düşünüyorum da eğer öyle olsa baştan sorun çıkarırdı. Rolling Eyes Neyse yorumlarınızı alayım.

daha önce çalışıyormuydu sorun varmıydı.yoksa ram taktın çalışmadı mı?Eğer ramlar farklıysa yani mhz leri gibi sorun çıkarır.açıklık getirirsen ayrıntılı belki yardımcı olabilirim

bannedddd

Buralıyım
Dr.Hemlock demiş ki:
Rational demiş ki:

daha önce çalışıyormuydu sorun varmıydı.yoksa ram taktın çalışmadı mı?Eğer ramlar farklıysa yani mhz leri gibi sorun çıkarır.açıklık getirirsen ayrıntılı belki yardımcı olabilirim
Yukarıda demiştim zaten başlarda çalışıyordu şimdi ram leri ayrı ayrı takınca calısıyor iki slota da lakin aynı anda takınca calısmıyor. Neutral

Dr.Hemlock

Tanınıyorum
başlarda çalıştığına göre rami çıakrtırken slot pinlerine zarar vermişş olabilirsin ikisi ayrı ayrı tek takıldığınd çalışıyorsa slotta sorun olabilir.

-biosu güncellemeyi dene
-biostaki ram hız ayarlarını kontrol et
-ayrıca bazı anakartlarda yeni ramler takıldığında biosa reset gerekir.
-eğer sorun ramlarde değilse ki şimdiye kadar sorunsuz çalışıyor slot pinlerine zara vermiş olabilirsin.
-ama sen biosu güncelleyip bir reset çek biosa blki yardımcı olabilir.

bunun birden cok nedeni olabilir..ilki voltaj cok gidip geliyorsa slota giden ayaklar gitmis(yanmıs) olabilir (aynı olay bende oldu) sonra rami takarken yanlıs yere zorlamıs olursan ram slotunun icinde ki pin ler kopmus olabilir

bannedddd

Buralıyım
Evet ram slotunun icindeki pinler kopmus fakat su an kasada bulunan ram'deki bazı pinlerde yok. Eğer sorun ondan olsa hiçbir türlü çalışmaz öyle değil mi? Rolling Eyes

Dr.Hemlock

Tanınıyorum
Rational demiş ki:
Evet ram slotunun icindeki pinler kopmus fakat su an kasada bulunan ram'deki bazı pinlerde yok. Eğer sorun ondan olsa hiçbir türlü çalışmaz öyle değil mi? Rolling Eyes
pinlerdeki sorun ramleri dual çalıştırmanı engeller.garantisi varsa götür.yoksada en azından bir teknik servise götür ama anakartımda sorun var deme pinlerde sorun var düzeltebilirmisiniz de.aksi halde sana binbir türlü laf salatası yapıp daha fazla para almaya çalışabilir dikkatli ol.Ama tamir debilirlermi edemezlermi o konuda emin değilim.

bannedddd

Buralıyım
Dr.Hemlock demiş ki:
Rational demiş ki:
pinlerdeki sorun ramleri dual çalıştırmanı engeller.garantisi varsa götür.yoksada en azından bir teknik servise götür ama anakartımda sorun var deme pinlerde sorun var düzeltebilirmisiniz de.aksi halde sana binbir türlü laf salatası yapıp daha fazla para almaya çalışabilir dikkatli ol.Ama tamir debilirlermi edemezlermi o konuda emin değilim.
Zaten ram'i aldığım yere götürmüştüm pinler sorunlu dediler. Eğer düzeltebilseler düzeltirlerdi yani. Confused Şimdi ne olacak 2 tane ram alsam sorun hallolur di mi? Rolling Eyes

Dr.Hemlock

Tanınıyorum
Rational demiş ki:
Dr.Hemlock demiş ki:
Rational demiş ki:
Zaten ram'i aldığım yere götürmüştüm pinler sorunlu dediler. Eğer düzeltebilseler düzeltirlerdi yani. Confused Şimdi ne olacak 2 tane ram alsam sorun hallolur di mi? Rolling Eyes
garantisi varsa değiştirsinler.

ram alacaksan dual kit al en azından çiftli satılanlar çakışma sorunu mhz sorunu gibi problemlerle uğraşmazsın.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
anakartın dual channel ram desteklemiyorsa tek parça ram al 2gb yeterli olur sana.

@Dr.Hemlock,

donanım bilgini sevdim ram sorunununa cevapların ve isteklerin doğruydu ve sorunu çözebildin bakalım ileride gelecek farklı donanım sorunlarında ne yapacaksın Razz

Dr.Hemlock

Tanınıyorum
extraloob demiş ki:
anakartın dual channel ram desteklemiyorsa tek parça ram al 2gb yeterli olur sana.

@Dr.Hemlock,

donanım bilgini sevdim ram sorunununa cevapların ve isteklerin doğruydu ve sorunu çözebildin bakalım ileride gelecek farklı donanım sorunlarında ne yapacaksın Razz
Hocam saw geldi aklıma hmm Yoksa sınava mı tabi tutuluyorum. Question Cool Bu işler için yaşlıyım ben :?!!! Ama arkadaşların sorunu varsa, biliyorsam ve zamanımda varsa yardımcı olurum her konuda.

anakartımızın dual channel ram i destekleyip desteklemediğini nerden biliyoruz :?: :idea:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
alper15 demiş ki:
anakartımızın dual channel ram i destekleyip desteklemediğini nerden biliyoruz :?: :idea:
anakart kitapçığından ram bölümünü açıp okuyabilirsin veya anakartın sitesine girer modeline girip anakartın özelliklerine bakarsın.

anakartın marka modelini öğrenmek içinde everest programını kurarsın motherboard bölümüne gelir websitesi linkine kadar her bilgiyi verir sana :?!!

everesti kurdum şöyle yazıyor:
BELLEK DENETLEYİCİ:
Tür:Dual Channel(128 bit)
Aktif Mod:Single Channel(64 bit)
PAT:aktif değil
bu destekliyor demek mi oluyor?

saxfax demiş ki:
bunun birden cok nedeni olabilir..ilki voltaj cok gidip geliyorsa slota giden ayaklar gitmis(yanmıs) olabilir (aynı olay bende oldu) sonra rami takarken yanlıs yere zorlamıs olursan ram slotunun icinde ki pin ler kopmus olabilir
+++

Yukarı Alt