Kimileri 1999 Gölcük Depremi kimileri İzmit Depremi kimileride Marmara Depremi der o büyük faciaya ama onun asıl adı 17 Ağustos 1999 depremidir.Yerel saatle 03:02'de gerçekleşen Kocaeli/Gölcük merkezli 7,5 büyüklüğünde gerçekleşen deprem, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştu.

Depremin sabahı, yollar, telefonlar kesikken, bütün Türkiye ya kendisinin yada yakınlarının can güvenliğinin korkusu içindeyken, helikopter ile İstanbul, Gölcük, Yalova üzerinden ve Kocaeli SSK hastanesinden çekilmiş yürek parçalayan bu görüntüleri, depremin 13. yıldönümü yaklaşırken paylaşmak istedim. Olur ya, belki birileri sesimizi duyar diye.

. Depremin oluş zamanı: 17 Ağustos 1999 Saat 03:02
. Depremin büyüklüğü (Magnitüd): 7.4
. Odak derinliği: Yaklaşık 17 km.
. Merkez üssü: Gölcük
. Süresi: Yaklaşık 45-50 sn
. Ana şok: 2 (ulusal ve dış Sismoloji İstasyon bilgilerinden derlenmiştir.)
. Artçıl şoklar: 200’den fazla (10’a yakın artçıl şokun magnitüdü 4’den büyük)
. Makrosismik zon: Karamürsel-Yalova-Gölcük-İzmit-Düzce Koridoru

İllere göre ölü sayısı:

. Bolu: 270
. Bursa: 268 .
. Eskişehir: 86
. İstanbul: 981
. Kocaeli: 9.477
. Sakarya: 3.891
. Yalova: 2.504
. Zonguldak: 3

olmak üzere toplam 17.480 kişi ölmüştü.

2010 yılında yayınlanan Meclis Araştırması Raporun'da ise can kaybı sayısı 18.373 olarak güncellenmiştir.

Aynı Araştırmaya göre:

. Yaralı sayısı: 48 bin 901
. Sakat kalan: 505
. Yıkılan ve ağır hasarlı bina: 96 bin 796 konut ve 15 bin 939 işyeri
. Orta hasarlı konut: 107 bin 315
. Orta hasarlı işyeri: 16 bin 316
. Az hasarlı konut: 113 bin 382
. Az hasarlı işyeri: 14 bin 657
. Prefabrik talep sayısı: 43 bin 264
. Dağıtılan prefabrik sayısı: 40 bin 786

Prefabrikte yaşayan nüfus: 147 bin 120

. Kocaeli’de 55 bin 399,
. Sakarya’da 38 bin 131,
. Bolu’da 14 bin 296,
. Düzce’de 22 bin 822,
. Yalova’da 15 bin 946

Açılan davalar ve sonuçları ;
. Düzce Ersoy Apartmanı: 36 kişi öldü, dava zaman aşımına uğradı.
. Düzce Ömür Hastanesi: 11 kişi öldü, dava zaman aşımına uğradı.
. Yalova Ceylankent Sitesi: 98 kişi öldü, 2 sanığa verilen hapis cezaları ertelendi.
. Kocaeli Ubay Apartmanı: 58 kişi öldü, müteahhit hakkında verilen ceza ertelendi.
. Yüksel Sitesi: 316 kişi öldü, 5 sanığa verilen çeşitli cezalar ertelendi.
. Can Göçer ve Zafer Çoşkun: Veli Göçer'in oğluyla ortağı yakalanamadığı için haklarındaki dava zaman aşımına girdi.
. Sakarya: 695 davadan sadece 5 kişiye ceza çıktı.
. Kocaeli: 600 dava açıldı, 12 kişi 10'ar ay hapis cezası aldı. 6'sının cezası infaz edildi, 6'sı için süre istendi.
. Yalova: 173 dava açıldı, hemen hemen tamamı sonuçlandı. Ceza aldığı bilinen tek isim Veli Göçer 18 yıl 9 ay hapse mahkûm edildi.
. Düzce: Yaklaşık 220 dava açıldığı sanılıyor. Yargılamaların sonucunda hiç kimse cezaevine girmedi.

[Alıntıdır]

Konuyu açma sebebim gerçektende o günü hatırlamak 6 yaşındaydım anne babamın ve ailemin can havliyle dışarı nasıl çıktıklarını unutmamaktır. Konu biraz düzensiz oldu kendi ozamnda kalmış bir videom var inşallah amcam saklamışsa sizinle paylaşmak isterim.Çok şükürki bizim aileden bir kimsenin canına bişey olmadı ama onca insan haykırışları kulagımda hayla.
Unutmadık unutmayacağız...
Allah bu aziz millete bir daha böyle acılar yaşatmasın...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Takımı
Besiktas
O günü çok iyi hatırlıyorum daha çok küçüktüm babam işyeri yardıma gitmişti aylarca gelmediler
O gün ölen herkese allah rahmet eylesin

03.02 :cry:
Mekanınız Cennet Olsun , Nur İçinde Yatın :kalp:

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Cok kotuydu. Avcilar'da oturuyorduk ve bina sitedeki diger binalar ile birbirine degiyordu. Binadan ciktigimiz an apartman coktu. Cok uzun surmustu deprem. Kac gun arabada kaldik bilmiyorum. Allah kimseye bu acilari tekrar yasatmasin.

Wax Whine demiş ki:
Cok kotuydu. Avcilar'da oturuyorduk ve bina sitedeki diger binalar ile birbirine degiyordu. Binadan ciktigimiz an apartman coktu. Cok uzun surmustu deprem. Kac gun arabada kaldik bilmiyorum. Allah kimseye bu acilari tekrar yasatmasin.
Bu olanlardan sonra milletimiz gene hatalarını gene anlamadı kardeşim :/

O katillerin çoğunun hiç birşey olmamış gibi serbest dolaşmaları gücüme gidiyor.

Nervous demiş ki:
Unutmadık. Unutmayacağız. Allah o acıları tekrar yaşatmasın.
amin amin allah düşmanıma bile böyle acı göstermesin.
bu gün harbi hiç uyuyasım yok yine bir deprem olcak gibi geliyor her yıl oldugu gibi
allah sonumuzu hayır etsin...

Hala dün gibi hatırlıyorum yaşadığım yer Gölcük Allah bir daha yaşatmasın

Kalkandelen

Bilgiliyim
Takımı
Besiktas
Bu sabah haberlerde gördüğümde tüylerim diken diken oldu zor baktım belki buralarda biz fark etmedik ama gercekten cok zor bir durum olduğunu tahmin edebiliyorum. Son resim yine çok etkiledi beni görmek bile tüylerimi diken diken etti
o zaman kaybettiklerimize tekrardan ALLAH rahmet eylesin mekanları cennet olsun. Geride kalanlara ALLAH sabır versin.

Takımı
Galatasaray
Depremde yalovada oturuyorduk daha orta okul 2 ye gidiyordum bizim mahalle şehrin daha üst kesiminde (bayırda) kaldığı için yıkılan ev yok gibiydi ama aşağılara indikçe manzara çok değişikti.Günlerce o görüntüyü atamadım içimden halen daha dün gibi hatırlıyorum okulumuzdan bazı öğretmenler öğrencilerde hayatlarını kaybetmişlerdi berbat zamanlardı allah bir daha yaşatmasın hayatını kaybedenlerede rahmet eylesin.

Galliport demiş ki:
Depremde yalovada oturuyorduk daha orta okul 2 ye gidiyordum bizim mahalle şehrin daha üst kesiminde (bayırda) kaldığı için yıkılan ev yok gibiydi ama aşağılara indikçe manzara çok değişikti.Günlerce o görüntüyü atamadım içimden halen daha dün gibi hatırlıyorum okulumuzdan bazı öğretmenler öğrencilerde hayatlarını kaybetmişlerdi berbat zamanlardı allah bir daha yaşatmasın hayatını kaybedenlerede rahmet eylesin.
o günü cok iyi hatırlıyorum:(

Ranzanın üst katinda yatıyordum babam geldi bagırarak oglum kalk oglum kalk diyordu gözlerimi açtım heryer sallanıyordu bi an duraksadim o duraksadigim anda babam kucakladı ve beni dısarı cıkarmıstı cok kötü bi günde allah birdaha göstermesin

Yukarı Alt