15 yaşında 25 bin TL başlıkla evlendirildi

Adana'da, 15 yaşındaki kız kendinden 15 yaş büyük adamla 3 taksitte 25 bin TL başlık para karşılığnda evlendirildi.

Adana'da, 5 yıl önce babası tarafından 3 taksitte 25 bin TL başlık parasına sevmediği ve kendisinden 15 yaşı büyük olan kocasıyla evlendirilen genç kadın, kızların parayla erkeklere satılmasına karşı olduğunu söyledi.

Adana'ya Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç eden aileler hala başlık parası geleneğini sürdürüyor. Şanlıurfa'dan Adana'ya göç eden iki aile arasında 7 yıl önce yaşanan olayda, Halil Demir (37), Ayşe Çiftçi'yi (Demir) (22) babasından istedi. Babası, 15 yaşında olmasına rağmen Ayşe'yi 25 bin TL başlık parası karşılığında kendinden 15 yaş büyük ve sevmediği Halil Demir'e verdi. Üstelik kızını verdiği kişi hamallık yaparak geçimini sağladığı için 25 bin TL'nin hepsini bir defada ödeyemedi. Baba başlık parasın 3 taksite böldü. Halil Demir, evlendikten sonra başlık parasını ödeyebilmek için eşini de alıp çalışmak için Adana'ya geldi. Başlık parası borcunu çalışarak 3 yıl içinde ödedi. Borcu ödediklerinde 3 çocukları bulunan Halil ve Ayşe Demir çiftinin şu anda 5 çocuğu var.

Bu çağda genç kızların başlık parasıyla evlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Ayşe Demir, "Artık başlık parasıyla evlendirme dönemi geride kalsın. Ben evlendim ama insanlar birbirini severek evlensin. Benim artık geriye dönüşüm yok. Kocamdan 5 tane çocuğum var. Onu ilk başta sevmiyordum ama şimdi seviyorum. Benim 3 kızım var bunların hiçbirini başlık parasıyla vermeyeceğim. Artık başlık parasıyla kız verme dönemi bitmesi lazım" dedi.

Hiç okula gitmediğini, okul çağında evlendirilerek çocuk yaşta çocuğunun olduğunu anlatan Demir, "Ben de kocamda hiç okumadık. Kocam şimdi hamallık yapıyor. Evimizi öyle geçindiriyor. Ama ben okumak isterdim. Babam okutmadı. Beni kocaya verdi" diye konuştu.

7 yıl da 5 çocuk yaptığını ancak bundan sonra çocuk yapmayacağını belirten Ayşe Demir, "Çok çocuğa bakacak gücümüz yok. Üstelik ben çocuklarımın okumasını istiyorum. Benim gibi kocam gibi cahil kalmasını istemiyorum" diye konuştu.

21.yy Türkiyesine yakışmıyor..

Yukarı Alt