1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

132 katlı Yusufçuk..


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@

  "Dragon Fly" yani "Yusufçuk Böceği" adı verilen 132 katlı ekolojik şehir, New Yorkluları doyuracak...

  - Resim Silinmiş.

  Belçikalı çılgın tasarımcı Vincent Callebaut'un son tasarımı olan dev çiftlik, kent yaşamının ortasında doğal köy hayatına imkan tanıyacak.

  Tam da adını aldığı "Yusufçuk Böceği"ne uygun şekilde tasarlanmış olan "Dragon Fly" adlı bina metropol yaşamın ortasında insanlığa yeniden doğa hayatını yaşama fırsatı verecek.

  Karmaşık kent yaşamının ortasında, onlarca bitkinin tamamen doğal olarak yetişeceği, değişik türde hayvan çiftliklerini içinde barındıracak olan dev kompleksin içine giren, modern hayatın stresini geride bırakacak, tarım toplumuna, doğal yaşama adım atacak.

  - Resim Silinmiş.


  New York'un Roosevelt adasında inşa edilmesi planlanan bu dev çiftlik, yaklaşık 600 metre uzunluğunda, 132 kat olacak. İçinde sığır, kümes hayvanlarıyla birlikte 30'a yakın farklı tarım ürünü yetiştirilecek.

  GÜNEŞ ENERJİSİ ISITACAK


  Konut ve işyerlerinin de yer alacağı çiftlik, kışın güneş enerjisiyle ısınacak, yazın doğal havalandırma ve bitkilerin terleme-soğuma yoluyla gerçekleşen buharlaşma sistemi ile soğutulması düşünülüyor.


  CAM VE ÇELİKTEN SERA

  Bu dev sera da cam ve çelikten yapılmış iki kanadı birbirine bağlayacak. Tasarım harikası binada güneş enerjisi yanında yağmur suyundan da yararlanılacak. Bahçeler, yağmur suyunu filtreleyip daha sonra içerideki sıvı atıkla karıştıraracak. Ardından organik işlemle bu sıvı, çifçilik işlerinde kullanılmak üzere geri dönüştürülecek.

  - Resim Silinmiş.

  KONUT VE İŞYERLERİ DE YER ALACAK

  Adeta hayal gibi gelen geleceğin yaşam merkezinde konut ve iş alanlarına da yer ayrılmış.

  Ekolojik kentin tarıma dönüşü canlandırmayı ve doğal kaynakların ve geri dönüşümlü atıkların yeniden kullanımını sağlamayı amaçladığını belirten Callebaut'un planına göre dev modern çiftliğin her katında, o kattaki çiftçilik işlerini yapacak olan aileler de yaşayabilecek.

  Belçikalı tasarımcı Vincent Callebaut, tarafından nüfus artışına paralel olarak gıda kıtlığına alternatif olarak tasarlanan yeni yüzyılın dev çiftlik projesini şöyle anlatıyor:
  "Kent nüfusu 2009 itibariyle 3,1 milyara ulaştı, ve 2025'te de 5,5 milyara kadar çıkacak. Ekolojik şehir, kentli nüfusu tarımla tekrar kaynaştıracak ve doğal kaynakların daha verimli kullanılabilmesini sağlayacak. Çünkü bu çiftlik sadece tarım yapılan bir yer olmayacak buranın her katında insanlar da yaşayacak."

  - Resim Silinmiş.

  GIDA KITLIĞINA ÇÖZÜM OLACAK

  İlginç tasarımlarıyla tanınan Callebaut'ın bundan önceki tasarımı, nilüfer şeklindeki kendi kendine yetebilen dev bir yüzen şehir Lilypad idi.

  Lilypad, yükselen su seviyeleriyle başa çıkabilecek şekilde tasarlanmışken, Dragonfly, dünya nüfusu artmaya devam ederken olası gıda kıtlığının üstesinden gelmek üzere tasarlandı.

  - Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017