1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

100 dolarlık dizüstü bilgisayar için ilk sipariş


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology (MIT) girişimiyle yaklaşık 3 yıl önce yoksul ülkeler için başlatılan “Her Çocuğa bir Laptop” kampanyasında beklenen ilk büyük sipariş Uruguay’dan geldi.

  6 ila 12 yaşındaki okul çocukları için 100 bin dizüstü bilgisayar satın alan Uruguay’ın, ülkedeki her çocuğa bir bilgisayar sağlamak için 2009’a dek 300 bin dizüstü siparişi daha vermesi bekleniyor.

  Uruguay’ın bu siparişiyle “Her Çocuğa bir Laptop” kampanyası projesini yürütenler de şimdilik rahat bir nefes aldı.

  Kalkınmakta olan ülkelerin hükümetlerinin sözlü anlaşmalarını yerine getirmemelerinden ötürü zora giren projenin mimarı Nicholas Negroponte, New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Bir devlet yetkilisinin elini sıkmakla yazılı bir çek almak arasındaki farkı pek önemsememiştim. Şimdi hayal kırıklığı duyuyorum” demişti.

  İlk siparişten memnuniyet duyduğunu söyleyen Negroponte, Uruguay’ın tüm çocuklarına bilgisayar sağlamak için somut anlamda harekete geçen ilk ülke olduğunu ve bunu başka ülkelerin de izlemesini umduğunu bildirdi.

  Çocukların kullanımı için özel tasarlanmış, düşük fiyatlı, sağlam ve mümkün olduğu kadar kolay kullanımlı ve 100 dolara veya altına satılması planlanan bilgisayarların fiyatı da beklenen siparişlerin gelmemesi ve maliyetin artmasıyla 188 dolara kadar çıktı.

  Projenin sahipleri, daha önce beklenen siparişlerin gelmemesi ve hükümetlerin sözlerinde durmamaları üzerine, Amerikan vatandaşlarına 399 dolara iki dizüstü bilgisayarı satın almalarına ve birisini yoksul ülkelerdeki çocuklara göndermelerine olanak sağlayacak “bir al bir ver” stratejisi geliştirmişlerdi.

  12 Kasımdan itibaren başlatılacak kampanyada bir dizüstü bilgisayarı, satın alan kişinin çocuğuna, diğeri de kalkınmakta olan ülkelere gönderilecek.

  Bağışlanan ilk parti bilgisayarlar Kamboçya, Afganistan, Ruanda ve Haiti’ye gönderilecek.

  Güneş ışığında da okunabilmesi, su geçirmez bir örtüyle kaplanması gibi bazı yeni özellikler eklenen bu dizüstü bilgisayarlarda, hiçbir hareket eden parça bulunmuyor, bataryası, güneş ışığı, ayak pompası veya yanındaki ipin çekilmesiyle doldurulabiliyor.

  Kalkınmakta olan ülkelerin hükümetlerinin 250 binlik partiler halinde bu bilgisayardan sipariş vermeleri bekleniyor.
   
 2. The_DifferenT

  The_DifferenT rank8

  Kayıt:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  3.806
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Fucker LoL
  Şehir:
  Kestel / BURSA