1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

100 çekirdekli işlemci


 1. PhaetoN

  PhaetoN rank8

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.564
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci-Üniversite
  Şehir:
  Ümraniye
  [​IMG]
  4 ve 8 çekirdekli işlemciler çok utanacak: Yeni işlemcinin çekirdek sayısına inanamayacaksınız.


  Yarıiletken şirketi Tilera 100 çekirdekli işlemci üretiyor. Bu işlemci Intel'inyeni Nehalem-Ex işlemcisinin üçte biri kadar enerji kullanarak, dört katı güç sunuyor. Piyasaya çıkışı ise çok yakın, 2010 başlarında satışa sunulacak olan bu işlemci 40 nanometre teknolojisi kullanıyor.

  "Bu genel amaçlı işlemci yazılımları modifikasyona gerek bırakmadan kullanabiliyor. Ve bunu Intel Nehalem-Ex işlemcinin en az dört katı güç ve üçte biri kadar elektrik tüketimiyle başarıyor" diyen Anant Agarwal, Tilera'nın teknik şefi. Tilera, MIT laboratuarlarında 2007 yılında ortaya çıkmıştı.

  Bu işlemcinin müşteri kitlesi sıradan kullanıcılardan ziyade profesyoneller olacak. Düşük enerji ve yüksek performans sunan bu tür işlemciler sunucular için tasarlanıyor. Saat hızı savaşını geride bıraktığımız günümüzde artık savaş çekirdek sayısı ve verimlilik üzerinde devam ediyor.

  AMD ve Intel ne yapıyor? Bu işlemci neye yarıyor

  Sıradan masaüstü yazılımları değişiklik olmadan çalıştırabilmesiyle gelecek Tilera işlemci modellerinin Intel'e sağlam bir rakip olması ihtimal dahiline giriyor. Ancak bu işlemciden en çok yararlanacak olanlar sıradan masaüstü kullanıcıları değil, daha önceden belirttiğimiz gibi profesyoneller.

  Özellikle pek çok videoyu aynı anda işleyen ve dev işlemci gücüne ihtiyaç duyan platformlarda büyük bir avantaj sunan bu işlemcinin, yakında çıkacak olan rakipleriyle nasıl yarışacağı heyecanla bekleniyor. Intel'in Nehalem- EX işlemcisi 8 çekirdekli bir x86 mikroişlemci. AMD'nin hazırladığı yeni işlemci ise 12 çekirdekli bir Opteron olan Magny Cours.

  Çok çekirdekte 100 sayısı büyük görünse de GeForce'un Tesla GPU'larında tek bir çipte 512 çekirdek yer alacak. Intel'in 64 çekirdekli Larrabee GPU'su da yolda ama tabii ki CPU'lar ile GPU'ları aynı kefeye koymamak gerek.
  :buddha:
   
 2. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
 3. PhaetoN

  PhaetoN rank8

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.564
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci-Üniversite
  Şehir:
  Ümraniye
  heralde 10000 tane silkroad clienti açmamıza yeterlidir bu işlemci :lol:
   
 4. Darknes08

  Darknes08 rank8

  Kayıt:
  15 Şubat 2008
  Mesajlar:
  375
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Meslek:
  Memur
  Şehir:
  İzmir
  gold bot yapan firmalar :D bu işlemcilerden alırsa yandık :D