Okullara her yıl 100 bin yeni bilgisayar alınacak.

Ulaştırma Bakanlığı, ilk ve ortaöğretim okullarında kullanılan bilgisayar sayısında uluslararası standardı yakalayabilmek için her yıl 100 bin bilgisayarı yenilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bilgi toplumunun geliştirilmesine katkı sağlamak ve bilgisayar okur-yazarlığı da dahil olmak üzere bilgi teknolojilerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde kurulan ''Evrensel Hizmet Fonu''ndan alınan yaklaşık 600 bin bilgisayar, ilk ve orta öğretim okullarında kullanılmak üzere Milli Eğitim Bakanlığına verildi.

Milli Eğitim Bakanlığının okullarda bilgisayar başına düşen öğrenci sayısında uluslararası standardı yakalayabilmesi için Ulaştırma Bakanlığının her yıl okullardaki yaklaşık 100 bin bilgisayarı yenilemesi gerekiyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığının bildirdiği bilgisayar ihtiyaçları çerçevesinde, 6 Nisanda, 2 bin 250 okula toplam 36 bin bilgisayar alımı için için ihale yapacak. Ayrıca, bu yıl içinde Evrensel Hizmet Fonu'ndan bin 750 okula bilgisayar destekli fen laboratuvarı kurulacak.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği, okulların bilgisayar ve geniş bant internet hizmeti ihtiyaçlarının Evrensel Hizmet Fonu'ndan karşılandığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığının tüm bilgisayar ihtiyaçlarının zaman geçirilmeksizin karşılanacağını vurguladı.

Yukarı Alt