1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

10 Bin Çocuk Artık Taş Değil Top Atıyor


 1. MrCrossover

  MrCrossover rank8

  Kayıt:
  3 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  5.192
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Staples Center @ Los Angeles
  [​IMG]

  'Taş Atma Gol At' Etkinliğine Diyarbakır'dan 10 Bin Çocuk Katıldı.


  Güneydoğu'da güvenlik güçlerine taş atan çocuklara yönelik projeler tek tek hayata geçiriliyor. GAP Eylem Planı Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında başlatılan 'Taş atma gol at' etkinliğine Diyarbakır'dan 10 bin çocuk katıldı. Sokakta çalışan risk altındaki çocuklar, futbol, çim hokeyi, satranç ve koro gibi 17 farklı branştaki sosyal, kültürel ve sportif çalışmalara katıldı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği ve 6 ay sürecek futbol turnuvasında başlama vuruşunu Vali Hüseyin Avni Mutlu yaptı. Mutlu, ekonomik olduğu kadar gençlerin sosyal, sportif ve kültürel gelişimine de önem verdiklerini belirterek, çalışmaların 2012 yılına kadar süreceğini söyledi.

  Hükümetin GAP Eylem Planı kapsamındaki 9 ilde başlattığı sosyal destek uygulaması artarak devam ediyor. Sosyal bütünleşmenin sağlanması ve hayat kalitesinin yükseltilmesi amaçlı proje kapsamında sosyal, kültürel ve sportif çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de bugün Diyarbakır'da başlatıldı. Diyarbakır'da aralarında sokakta çalışan çocukların da olduğu 16 mahalle takımı kuruldu. Yaşları 11-18 arasında olan çocuklar 6 aylık futbol turnuvasında birbiriyle mücadele edecek. Lig ve eliminasyon sistemiyle yapılacak maçlarda şampiyon olan takım ödüllendirilecek.

  Turnuva bugün Polisevi Halı Sahası'nda start aldı. Turnuva için yapılan törene Vali Mutlu, Emniyet Müdürü Mustafa Sağlam, Yazar Mehmet Altan, İl Milli Eğitim Müdürü Zülfi Toman ve yüzlerce çocuk katıldı. Törende konuşan Vali Mutlu, SODES kapsamında bu yıl Diyarbakır'a 7 milyon 100 bin TL kaynak sağlandığını söyledi. Çalışmaların 2012 yılına kadar süreceğini belirten Mutlu, hedefin çocuk, kadın ve kızların kültürel, sosyal ve sportif gelişimlerine katkı sunmak olduğunu aktardı. SODES kapsamında şu ana kadar 300 bin kişiye ulaştıklarını dile getiren Vali Mutlu şöyle konuştu: "Hedeflenen şey Diyarbakır ve bölge insanımızın, gençlerimizin ve kadınlarımızın sosyal gelişmelerini desteklemektir. Katılımın yoğunluğu bize moral veriyor. Sadece "Taş atma, gol at" projesine 10 bin gencimiz katıldı. Ataması yapılan 100 beden eğitim öğretmenimizi bu etkinliklerde istihdam ettik. Bunlar Diyarbakır bölge için çok önemli. İnsanın sosyal yönünün ekonomik yönü kadar gelişmesini önemsiyoruz. Bu projeye katılan çocuklarımızın önemli bir kısmı okullarına devam etmekle birlikte ailelerine ekonomik katkı sağlamak için sokakta çalışan risk altındaki çocuklardır. Spor ve kültürel çalışmalarla çocuklarımızı sokağın risklerinden koruyoruz."

  Konuşmalardan sonra Vali Mutlu santraya giderek, maçın başlama vuruşunu yapıp, futbol turnuvasını başlattı. Turnuva 6 Nisan 2010 tarihine kadar devam edecek. Maçlar hafta sonları Polisevi Futbol Halı Sahası'nda yapılacak.

  Proje kapsamındaki futbol turnuvasına katılan çocuklar da çalışmaların yerinde bir girişim olduğunu belirterek, kendilerini sokaktan kurtardığını dile getirdiler. Çocuklar bu tür programların artırılmasını ve kendilerine sahip çıkılmasını istediler.​
   
 2. Unforgiven

  Unforgiven rank8

  Kayıt:
  13 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.506
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  başlayacağını duymuştum meğer başarılı olmuşlar :beer: