Server
Seçiniz...
Takımı
Besiktas

Zamanında Steve Jobs’un sunumlarında ‘one more thing’ diyerek daha önce tanıtacağını duyurmadan sürpriz olarak tanıttığı ürünleri meşhurdu. Ona selam çakarcasına bugün Tesla TIR etkinliğinde Elon Musk yeni nesil Tesla Roadster’ı tanıttı.

Tesla Roadster 2008’de Tesla’nın Lotus Elise’den çevirme ilk arabası olarak çıkmış, markanın can suyu idi. Üzerinden 10 sene geçti ve Tesla artık bir startup’tan Dünya markası haline geldi. Yeni nesil Roadster ise sıfırdan geliştiriliyor ve amacı içten yanmalı motorlara son darbeyi vurmak, çünkü performans değerleri biraz gerçek dışı. Sayarsak;

0-100km/s 1.9 saniye!
0-160km/s 4.2 saniye
Maksimum hız: 400km/h +
Çeyrek mil: 8,9 saniye.
200kWh batarya ile otoban hızlarında 1000km menzil.
2020’de üretimi başlayacak, fiyatı 250,000USD olacak. Founder serisi için 1000 adet rezervasyon alanı tanınmış. 250,000USD’ı bugün ödeyip Founder serisi rezervasyonu yapmak mümkün. Normal rezervasyonu da 50,000USD ödeyip yapabiliyorsunuz. Tabii en az 3 sene bekleyeceksiniz.
4 motor ile tork vektörlemesi mümkün, yol tutuşu mükemmel olacaktır. (Rimac Concept One’ın artık kendini geliştirmesi gerekecek)
Niye 3 sene önceden tanıtıldı?
Roadster 2 tam anlamıyla sürpriz oldu ve Tesla TIR’ın dorsesinden çıktı. Artık Tesla’nın inanılmaz yüksek, gerçek dışı gelen rakamlarına alıştık ama Tesla TIR ile Roadster 2’nin aynı anda, 2-3 sene önceden tanıtılması da benim şahsen garibime gitti. Fanboyluğu bir kenara bırakırsak Model 3’ün üretiminde problem olduğu ile ilgili homurdanmalar var. 3 ayda 440 adet üretilebildi ve 400,000 rezervasyon sırada bekliyor. Son 1-2 haftadır 1000’li rakamlarda şasi numaraları görülmeye başlanmış olsa da Tesla daha ağzındaki lokmayı yutmuş sayılmaz. Böyle inanması güç ve milyon dolarlık arabaları ezip geçecek özelliklerde bir arabayı bugün tanıtım bu hype’ı yaratma ihtiyacı neden olmuş olabilir? Tesla’yi daha çok sermaye mi lazım? Fazla mı kötü niyetli düşünüyorum? Bu iki araç ile Tesla dünyası bugün kafayı yedi ama arka planda bizler hala Model 3’lerimizi bekliyoruz. Umarım ki üretimde sorun yoktur ve sene sonu raporunda üretim hızlanmasının gayet iyi devam ettiği haberini alırız. Ama yine de bu devirde bunların tanıtımı az da olsa şüphe uyandırdı.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray

Video'nun 1.10'dan sonrasını izleyin, adamın yorumu çok güzel.
"That was like a roller coaster." Lunapark'ta ki hız trenleri gibiydi :)

Yukarı Alt