Takımı
Galatasaray

'EVLATLARIMIZI YARIŞ ATI YERİNE KOYDUK'

Canlı yayında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitim sistemiyle ilgili 'TEOG'un kaldırılmasına karar verildi. TEOG'un kaldırılması da Türkiye'nin önünün açılması. Evlatlarımızı yarış atı konumuna koyduk yani. İnanın evlatlarımız büyüyor, büyüdüğünü fark edemiyorsunuz. Etüd merkezleri ne kadar artmıştı değil mi? Niye arttı? TEOG yüzünden arttı. Evladının yarış atı konumuna girmesini hangi aile ister? Biraz sevin, biraz sayın... Son sözümüz şu. Bize güvenin. Niyetimiz halis, Türkiye'yi hep beraber 21'nci yüzyıla taşıyacağız' dedi.

'TEOG UYGULANMAYACAK, KİMSE KAYGILANMASIN'

Bu sene TEOG sınavının uygulanmayacağını söyleyen Bakan Yılmaz, hangi sistemin geleceği sorusu üzerine ise 'Üzerinde bakanlığımız çalışma yapıyor. Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Çıkan kararı da milletimize sunacağız. Özü şu, hiç kimsenin kaygılanmasına gerek yok.' diye konuştu.

Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce
Her lise kendi sınavını yaparsa, örnek veriyorum Van'daki fakir ama geleceği çok parlak bir öğrencinin İstanbul'a gelip sınavlara girmesi ne derece mümkün?

Jessie

search deeper now
Bu lise için değil üniversiteler için kabul edilebilir, genel yeterlilik sınavları bu yaşlarda ne kadar başarılı sonuçlar verecek.

Yada rüşvetleri kim engelleyecek !

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu lise için değil üniversiteler için kabul edilebilir, genel yeterlilik sınavları bu yaşlarda ne kadar başarılı sonuçlar verecek.

Yada rüşvetleri kim engelleyecek !
Üniversitelerde bile müthiş adam kayırma dönüyor. Yüksek lisansa herkes yalakayı alıyor.
Herkes her lisenin sınavına teker teker girerse anası ağlar. Belirli liselerin sınavlarına girerse de aynı şekil. Mantıklı bir olay değil , bu olay zaten birisi teog kalksın diye söylediği için değil , geniş kapsamlı bir çalışmadan sonra değiştirilmesi gereken bir olay.

Hayır konuşulması gereken çok fazla olay var ders içeriğiyle ilgili ama yapılan teog kalksın yerine meog gelsin. Oks kalktı sbs geldi , o kalktı teog geldi , o kalkacak başka bir şey gelecek. Ders içeriklerini değiştir , kaliteyi arttır , bilgisayar çağında yaşıyoruz programlama getir , robotik getir. Bunların hepsi önemsiz bir tek sınavın sistemi önemli...

Eskiden fem dershaneleri vardı başarılı olabilecek öğrencileri ayıklayıp hem sınava çalıştırıp hem beyinlerini yıkayıp istedikleri üniversiteye yerleştiriyolardı, işleri zordu ama başarıyolardı. Devletin her kurumunda kadrolaşmışlardı şimdiki çapsızlarda o yetenekte yok ne yapsınlar kendi çaplarını genişletemeyince herkesi aynı çapa sokmaya çalışıyorlar. Kendi mal nesillerini nasıl iyi yerlere soksunlar ona kılıf arıyorlar sizde yok eğitim kalitesiydi yok önemiydi kafa yorun.

"Bizi okumuşların şerrinden koru"
Bir Türk atasözü.

2 sınavlı sistem olabilir. 7. sınıftaki sınavın %20sinin , 8. sınıftaki sınavın %70'nin , ortalamasınında %10'unun alındığı bir sistem güzel olabilir.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
2 sınavlı sistem olabilir. 7. sınıftaki sınavın %20sinin , 8. sınıftaki sınavın %70'nin , ortalamasınında %10'unun alındığı bir sistem güzel olabilir.
Teog'tan önce böyleydi zaten , 6,7,8. senelerin sonunda sınava giriyordun üçünün ortalaması alınıyordu. Çocuklar her sene sınav stresi yaşıyorlar diye kaldırdılar onu da.
Aslında herkes adam akıllı istediği eğitimi alsa güzel olur. Atıyorum çocuk bilgisayar okumak istiyorsa , fen , tarih gibi derslerin olmadığı, programlama üzerine bir liseye ; elektronik istiyorsa onun üzerine bir liseye , sosyalse vs vs diye ayrılabilir. Erkenden gerekli şeyleri öğrenmeye başlayabilir çocuklar daha henüz gençken.

Delidoktor

CalypsOo
size bun dez avantajını anlatayim:

basit bir çiftçi ailenin veya çobanın çocuğu sınavdan yüksek puan alınca burs imkanları ilede olsa o puan sayesinde iyi bir eğitime kavuşuyor.ama sınav sistemi bunun dışına çıkarsa bu tip ailelerin çocukları basit liseler ve basit okullar okuyacak buda ailenin gelecekteki refah seviyesinin yükselme ihtimalini düşürecek.bu tip aileler çocuklarını kendi sınavını yapan geçmişi ve vizyonu olan okullara sınava girsin diye göndermezer çünkü bilmezler. billen aileler ise bu kendi sınavını yapan elit liselere öğrencilerini daha çok gönderecek ve elit kitle ile basit aile kitleleri arassındaki fark iyice açılacak.orta derece bilgili aileler se şimdiden torpi ile iyi liseye göndermek için çabalara başlamışlardır

Takımı
Galatasaray
Yeni sistem hakkında başbakandan açıklama;

Başbakan Yıldırım'ın sözleri şöyle:

Bunun öğrenciler ve veliler üzerinde oluşturduğu stres var. 4 yılını ilkokul, 4 yılını ortaokul olarak okuyor. Spor lisesine mi gidecek fen bilimlerine mi imam hatipe mi gidecek? Sınav kalkıyor. Her yılın yıl sonu başarı ortalaması alınıyor 5-6-7-8 bu bir veri.

Ayrıca derslerdeki öğrencinin ilgisi ne tarafa gidiyor? Spor mu sanat mı matematik mi? Buralar tespit ediliyor buna belirli oranda katkı yapan 8. sınıfta sınav yapılıyor. O sınavın soruları soru bankasından geliyor. Her okul kendine göre yapmıyor. Okuma sistemi de dışarıda okunuyor. Mezuniyet puanı çıkıyor o puana göre öğrenci istediği yere yerleşiyor. 6. sınıfa giden torunum var Bahar. Gittim sarıldı boynuma 'Dede TEOG kalktı ne güzel' Kızım senin ne işin var TEOG'la. O bile TEOG stresine girmiş. Daha 2 sene var. Yazık günah değil mi bu evlatlarımıza?

SORULAR TEST DEĞİL KLASİK SORULAR OLACAK

Bir de burada sorular test değil. Bayağı sınıfta yaptığı klasik sorular olacak. Açık uçlu sorular. Sosyal bilgiler, şunu anlat. Matematik, şu problemi çöz. A şıkkı, B şıkkı, C şıkkı yok.

Çevremdeki her gence diyorum her şeyi boşverin dil öğrenin yurt dışı odaklı hesaplayın herşeyinizi. Mümkünse yurt dışında çalışarak üniversite okuyun. Babadan zengin değilseniz bu ülkede yaşam kalitesi yüksek bir hayat beklemeyin. Bu iktidar değişse, herşey iyiye gidiyor olsa bile bu ülkeden umut beklemeyin. Bu ülkenin gelişmiş ülkelerle aynı medeniyete kavuşmasına bizim ömrünüz yetmez. Bu hayata bir defa geldiniz onuda rezillik içinde yaşamayın.

Çevremdeki her gence diyorum her şeyi boşverin dil öğrenin yurt dışı odaklı hesaplayın herşeyinizi. Mümkünse yurt dışında çalışarak üniversite okuyun. Babadan zengin değilseniz bu ülkede yaşam kalitesi yüksek bir hayat beklemeyin. Bu iktidar değişse, herşey iyiye gidiyor olsa bile bu ülkeden umut beklemeyin. Bu ülkenin gelişmiş ülkelerle aynı medeniyete kavuşmasına bizim ömrünüz yetmez. Bu hayata bir defa geldiniz onuda rezillik içinde yaşamayın.
Abi valla başladım ingilizce çalışmaya , yurt dışında doktora vs. için kabul alabilirsem çok güzel olacak.

Takımı
Galatasaray
klasik sorulara verilen cevaplar nasıl değerlendirilecek acaba... kaç tane öğrencinin sınav kağıdı.. ve tabii ki müthiş bir kayırma dönecek puanlamada, değerlendiren kişi belli başlı bazı ölçütlere uyup gerisini kafasına göre verebilecek

Takımı
Galatasaray
Yeni Sistem: Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi

TEOG'un yerin stresi kaldıracak, basit bir sistem getirelim. Bizim sistemimiz şu:
"Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi"ni getirdik. Adrese en yakın okula yerleştirilecek. Bizim getirdiğimiz bu sistemde de evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuru esnasından bir ekran gelecek, ekrandan 5 tercihte bulunacak. Öğrencinin tercihi esas olacak. Ortaokulla lise arasında bir bağı kurmuş oluyoruz. Bu yüzde 90'un üzerindeki öğrenciler için. Akademik çeşitlilik sağlanacak ve bu okulun başarı yüzdesini yükseltecek. Sınıfınızda bir başarılı öğrenci varsa, o arkasından birçok öğrenciyi de sürükleyecektir.

"ESAS GAYEMİZ LİSELERE SINAVSIZ GEÇİŞİ SAĞLAYABİLMEK"

Esas gayemiz liselere sınavsız geçişi sağlayabilmektir. Bunun için bizim bütün liselerimizi fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullar ayarına çıkarmamız lazım. Diğer okulların kalitesini artırdığımız zaman sınavsız geçişi sağlayacağız.

"İSTEYEN ÖĞRENCİLERİN GİREBİLECEĞİ BİR SINAV HAZIRLADIK"

11 bin 57 lisemiz var. 1 milyon 200 bine yakın, 8. sınıfta öğrencimiz var. Ülke genelinde belirlediğimiz farklı illerdeki sınırlı sayıdaki okulumuza, isteyen 8. sınıf öğrencilerin girebileceği bir sınav hazırladık. Bu liselerin ismini ve sayısı mayıs ayı gibi açıklayacağız.

Bu sistem kaldırıldığında Hakkari'deki bir çocuk istediği liseye girebilecek mi? Bu sistemle onu getirmiş olduk.

"HAZİRAN AYININ İLK HAFTA SONU OLACAK"

Soruları biz hazırlıyoruz, sınava kendi okulunun bulunduğu ilde girecek. Bu sınavı haziran ayının ilk hafta sonu yapacağız. Haziran ayının sonunda da isteyen öğrencilerin gireceği bir sınav yapılacak. Sınav süresi 90 dakika olacak, 60 soru yer alacak. 6, 7 ve 8. sınıf müfredatından sorular hazırlanacak.

Sınava giren öğrenciler için 5 tercih veriyoruz. Adrese yakın olarak kaydedilecek öğrencilerin de duyurusunu aynı anda yapacağız.

"YABANCI OKULLAR SINAV YAPABİLİRLER"

Yabancı okullar isterlerse kendileri özel sınav yapabilirler.

YÖK tarafından daha sade, daha basit sistemi kendi evlatlarımıza tanıtmak için bununla ilgili rehber öğretmenler görevlendirip tanıtım yapacağız.

"ÖRNEK SORULAR YAYINLANACAK"

Örnek sorularımızı yayınlayacağız. 8. sınıf ağırlıkta olmak üzere 6,7 ve 8. sınıftaki ders kitaplarmız ve kazanımlarımız çerçevesinde sorular sorulacak. Hangi müfredatta öğrencilerimize ne vermek istiyorsak bunları ölçeceğiz.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Iyi de kim ben niteliksizim diyip sinava girmeyecek ki ? Yine herkes sansini sinavda deneyecek kazanamazsa yine meslek lisesi. Farklilik ne ?

Yukarı Alt