Takımı
Seçiniz...
Yaz okulu acilmadi kimse pesin odeme yapmadi diye simdi ben sifirdanmi baslamis olacagim yoksa birinci donemden kalan ffleri 2. Donem derslerini cikarip yerine mi alicam yani donem mi uzar yoksa 1den mi baslicam anlayamadim :roll:
Dostum okuldan okula değişiyor mesela benim 1.sınıfta ilk dönem 3 ikinci dönem 2 FF vardı.Bizde dönem tekrarı sene tekrarı vs yok geçiyorsun dersleri alttan alıyorsun.Sonraki dönemlerde 45 ECTS verdiler hepsini çatır çutur aldım :D

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Yaz okulu acilmadi kimse pesin odeme yapmadi diye simdi ben sifirdanmi baslamis olacagim yoksa birinci donemden kalan ffleri 2. Donem derslerini cikarip yerine mi alicam yani donem mi uzar yoksa 1den mi baslicam anlayamadim :roll:
Her üniversitenin geçme kalma notları farklı genel olarak anlatayım;

FF, FD , DD , DC aldığın her desten yarıyıl ortalama notun 2'nin altındaysa kaldın demektir.( 2 olan not değişebilir üniversiteden üniversiteye - tam emin değilim- )
FF, FD aldığın her desten yarıyıl ortalama notun 2'nin üstünde olsa bile kaldın demektir. Yarıyıl ortalaman 2'nin üstündeyse geçeceğin dersler ; DD ve DC aldıkların.
Haliyle bir dersten not ortalaman düşükse geçebilmen için alman gereken en az not CC. Not ortalaman yükse alman gereken en az not DD ve DC.

Not ortalaman düşükse CC alamadığın her dersi tekrar baştan alacaksın , CC aldığın dersler varsa bunları tekrar almıyorsun. Haliyle sıfırdan başlayıp başlamayacağın kaç dersten geçtiğine bağlı , bütün derslerden kaldıysan sıfırdan başlayacaksın , bir dersten bile kaldıysan sıfırdan başlamayacaksın.
(Tabi burası da yine üniversiteden üniversiteye değişiyorsa bilemeyeceğim.)

Biraz daha ek bilgiye girersek bizde şöyle bir şey var ; (Yine her üniversitede var mı bilmiyorum)
Derslerinden CC alamadıysan ve takip eden dönemde yine 2.00 ortalamanın altında kaldıysan CC'nin altında aldığın tüm derslerden kaldın demektir ve seneye hepsine teker teker tekrar gireceksin.
Ama derslerinden CC alamadıysan ve takip eden dönemde 2.00 ortalamanın üstüne çıktıysan , DD , DC olan yani koşullu olan derslerinden de geçiyorsun ve tekrar girmene gerek kalmıyor.

Örneklemek gerekirse ;

1.dönemde X dersinin harf notu DD ve yarıyıl ortalaman 2.0'ın altında.
2. dönemde de yine ortalaman 2'nin altında bu koşullarda X dersinden kalmış oluyorsun.

1. dönemde X dersinin harf notu DD ve yarıyıl ortalaman 2'nin altında.
2.dönemde ortalaman 2'nin üstündeyse bu koşullarda X dersinden de geçmiş oluyorsun.

Bulunduğun yarıyılda not ortalaman 2'yi geçiyorsa diğer döneme bakmaya hiç ihtiyacın yok. Direk geçiyorsun.
Koşulluların geçme olayları böyle.

Tabi yine yeniden söylüyorum , üniversiteye göre değişiyor olabilir , bir fikrim yok.

Başlangıç: 1 sınıfta başladın 1 yarı dönem okudun yani 1(birinci yılı) bitirdin agnoyu 1.99'da kaldı.
Sonra 1.(Birinci) sınıfın 2.Döneminden ders alıyorsun Bu dönemide yani 1.Sınıfın 2.Döneminide okuyorsun, eğer agnon 1.99 olursa 1.Sınıfın 1.Dönemden ders almak zorundasın, eğer 2.00 ve üzeri olursa(1.Sınıf 2.Dönem) 2.Sınıfın 1.Döneminden devam ediyorsun.
1.Sınıf 1.Dönem Agno=1.99 Devam
1.Sınıf 2.Dönem Agno=2.15 Devam (2.sınıfın 1.döneminden ders alırsın)
2.Sınıf 1.Dönem Agno=1.99 Kalırsın mecburen( 1.Sınıfın 2.Döneminden ders alarak Agno'yu 2.00 ve üzerine tamamlarsın.
2.Sınıfın 2.Dönemine daha geçiş yapmadın. Burada 1.Sınıfın 2.dönemini ve 2.sınıfın 1.dönemini tekrar ederek Agno'yu 2.00 tamamlayıp.
2.Sınıfın 2.Döneminden ders alır okulunu bitirirsin.
Burada en önemli olan şey '' Her 2 dönem'den en az bir dönemin 2.00 ve üzeri gelmek zorundadır.(ATATÜRK ÜNİ BÖYLEDİR)
Kaç yıl okuyorsun mesela 2 yıl yani önlisans toplamda 4 Dönem okumuş olacaksın.

1.Dönem 2.Dönem 3.Dönem 4.Dönem
1.Sınıf(1.Dönem) 1.Sınıf(2.Dönem) 2.Sınıf(1.Dönem) 2.Sınıf(2.Dönem)
Agno=2.00 Agno=1.99 Problem yok devam Agno= 2.00 ve üzeri olmak zorunda Agno=2.00 Üzeri olmalı

Diğer Üniversitelerin Sistemler değişik ATAUNİ'de olanlar faydalanır ilk yılı olanlar için ideal bilgi :))

Bazı arkadaşlar kalma gibi düşünmesin bilhassa öyle ama diğer ismi '' Yıl/yarıyıl Uzatırsın'' anlamındadır. Yukardakiler tam olmadıkça uzatırsın kardeşim benim gibi...

Bişi soracam şimdi 2 dersten kaldım 1.sınıftan 2.sınıfa geçtim 1.sınıf açılmadı alttan dersleri nasıl alacam bilgisi olan varmı

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bişi soracam şimdi 2 dersten kaldım 1.sınıftan 2.sınıfa geçtim 1.sınıf açılmadı alttan dersleri nasıl alacam bilgisi olan varmı
Ders dönemi de önemli.
1.sınıfın 2. döneminden kaldıysan, kaldığın dersleri sadece 2.dönemlerde alabilirsin.
Kaldığın dersler birinci döneme aitse ve hala alamıyorsan, danışman hocana mesaj atman lazım, atamıyorsan okulun başladığı ilk hafta ekle çıkar haftasıdır, hocanın yanına git durumu söyle düzeltir.

1. sınıf açılmadı nasıl oluyor :?: otomasyondan ders seçiyorsun açılmadan önce
öğrenci otomasyonunda mı sıkıntı var?

Son düzenleme:
Takımı
Besiktas
Ders dönemi de önemli.
1.sınıfın 2. döneminden kaldıysan, kaldığın dersleri sadece 2.dönemlerde alabilirsin.
Kaldığın dersler birinci döneme aitse ve hala alamıyorsan, danışman hocana mesaj atman lazım, atamıyorsan okulun başladığı ilk hafta ekle çıkar haftasıdır, hocanın yanına git durumu söyle düzeltir.
Aynen öyle ayrıca ders kayıtları yapılırken çoğu ''ÖBS'' alttan dersleri kendi seçiyor varsa eğer.

Takımı
Besiktas
Bu konuyu 6 sene önce açmışım,varlığını bile unutmuştum. Üniversiteyi uzatmadan bitirdim üzerine de 2 yıl geçmiş,zaman çok tuhaf şekilde hızlı geçmeye başladı daral:

Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce
Hazırlık okudum oradaki hocalar eğitime fakültesine kaydınızı biz yollayacağız siz sadece ders seçeceksiniz dediler.

Kayıt yenileme:
16 Eylül 2019
20 Eylül 2019

Başlama:
23 Eylül 2019

Ben şimdi ne yapacağım? Dersleri ne zaman seçeceğim?

(Trakya Üni.)

@RanstaMonsta
16 Eylül 2019
20 Eylül 2019

23‒27 Eylül 2019 istemediğin dersleri silip yerine yenilerini alabilirsin. Bunu yazmadın ama hissediyorum

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Hazırlık okudum oradaki hocalar eğitime fakültesine kaydınızı biz yollayacağız siz sadece ders seçeceksiniz dediler.

Kayıt yenileme:
16 Eylül 2019
20 Eylül 2019

Başlama:
23 Eylül 2019

Ben şimdi ne yapacağım? Dersleri ne zaman seçeceğim?

(Trakya Üni.)
Normalde 1.sınıflar ders seçmezler, danışmanları onlar için seçer. Tam başlama tarihleri akademik takvimde yazar, oraya bakman lazım.

@RanstaMonsta @Chorus 'un dediği mantık şu : sen kapıdan ilk kez giriyorsan bizdensin yok bir kere ayak basmışsan okula sana bırakıyorlar geri kalan seneleri. hazırlığı 1.sınıf gibi düşün sen seçim yapmadın
yada sizin hocalar sizi düdüklüyor, zaten bir kere siz yapacaksınız demişler. Tarihler kesin 16-20 kaçırma

başlama dediği de ders başlaması. İşin kalifiyeli elemanı oldukları için ağır dille yazıyorlar ders başlama tarihi demezler başlama derler direkt

trakya üniversitesi deyince aklıma geldi eski bir arkadaş oradan mezun olmuştu bilgisayar mühendisliğinden şuan çağrı merkezinde galiba
eski bir arkadaşımda o üniversitede okuyan bir kızı düdükleye gitmişti.
garip :detective:

Son düzenleme:
Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce
İlginç. Bizde ders seçme tarihleri 1 hafta önceden başlıyordu. Ara ara öbsyi kontrol et çıkar karşına muhtemelen.
Teşekkür ederim yine de bu hafta hocalara mesaj atarım artık :D

@RanstaMonsta @Chorus 'un dediği mantık şu : sen kapıdan ilk kez giriyorsan bizdensin yok bir kere ayak basmışsan okula sana bırakıyorlar geri kalan seneleri. hazırlığı 1.sınıf gibi düşün sen seçim yapmadın
yada sizin hocalar sizi düdüklüyor, zaten bir kere siz yapacaksınız demişler. Tarihler kesin 16-20 kaçırma

başlama dediği de ders başlaması. İşin kalifiyeli elemanı oldukları için ağır dille yazıyorlar ders başlama tarihi demezler başlama derler direkt

trakya üniversitesi deyince aklıma geldi eski bir arkadaş oradan mezun olmuştu bilgisayar mühendisliğinden şuan çağrı merkezinde galiba
eski bir arkadaşımda o üniversitede okuyan bir kızı düdükleye gitmişti.
garip bir :detective:
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

:coffee:

Son düzenleme:
Arkadaşlar myo da okuyorum birinci dönemde alttan 5 dersim kaldı ortalamam 1 78 okulum uzarmi bilgi verebilirmisiniz

Yukarı Alt