Server
Flora
Takımı
Galatasaray
AKN düzenlemesi için geri sayım başladı. 1 ay sonra eğer bir sorun çıkmazsa AKN sonrası veri indirme hızı yükseltilecek. Ne kadar umudum 8mbit olsa da 5mbit'e çıkartacaklarını düşünüyorum.

BTK'nın sitesinden çalışma planı ;
akn.png

BTK'nın yayınladığı kararlar ;

*AKN uygulamasına "31.12.2018" tarihinde son verilecek.
*02:00 ve 08:00 arası internet kullanımlarının hiç biri AKN'ye dahil edilmeyecek.
* 3 mbit olan hız 4.5 mbite çıkartılacak.
* Hız - AKN dengesi kurulacak.

İnternet sağlayıcı firmaların tüm gereklilikleri yerine getirebilmek için 2 ayı var.

BTK'nın yayınladığı FİNAL kararlar ;

Haydi hayırlı olsun , bizim sesimizi dinlemişler ve mükemmel bir uygulama yapmışlar bence , verilen hıza göre AKN sonrası asgari indirme hızı.
Birde çalışma programı yayınlanmış , bu programa göre 1 mayıs tarihinden sonra artık şu 3mbit illetinden kurtulmamız gerekiyor.
Yine 1 mayıstan sonra 02 ve 08 arası kota kullanımına etki etmeyecek.

Son düzenleme:
Takımı
Galatasaray
komple kalkmadığı sürece bir işe yaramaz.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
komple kalkmadığı sürece bir işe yaramaz.
Komple kalkması imkansız , üstünde müthiş paralar dönüyor.
Kotalar biraz daha artsa , artı olarak hız 8mbite düşse benim bir itirazım kalmaz.

Şu an ki sistem çok saçma , adalet adı altında dayatılan sistem adil bir sistem değil.
8mbit kullanan adamın da hızı 3mbit'e düşüyor , 100mbit kullananın da.
Birisi hız düşümünden sonra satın aldığı internetin %40'ını hala kullanabiliyorken diğeri satın aldığı internetin sadece %3'ünü kullanabiliyor.
Yüzdelik bir oran olması lazım , herkeste aynı yere düşmemesi lazım. Satın aldığı internetin %35'ini kullanabilmeli gibi...

Takımı
Galatasaray
Komple kalkması imkansız , üstünde müthiş paralar dönüyor.
Kotalar biraz daha artsa , artı olarak hız 8mbite düşse benim bir itirazım kalmaz.

Şu an ki sistem çok saçma , adalet adı altında dayatılan sistem adil bir sistem değil.
8mbit kullanan adamın da hızı 3mbit'e düşüyor , 100mbit kullananın da.
Birisi hız düşümünden sonra satın aldığı internetin %40'ını hala kullanabiliyorken diğeri satın aldığı internetin sadece %3'ünü kullanabiliyor.
Yüzdelik bir oran olması lazım , herkeste aynı yere düşmemesi lazım. Satın aldığı internetin %35'ini kullanabilmeli gibi...
Dediğin doğru. Yapılan çalışmanın "kotayı aştıktan sonrası" için değil, öncesi için yapılması lazım. Ben 100mbit internet kullanıyorum ve 100gbı geçtiğimde hızım 3mbite düşüyor. 3mbite değil de 5mbite düşsün. Farketmez ki, benim o kotayı geçme gibi bir lüksüm zaten yok.

Dediğin "satın aldığı internetin %35'ini kullanabilmeli" olayı olsa en iyisi ama o da mümkün değil. Ben 100liraya 100mbit/100gb kullanıyorum mesela. Kotayı aştıktan sonra hızım 35e düşse, ay sonuna kadar limitsiz 35mbit internetim olacak. Türkiye şartlarında tam limitsiz 35mbit internet yine çok iyi ve direk almak istesen 200 300 liradır. O yüzden belirli bir hızdan fazlasını veremezler. 100den 3e düşüş her ne kadar komik olsa da.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
makara:

Kırk yıllık AKK oldu sana AKN. Kelime oyunundan başka birşey değil. Kota yok demek için adil kullanım noktası demişler resmen. Çok anlamsız bir tabir...
TT ile konuşurken AKK dediğimde AKN diye durdurup düzeltiyorlar her fırsatta , tam bir komedi :lolmuch:

Btk' nın sitesinde şöyle bir yazı yayınlanmış.

Özet: Gece 02:00 - 08:00 arasında internet kullanımı kotaya yansımayacak. Kota aşıldığında uygulanan hız % 50 artacak ( 3mbps 4,5 mbps olacak anlamı çıkıyor ama hız yarıya düşecek ama yanlış ifade etmişlerdir umarım). 2019 da akk tamamen kalkacak.

2019 tarihinde AKN uygulamasına son verilecek deniliyor ama onun yerine başka bir sistem getirilecektir büyük ihtimalle. Örneğin şu an AKK uygulaması bitti, AKN geldi. Ufak bir kelime oyunu yaptıklarını düşünüyorum.

2019 2 ay sonraki tarih değil tam 26 ay sonraki tarih. Kelime oyunu yaptıklarını sanmıyorum.

2019 tarihinde AKN uygulamasına son verilecek deniliyor ama onun yerine başka bir sistem getirilecektir büyük ihtimalle. Örneğin şu an AKK uygulaması bitti, AKN geldi. Ufak bir kelime oyunu yaptıklarını düşünüyorum.
AKK ve AKN aynı şey zaten. Zamanında 1 den 3 e çıkartmışlardı (2012 yılında sanırım) üstünden 4 yıl geçti ultra hd videolar çıktı. Ama bizim internetimiz 4 yılda 1.5mbps gelişti, helal olsun. Sus payı olarak da gece 02:00 - 08:00 saatleri arası AKK işlemeyecekmiş, ek paket veya hizmet olacakmış. Deli gibi para isterler ona da. Onu geçtim 2-8 arası nedir, yapıyorsanız 00:00 - 09:00 yapın da bir şeye benzesin.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Btk' nın sitesinde şöyle bir yazı yayınlanmış.

Özet: Gece 02:00 - 08:00 arasında internet kullanımı kotaya yansımayacak. Kota aşıldığında uygulanan hız % 50 artacak ( 3mbps 4,5 mbps olacak anlamı çıkıyor ama hız yarıya düşecek ama yanlış ifade etmişlerdir umarım). 2019 da akk tamamen kalkacak.
Bu gece 2 ve 8 arası kotaya yansımama olayı iyi güzel ama iki açıklama yapılmış hangisini dikkate almamız gerektiğini anlayamadım.

" 02:00-08:00 saatleri arasında internet kullanımlarının AKN’ye dâhil edilmediği ve kullanıcıların söz konusu saatlerde paket lansmanında belirtilen erişim hızıyla internete erişebilmelerine olanak sağlamaya yönelik uygulamalara ilişkin maliyet ve perakende ücret açısından yapılacak analizlere,"

Yayınladıkları diğer pdf'te de bu yazıyor.Bu demek oluyor ki Superonline'ın gece kuşu ve Türksat'ın uyku yok paketlerinin ücretini düşüreceğiz.
İkinci pdf'te de olayda kesinlik var , akk sayılmayacak deniyor. Hangisine inanalım şimdi ?

Birde AKN 2019 yılında gerçekten kaldırılacaksa çok iyi bir haber. Hiç sorun değil 2019'u da bekleriz ama bana hiç inandırıcı gelmedi olay , 2019 geldiğinde henüz hazır değiliz , internet kullanımları beklenilmeyen derecede arttı bu yüzden kaldıramıyoruz gibi bahanelerle ertelenecek diye düşünüyorum. Bunlar olmazsa da AKN gider başka bir şey gelir gibi.

AKN sonrası hız düşümünün arttırılması olayı da tam bir fiyasko. En az 5 derken onda bile bizi hayal kırıklığına uğratmayı başardılar , 4.5 nedir arkadaş ?
Şu an 5 mbiti bile çok görenlerin , 3 yıl sonra AKN'yi tamamen kaldıracağına inanmalı mıyız ?

Edit : Bir diğer ilginç madde de şu ;

AKN kapsamındaki veri kullanım miktarının, hız dengesi de gözetilerek farklı seviyelerde belirlenmesi

Burada diyor ki 100mbit hıza ve 25mbit hıza aynı AKN'yi vermeyeceğiz. Bu iyi bir şey gibi gözüküyor ama zaten bu denge SO'da var. Atıyorum 25mbit paket 75 gb kotayla geliyor , 100mbit 175 ile. Umarım bu kotalar da artışa gidilir ama pek sanmıyorum...

Yukarı Alt