Güncel :

Adamlar birde sorgulama sitesi yapmışlar gerçekten forumlarda ve ekşisözlükte 2009 yılındaki seçmenlerin bilgileri diyorlar fakat ne kadar doğru bilemiyorum.

Yaklaşık 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgileri, dünyaya sızdırılmış durumda.
Hackerların hem Türkiye'ye hem de ABD'ye mesajları var. Öncelikle şunu demişler: "Kim derdi ki gerici ideolojiler, kayırmacılık, ve yükselen din aşırıcılığı Türkiye'yi savunmasız ve acı çekecek hale getirecek diye?"

Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu'nun bilgilerini (T.C.'ler kısmen) koyarak bu yazıyı yazıp indirme linki vermişler:

Son düzenleme:
"Bu zatlar vatandaşlarımızın bilgilerini çalmışlar çırpmışlarrr. Milletimiz böyle saldırılara boyun eğmiyecektir" :D:D:D

Yalnız bu olay olalı baya olmuştu değil mi ? Şu anonymous olayi...

Güncel

Kalkandelen

Bilgiliyim
Takımı
Besiktas
Açıklama yapıldı , data'ya herhangi bir sızma söz konusu değilmiş o haberler eskiymiş ve netleştirilmiş... Bunları yeniymiş gibi yayanların tespit edilip hakkında Ankara Savcılığı soruşturma başlatmış.

Takımı
Besiktas
Eski veya yeni ne farkeder böyle bişey var milyonlarca insanın kimlik bilgileri o sitede.Mahallene kapı numarana kadar herşey yazıyor.

Adamlar çocuğu koymuş ortaya hala miş miş mişte mış mış mış...

Açıklama yapıldı , data'ya herhangi bir sızma söz konusu değilmiş o haberler eskiymiş ve netleştirilmiş... Bunları yeniymiş gibi yayanların tespit edilip hakkında Ankara Savcılığı soruşturma başlatmış.
Soruşturma Sonucu: "Paralel Yapı yaptı"

Takımı
Galatasaray
Eski veya yeni sızıntı ortada indirip bakabilirsin.

Bu bilgilerin devletin sadece tc kimlik no ile sorgulama yapılan bir sayfadan sırayla tc girilerek alınıp database'e dönüştürüldüğünü okudum. Mantıklı ve mümkün.

Takımı
Galatasaray
Bu bilgilerin devletin sadece tc kimlik no ile sorgulama yapılan bir sayfadan sırayla tc girilerek alınıp database'e dönüştürüldüğünü okudum. Mantıklı ve mümkün.
Sadece TC ile sorgulama yapılan bir site mi vardı?
nvi.gov.tr'de vardı böyle bir olay ve TCden başka bilgiler de istiyordu.

Öyle bir sorgu sayfası bile olsa 50milyon kere sorgulanıp hepsinin database'e alınması pek mümkün değil gibi. Ondan bile olsa, brute force ile vatandaş bulmaya izin veren bir sorgulama sitesi olması büyük bir hata.

Ama bunlar çok net 2009 seçmenlerinin verileri. 2009 seçiminde oy veremeyecek yaşta olanların verisi yok. Ben yokum mesela :)

Aldım arşive ilerde lazım olur
Postgresql miş bu, mysql sanıp saatlerce uğraştım. Sen uğraşma.

Wax Whine

.NET
Server
Aspendos
Takımı
Besiktas
Bu haberin zamanı önemli mi ki bu kadar cidden? Detaylı adres bilgilerimiz kimlik bilgilerimiz her şey alenen ortadayken adam gibi durum düzeltilecek denilemiyor, biri sızdırmış araştırıyoruz denilemiyor, neymiş yok yalan haber yok 2009 seçimlerinin bilgileri. Ee 2009 seçimleri olunca ne değişiyor? İnsanların Tc kimlik numaraları yılda bir sıfırlanıyor mu?

Dosyalar

Takımı
Galatasaray
Bu haberin zamanı önemli mi ki bu kadar cidden? Detaylı adres bilgilerimiz kimlik bilgilerimiz her şey alenen ortadayken adam gibi durum düzeltilecek denilemiyor, biri sızdırmış araştırıyoruz denilemiyor, neymiş yok yalan haber yok 2009 seçimlerinin bilgileri. Ee 2009 seçimleri olunca ne değişiyor? İnsanların Tc kimlik numaraları yılda bir sıfırlanıyor mu?
Ben eski diye sıkıntı yok demiyorum zaten. Onu diyenin kafası pek çalışmıyordur.

ruro

るろうに
Takımı
Besiktas
Beyler dolandırıcılar aradığında bizim her haltımızı nasıl bilebiliyorlarsa muhtemelen aynı şekilde kimliklerimizde çalınmıştır. Haber güncel değil ısıtıp koymuşlar ancak bu çok ciddi bir güvenlik zaafıdır. Devlet ve bankaların serverları ultra güvenlikli serverlarda saklanmalıdır. Bu millet hala yazılım işlerini bilgisayarla uğraşmayı vs angarya olarak görüyor. Hala bilgisayarda bir programla bile uğraşsanız " kalk onun başından oyun oynayıp duruyorsun... Napcan 5 bine bilgisayarı oyun oynamak için o kadar para verilmez" gibi tonal yorumla karşılaşıyorsunuz. İlk okullara artık yazılım dersi getirilecek demişlerdi inşallah afilli bir şekilde ders verilir de ülke olarak koşmaya başlarız. Ayrıca hack de öğretilmeli ki hack geliştikçe güvenlikte gelişsin.

Yukarı Alt