Takımı
Seçiniz...
Arkadaşlar herkese merhaba bil. prog. 1. sınıf okuyorum programlama temelleri dersine bu dönem hiç gitmedim desem yeridir laptop olmadığı için hoca gitmedim açıkçası devamsızlık sorun değildi neyse konuya dönersek derse devamlı laptop ile katılanlar +40 puan ile başlayacak yarın ben vizeden 40 aldım finaldende iyi bi not almam lazım ama en son 3 sene önce dersi 1 2 ay işlemiştik az çok bilgim var bu soruları 2. öğretimden bir arkadaşım çekmiş acaba doğru cevapları atabilir misiniz birde 13. soruyu yapabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. :)

Zevkli bi derse benziyor şimdi işi gücü bırakıp senin yerinde olmayı çok isterdim.

Takımı
Seçiniz...
Zevkli bi derse benziyor şimdi işi gücü bırakıp senin yerinde olmayı çok isterdim.
Abi şuan ben kendi yerimde olmayı pek istemiyorum laptop alacak durum yoktu ilk dönem açıkçası hoca alçak herifin teki ilk 3-4 hafta gidiyordum derse gelenlerin hepsi laptop ile falan geliyordu ben de dinleyeyim anlarım belki diye gidiyordum evde biraz tekrar falan yaparım diyordum ama hoca nedense sürekli bana laf sokuyor acayip sinirlendim bende gitmemeye başladım keşke gidip takip etseydim diyorum şimdi. Dersin kredisi de baya yüksek sıkıntılı bi durumdayım yani. :D

Takımı
Galatasaray
Programın çıktısı:

Kodun renkli görünümü:

Kodun tamamı:
Kod:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Linq;
using System.Text;
using System.Threading.Tasks;

namespace ConsoleApplication4
{
    class Program
    {
        public static int toplam;

static void Main(string[] args)
        {

while(!Console.KeyAvailable) // tuşa basılana kadar dönecek.
            {
                Random FibonacciRnd = new Random();
                int FibonacciCount = FibonacciRnd.Next(1, 15);
                Console.WriteLine("Rastgele elde edilecek fibonacci sayısı (1-15 arasında): " + FibonacciCount.ToString());

if (FibonacciCount == 1 || FibonacciCount == 2) //1, 1 ikisi de asal değil ve önceki 2 sayının toplamı alınması gerektiğinden bu iki sayı elle yapılıyor.
                {
                    Console.WriteLine(FibonacciCount + ". Fibonacci Sayısı: 1.\nAsal olmadığı için toplama katılmayacak.\n-------------------------------------------");
                }
                else
                {
                    int[] FibonacciArray = new int[FibonacciCount];
                    FibonacciArray[0] = 1; // ilk iki fibonacci terimini 1 olarak ayarlıyoruz ki 3. terim ilk ikisinin toplamı olarak başlayabilsin.
                    FibonacciArray[1] = 1; // ilk iki fibonacci terimini 1 olarak ayarlıyoruz ki 3. terim ilk ikisinin toplamı olarak başlayabilsin.

for (int i = 2; i < FibonacciCount; i++) //rastgele bulunan sayıya kadar dönerek istenen fibonacci sayısını bulma
                    {
                        FibonacciArray = FibonacciArray[i - 1] + FibonacciArray[i - 2];
                    }

int IstenenFibonacci = FibonacciArray[FibonacciArray.Length - 1];
                    Console.WriteLine(FibonacciCount + ". Fibonacci Sayısı: " + IstenenFibonacci);

//asal olup olmadığını anlayıp ona göre toplama katılacak veya katılmayacak.
                    if (!IsPrimeNumber(IstenenFibonacci)) Console.WriteLine("Asal olmadığı için toplama katılmayacak.\n-------------------------------------------");
                    else
                    {
                        toplam += IstenenFibonacci;
                        Console.WriteLine("Asal olduğu için toplama katılacak Yeni Toplam: " + toplam + ".\n-------------------------------------------");
                    }
                }

System.Threading.Thread.Sleep(1000); // programın kaç milisaniyede bir yeni bir fibonacci sayısı elde edeceği
            }

Console.WriteLine("Programın çalışmasını iptal ettiniz. Şu ana kadar elde edilen asal fibonacci sayılarının toplamı: " + toplam);

Console.ReadLine(); // enterlanana kadar çıkmaması için.

}

private static bool IsPrimeNumber(int sayi) // asal olup olmadığını analyan fonksiyon
        {
            int i;
            for (i = 2; i <= sayi - 1; i++) // asal sayılar 2den başladığı için.
            {
                if (sayi % i == 0)
                {
                    return false;
                }
            }
            if (i == sayi)
            {
                return true;
            }
            return false;
        }
    }
}
Bir daha yapmam bundan sonra derslerine git :)

Takımı
Galatasaray
Testi de sallamışsın sanırım, şu kadarını yaptım beynim yandı ama bu kadar notla geçersin heralde
1- E
2- else
3- Parse
4- B
5- break?
7- B
8- while
10- if

Takımı
Seçiniz...
Testi de sallamışsın sanırım, şu kadarını yaptım beynim yandı ama bu kadar notla geçersin heralde
1- E
2- else
3- Parse
4- B
5- break?
7- B
8- while
10- if
Valla hacı benim değil kağıt bi arkadaşın ben yarın giricem sınava yada sınav bana giricek bakalım kağıtların aynı olması için dua edicem şuan o derece

Takımı
Seçiniz...
Malesef büttende pek ümitli değilim ama iki hafta var büte çalışırsam geçerim belki ortalamada önemli tabi.

Yukarı Alt