Xplosive

Bilgiliyim

Yunanistan´ın Mora yarımadası ile Eğriboz (Evia) adasında çıkan ve şu ana kadar 63 kişinin yaşamını yitirmesine, onlarca kişinin yaralanmasına yol açan yangınların kontrol altına alınma çalışmalarının sürdürüldüğü, 7 kişinin ise kundakçılık yaptıkları şüphesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

Yunan basın-yayın organları, binlerce kişinin evsiz kaldığı yangınlarda, yüzlerce köyün büyük hasar gördüğünü, Mora yarımadasını boydan boya saran yangınların yanı sıra, Eğriboz (Evia) adasında çok sayıda alanda yangına karşı mücadele verildiğini duyurdu.

Bu arada, Yunanistan Hükümet Sözcüsü Teodoros Rusopulos yaptığı basın toplantısında, felaketin büyüklüğüne ve yangınların kontrol altına alınmalarında yaşanan güçlüklere değindi. Sözcü, Yunanistan´ın Avrupa´nın en büyük itfaiye gücüne sahip olduğunu, ancak yangın cephelerinin büyüklüğü, bölgelerdeki şiddetli rüzgarlar ve coğrafi zorlukların verilen mücadeleyi zorlaştırdığını kaydetti. Rusopulos, çeşitli yangın alanlarında rastlanan ev yapımı patlayıcı madde parçaları ile amatör kameraların kaydettiği kundakçıların, yangınların tesadüfi olmadıklarını ortaya koyduğunu da sözlerine ekledi.

Sözcü, konuyla ilgili araştırma ve soruşturmanın devam ettiğini de belirtti. Diğer yandan, Yunan basın-yayın organları, ülkeyi bir uçtan diğer uca 4 gündür yakmaya devam eden ve cepheleri 60 km´yi bulan yangınların kontrol altına alınamamasına ilişkin başlıca nedenin, ´Hükümetin koordinasyon yetersizliliği olduğu´ değerlendirmesini yaptı.

Yangın alanlarından panik görüntülerini haberlerine taşıyan televizyonlar, alevlerin ulaştığı köylerin halen boşaltılmakta olduklarını, ancak onlarca kişinin evlerini terk etmeyi kabul etmediğini kaydetti. Televizyonlar, bölgelerdeki elektrik ile su kesintilerinin söndürme çalışmalarını güçleştirdiğini de belirtti. Bu arada, köylerini saran yangından çıkış yolu bulamayan ve danışılacak görevli bulunamadığından şikayetçi olan halkın televizyon kanallarına bağlanarak yardım istediği görüldü.​

Yardım
Öte yandan, söndürme çalışmalarına, Fransa´nın 4, İspanya´nın 2 ve İtalya ve Türkiye´nin birer Canadair tipi yangın söndürme uçağı gönderdiği açıklandı. Fransa´dan ayrıca 60 kişilik itfaiye ekibinin Yunanistan´a ulaştığı açıklanan haberlerde, Norveç, Slovenya, Sırbistan, Hollanda, Almanya, İsrail ve Kıbrıs Rum kesiminin de yardım göndermekte oldukları, ABD´nin de yardım önerisinde bulunduğu belirtildi.​

Bu dünya hepimizin dünyası.

Komşumuzun yanması, bizim ciğerlerimizin yanması demek sonuçta.

Umarım en kısa sürede söndürürler...

Yukarı Alt